יותר מדי שנים: הכישלון המהדהד של מכבי חיפה

מכבי חיפה ממשיכה בהתרסקות שלה ובקרוב כבר לא תהיה חלק מצמרת הכדורגל שלנו. קגלמאכר אפור, ואצק נראה מליגת הוותיקים, קהת לא תורם בכלום וכואב הלב על יעקב שחר. שלמה שרף בביקורת קשה על מולנסטיין וכבר מצא מחליף לארבלדזה במכבי ת"א

שלמה שרף
שלמה שרף  08.01.17 - 13:00
תחילת כתבה

מכבי חיפה נראית בשבועות האחרונים כמו מתאגרף בסיבובים האחרונים שלו בקרב אחרי שספג מהלומות קשות. מכבי פ"ת הגיעה בשבת והנחיתה את מכת הנוקאאוט האחרונה בפרצוף של הירוקים האומללים עם ניצחון 0:2 בסמי עופר והדחה מוקדמת של כבר בסיבוב ח' בגביע. אחרי שאיבדה עניין בצמרת הגבוהה בליגה, מחזיקת הגביע נפרדת מהתואר שלה כבר בתחילת חודש ינואר.

מה שעצוב מבחינת מכבי חיפה זה שההפסד למלאבסים לא היה מקרי. פ"ת לא גנבה את הניצחון, אלא הייתה הקבוצה העדיפה ברוב שלבי המשחק. מכבי חיפה הייתה סופר חלשה ולא הצליחה לבחון את דני עמוס אפילו פעם אחת במשך 90 דקות. היא קבוצה מפורקת, אפורה, לחוצה, מבוהלת ובלי טיפת רוח חיים. כל מה שקורה במגרש הוא מקרי, אין הנעת כדור ולא משחק מסודר. הכדור עובר מהגנה להתקפה בכדורים ארוכים או שמנסים למצוא את גילי ורמוט בתקווה שיצליח לאלתר משהו.

בראש ובראשונה, ניהול הסגל של מכבי חיפה הוא שערורייתי. אם במשחק כזה נשארים עם מחליפים כמו מוחמד עוואד ועמית זנטי הצעירים ומצפים מהם שיצילו את האימפריה, זה מחדל גדול. למה מיהרו לשחרר את כל השחקנים ששיחררו בשבועיים האחרונים? למה מיהרו להיפטר מגליינור פלט מבלי שיש לו מחליף ראוי? לא שופכים את המים המלוכלכים לפני שיש מים נקיים ואת זה במכבי חיפה כנראה עדיין לא למדו אחרי שנים של כישלונות.

מה עם הבלם החדש, הולמאר איולפסון? מתי הוא יתחיל לשחק? בעונה הבאה? מכבי חיפה נכשלה עם כל הרכש שלה. בשביל מגן ימני אפור כמו גארי קגלמאכר לא צריך להרחיק עד אורוגוואי, קמיל ואצק נראה כמו שחקן בליגת הוותיקים, מארק ואליינטה שהיה בלם בינוני הפך לקשר גרוע, רועי קהת לא תורם כלום מפתיחת העונה, ניקיטה רוקאביצה נראה כמו הצל של עצמו ומריו מוסה כבר בבית.

כואב הלב על יעקב שחר
המאמן רנה מולנסטיין מרבה לדבר על תהליך, אבל הוא בטח לא מתכוון לתהליך השלילי שמכבי חיפה עוברת, תהליך בו היא הולכת ונעלמת מצמרת הכדורגל הישראלי. גם המנהל המקצועי, תור-כריסטיאן קרלסן, ממשיך בניסיונות לצרף שחקנים זרים נוספים בחלון ההעברות של ינואר. למה צריך לצרף היום שחקנים כשהעונה כבר גמורה? בשביל השנה הבאה? לא עדיף לבדוק ביסודיות ולהביא שחקנים מוכחים בקיץ במקום לשלוף מהר ובחיפזון בינואר?

