אוואט: "הקבוצות בישראל פוגעות בשחקנים הצעירים"

רגע לפני ההתמודדות מול ספרד במוקדמות גביע העולם, שוער העבר סיפר בראיון מיוחד לשליחנו על הקריירה החדשה שלו ("מקדם כישרונות צעירים"), התייחס לעתיד הנבחרת ("פערי הרמות גדולים מאוד") ודיבר גם על סוגיית השוער הבוערת ("הרוש פייבוריט")

מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט לספרד  20.03.17 - 20:30
תחילת כתבה

בזמן שחיים רביבו, יוסי בניון, אייל ברקוביץ' ואחרים חזרו לכדורגל הישראלי, כשחקנים, מאמנים, מנג'רים או עסקנים, דודו אוואט לא חזר לכדורגל הישראלי וזה גם לא הולך להשתנות בקרוב. מרכז החיים שלו כבר הרבה מאוד זמן נמצא במיורקה והוא נהנה מכל רגע, גם אחרי הפרישה, ולא חושב בשלב הזה להעתיק את המגורים שלו לכאן.

צריך להיות בספרד כדי להבין עד כמה אוואט נחשב לאהוב. בטח במיורקה, שם שיחק חמש שנים, אבל גם בברצלונה, מקום המפגש שלנו, עוצרים אותו מדי פעם אנשים כדי להצטלם ולשאול אותו למה לא המשיך לשחק.
אוואט שיחק כמעט אותו מספר שנים באירופה כמו בניון. שלוש שנים בסנטאנדר, שנתיים בלה קורוניה וחמש במיורקה. למעלה מ-300 משחקים בליגה הספרדית, מספר בלתי נתפס לשחקן ישראלי. הוא עצר מצבים של אחד על אחד למסי ולרונאלדו, שיחק מול רונאלדו הברזילאי, זידאן ואפילו הציל פנדל לרונאלדיניו.

אז יש כאלה שיגידו שאולי בזכות הדרכון האירופי הוא הגיע כדי להגשים את החלום, אבל בזכות היכולת האדירה שלו הוא עשה בספרד קריירה ענקית. מבחינתו יותר חשוב שעמד 78 פעמים בשער של הנבחרת בה שימש כמעט עשור שלם כשוער הראשון. איך שלא נסתכל על זה, אוואט תמיד ייזכר כשוער הישראלי המצליח ביותר בכל הזמנים, גם אם בתקופות ארוכות לא סומן כאחד מכישרונות העתיד של הכדורגל הישראלי.

דבר אחד ברור כבר מהרגע הראשון שנפגשנו. את חולצת השוער הוא תלה כבר לפני כמעט שלוש שנים, אבל נדמה שאוואט מרגיש הרבה יותר בנוח ברחבת ה-16 מאשר בחברת עיתונאים. 'אוואטה מוי ביין' צועק אדם ברחוב, ודודו מניף את היד בסוג של ביישנות. אחרי כל כך הרבה שנים של אהדה, כל הערה כזאת מעלה אצלו חיוך. בטח כשבישראל הפופולריות שלו וההכרה הציבורית לא דומה למה שקורה כאן.

כבר תקופה ארוכה שאוואט משמש כמנהל ייצוגי, או במילה היותר מוכרת אצלנו 'סוכן שחקנים'. בליגת העל אפשר למצוא את מארק ואליינטה, חן עזרא, אייל גולסה, בן תורג'מן, עמית זנטי ואינספור צעירים מוכשרים שבעוד כמה שנים אולי יהפכו לכוכבים, אבל הביזנס האמיתי לא נמצא בארץ הקודש. לחברה שלו קוראים SPORTS PLAYER INTERNATIONAL ובתור סוכן מתחיל יחסית, הוא ממש לא מתלונן אבל גם לא תשמעו אותו מתרברב בעסקאות הרבות שעשה, גם בתוך ספרד.

ביום שישי הוא יגיע לחיחון, שם ישמש כפרשן של רשת טלוויזיה ספרדית במשחק מול ישראל, ובכלל, לפני ההתמודדות הזו, התקשורת הספרדית מתעניינת בו מחדש.

מתגעגע לשחק כדורגל?
"קצת. אני לא אגיד שיש לי פרפרים לחזור לשחק, אבל כמובן שהכדורגל היה החיים שלי מאז שאני זוכר את עצמי. הדחף כרגע לשחק הוא לא ממש גדול".

כצופה מהצד איך אתה רואה את הכדורגל שלנו?
"יש הרבה דברים לשפר. הכדורגל שלנו לא חולה. יש דור פנטסטי של שחקנים ויש שחקנים מאוד טובים. המטרה שלי ושל הצוות שלי היא לבחור שחקנים צעירים ומוכשרים ולקדם אותם. הרי למה רק 3 אחוז מגיעים לרמות הגבוהות? זה בגלל קבלת החלטות לקויה, ופה התפקיד שלי עם השחקן ועם המשפחה".

איך בחרת להיות סוכן?
"אל תקרא לי סוכן. אני חושב שהמילה של סוכן זה זול מדי. מאיפה שאני בא ומה שעשיתי, אני יכול לעזור ולייעץ לשחקנים. לכוון ולאו דווקא לשכוח ממנו אחרי ששמתי אותו בקבוצה כזו או אחרת. אני מכבד את כולם, אבל אני מגיע ממקום טיפה שונה כי המחשבה שלי היא לעזור לשחקן, לקדם אותו ולא רק להחתים אותו ושלום על ישראל. היום יש לי חברה ספרדית שעובדת עם שחקנים בכל העולם שהמטרה שלה לבדוק מה קבוצה צריכה ואיזה תקציבים יש לה והמכלול הזה עוזר לי למצוא לה שחקנים. יש בזה סיפוק גדול וכמובן גם פרנסה".

אז מה המטרה?
"המטרה שלי היא לקחת את השחקנים הטובים ביותר שיש בישראל ולייעץ להם איך להתקדם. שיבינו מה הכי נכון לקריירה שלהם ולא רק בטווח הקרוב".

מתי נגיע לאירוע גדול?
"אני מקווה שבקרוב, אבל גם אם נגיע והתחרות קשה, אני מקווה שזה לא יהיה חד פעמי. פערי הרמות גדולים לצערי כי לא מקבלים אצלנו החלטות לטווח הארוך. לא בונים נכון. אנחנו או שנשארים באותה רמה או יורדים ממנה וככה יהיה קשה לקדם את הכדורגל הישראלי".

אבל יש מועדונים שמשקיעים הון תועפות.
"קבוצות כמו מכבי חיפה, הפועל ב"ש ומכבי ת"א, יש להן תנאים בלתי רגילים, שלא נופלים מהמועדונים הבכירים באירופה, אבל מהזווית שלי ואני אומר את זה עם כאב, הזניחו את הדור הצעיר. הגזימו עם הזרים ופוגעים בשחקן הישראלי וחייבים לתת על זה את הדעת".

אתה לא מרבה להתראיין. זה נובע עדיין מהכעס שלך על התקשורת הישראלית מהתקופה בה שיחקת?
"אני אוהב את השקט שלי. היה לי על מה למכור את עצמי לתקשורת הישראלית, אבל אף פעם לא נדחפתי כדי לקבל חשיפה גדולה יותר בארץ. תמיד על המגרש נתתי את כולי וכך אני אמשיך לעשות עד הסוף. מבחינת האוהדים בארץ, אני חושב שקיבלתי הרבה מאוד תמיכה ואהבה ועד היום אנשים ואוהדים מראים לי חום, אהבה ותמיכה. אולי התקשורת פחות, אבל אנשי מקצוע וכאלו שבאו מהרחוב אוהבים אותי מאוד".