השורה התחתונה היא שהמצב של מכבי חיפה הוא קשה ועגום ביותר. כבר בשלב כל כך מוקדם של העונה היא יכולה להתחיל לחשוב על הים, כי מהעונה הנוכחית שום דבר טוב לא ייצא. מה יהיה הסוף ומתי הקהל הגדול והנפלא הזה יזכה לקצת נחת מקבוצה ראויה? לצערי אני לא רואה איך הצוות המקצועי הזר של הירוקים יכול לשלוף פיתרון מתאים. מולנסטיין וקרלסן עדיין לא הוכיחו את עצמם ובינתיים מסתמנים ככישלון. אני לא יודע אם צריך לפטר את המאמן ההולנדי, אבל הוא אכזבה גדולה והכישלון שלו עד עתה זועק לשמיים.

מילה על הנשיא, יעקב שחר, שהאמין באמונה שלמה שהצוות החדש שהרכיב יצליח להשיג פיתרון. שחר הצהיר שהוא הביא את האנשים הנכונים, אבל לא את השחקנים הנכונים. מי הביא את השחקנים האלו אם לא הצוות המקצועי שהוא מינה? הוא לא רווה נחת מהקבוצה שלו וחבל לי עליו. יכול להיות שיש קללה שרובצת על מכבי חיפה והיא מתקשה להשתחרר ממנה.

הניצחון של מכבי ת"א לא קנה מידה וקרויף חייב לעשות חושבים
בניגוד למכבי חיפה, מכבי ת"א דווקא כן נהנתה בסיבוב ח' וחזרה לחייך עם 0:3 קליל בלוד אחרי הפרידה משוטה ארבלדזה. ג'ורדי קרויף סוף סוף התקרב לשחקנים שלו אחרי שהדריך על הקווים ולצהובים היה קל מאוד לנצח את הקבוצה מהלאומית.

נכון, צריך לקחת בעירבון מוגבל את הניצחון של הצהובים, כי בני לוד היא קבוצה חלשה מאוד שספגה 33 שערים עד כה העונה בלאומית וזה לא קנה מידה עבור מכבי ת"א, אבל המשחק מול הפועל רעננה ברביעי כבר ייראה כמו מבחן אמיתי. סוף סוף ראינו שינוי חיובי - הייתה מלחמה, התלהבות, הקבוצה יצרה הרבה מצבים וגמרה את המשחק מהר מאוד. למכבי ת"א היה משחק קל, אבל בגביע גם את זה צריך לדעת לעבור.

ג'ורדי קרויף צריך לעשות עם עצמו חושבים. בתקופה שלו במכבי ת"א התחלפו שמונה מאמנים ומדובר בכמות שאין לה אח ורע בכל הכדורגל העולמי, כך אי אפשר לבנות בסיס. הייתי מצפה ממועדון כל כך מסודר כמו מכבי ת"א לקצת יותר יציבות בפן המקצועי ואין להם את זה. קרויף הודה שיש לו חלק בכישלון של הקבוצה העונה, אך יש עוד זמן לתקן בחלון ההעברות ונראה מה יהיו השינויים שיעשו הצהובים.

בניצחון על לוד הוכח לקרויף שדור פרץ הוא שחקן מצויין וצריך להיות בהרכב. יש לו נוכחות מרשימה במרכז המגרש והוא חייב לקבל יותר קרדיט. בכלל, הרבה שחקנים שלא נספרו אצל שוטה ארבלדזה היו טובים במשחק הזה, כשדור פרץ היה הבולט ביותר מביניהם.

ואם כבר מכבי ת"א מחפשת מאמן, הייתי לוקח את עמיר תורג'מן מבית"ר ת"א/רמלה ונותן לו את כל הקרדיט שאפשר. מי אמר שכל מאמן זר שיביאו מחו"ל הוא מאמן טוב יותר? עמיר תורג'מן מוכיח עצמו שבוע אחר שבוע והקשר שלו עם מכבי ת"א נהדר. במקום להביא מאמן בחיפזון, תנו לתורג'מן את המושכות. מה רע בו? הוא יכול לעשות רק טוב למערכת.

הדפס