הרי היו כאלו שאמרו 'הוא לא מביא נקודות', 'הוא לא יוצא לכדורי גובה'. היו ביקורות, שלא לומר זלזול.
"זה מצחיק אותי. הגעתי לאן שהגעתי כי תמיד הייתי יציב ותמיד הבאתי נקודות. כמובן שלכל שוער ולכל שחקן יש טעויות, אבל אם מסתכלים על כל הקריירה שלי, לא היתה עונה אחת שלא הבאתי נקודות".

כמי ששיחק מול שניהם, מסי או רונאלדו?
"מסי מבחינת כישרון הוא יותר טוב, מבחינת נתונים רונאלדו זה מכונה. עוצמות, עבודה קשה. מבחינה סטטיסטית הם אותו דבר, אבל מבחינת וירטואוז כמובן שמסי".

מבין הכדורגלנים אתה האיש הכי קרוב ליוסי בניון. אתה חושב שבחיפה טעו איתו?
"חד משמעית כן ואפשר לראות את זה במכבי ת"א. אסור לחיפה היה לוותר על בניון. היו צריכים לשמור אותו במועדון. אפשר להסתכל על זה אחורה ורק להצטער".

הוא יפרוש בסיום העונה? היית ממליץ לו לעבור הלאה?
"אני חושב שהוא לא יפרוש. יוסי יכול לשחק ונראה נהדר כשהוא על המגרש. עד שלא ירגיש שלא יכול יותר, אז הוא לא יתלה את הנעליים".

הסיפורים שיש לו חלק מסוכנות השחקנים שלך פגעו בו.
"בארץ שלנו אוהבים להגיד דברים שאין להם קשר למציאות. מנסים תמיד לחבר דברים שליליים כדי לפגוע בי או ביוסי ואני לא מתייחס לזה, זה בולשיט".

מה דעתך על העונה של עומר אצילי בגרנאדה?
"אסור לו לחזור לארץ. גם אם יירד ליגה בספרד עדיף לו להיאבק שם ולא לוותר"

ליוסי וטל בן חיים הבלם יש מקום בנבחרת גם היום?
"אם אתה בכושר טוב אסור לך לפרוש מהנבחרת ואתה צריך לחכות לזימון כזה או אחר מהמאמן. לפי דעתי ומהשיחות שלי עם יוסי כל עוד הוא ישחק כדורגל, הוא לא יפרוש בעצמו מהנבחרת".

מאז שפרשת לא נמצא בנבחרת היורש. מי לדעתך צריך להיות?
"אני לא יודע אם השארתי בור. תמיד מסתכלים על הרגע ולא על בנייה לעתיד אז אולי זו הזדמנות גם לאלה שמקבלים החלטות בנבחרת לבנות ובכל תפקיד לגדל כמה שחקנים. יש לנו שוערים טובים מאוד. אריאל הרוש שוער מצוין ואם אני הייתי צריך לבחור, הוא אמור וצריך לעמוד בשער נגד ספרד. בוריס קליימן ואופיר מרציאנו שוערים טובים ומקומם בסגל, אבל הרוש פייבוריט בעיניי וההחלטה תהיה של אלישע".

מה הסיכוי בשישי?
"משחק קשה, אבל כמו שהייתי שחקן ותמיד האמנתי, המטרה היא לעשות משחק טוב ולהוציא את המקסימום מהמשחק הזה. מבחינת הבדלי רמות, הכל ידוע. יום פחות טוב של ספרד ויום אדיר שלנו ואולי יהיה לנו סיכוי. מה שכן, במגרש בחיחון תמיד יש המון שערים".

יש סיכוי שנראה אותך בעתיד חוזר לישראל?
"אולי, אבל כרגע טוב לי איפה שאני נמצא. אני יכול לעזור לכדורגל הישראלי מאחורי הקלעים ולא בפרונט. בכלל אני חושב שצריך להשתמש באנשי מקצוע שבאים מהדשא שיוכלו לייעץ ולעזור".

יש מצב שתהיה מאמן?
"מאמן בטוח שלא. אבל משהו שקשור לייעוץ מקצועי או בניית תוכנית, אשמח תמיד לעזור".

הדפס