יענקל'ה שחר לצד טביב: לא צריך להוריד נקודות

בעלי קבוצות ליגת העל נגד העונש של בית"ר. כץ: "עושים לו דווקא"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  16.03.17 - 10:05
תחילת כתבה

בבית"ר ירושלים עדיין לא הצליחו להפנים את העונש הכבד של הפחתת שתי נקודות ליגה בפועל, שספגו אתמול מהדיין נועם ליובין. הקבוצה באמצעות היועץ המשפטי עו"ד רוני מוזסון, הגישה הבוקר (חמישי) את הערעור לבית הדין העליון.

עו"ד מוזסון דרש בערעורו לבטל את העונש שהוריד את בית"ר למקום החמישי בטבלה, אבל בעיקר גרם לאלי טביב נזק, שכל פעולותיו במאבק באלימות ובגזענות לא נשאו פרי. גם האמירה שלו בבית הדין לפיה לא ימכור יותר מנויים ליציע המזרחי החל מהעונה הבאה, לא סייעה לו ומי שדיבר אתמול עם בעלי בית"ר לא היה יכול שלא לשמוע עד כמה הוא כועס ומאוכזב.

תובע ההתאחדות לכדורגל עו"ד ניר רשף, שביקש לא להפחית לבית"ר נקודות נוכח המלחמה של הבעלים, היה בהלם גם הוא מההחלטה. יש לציין שמעטים המקרים בהם בית הדין לא נענה לבקשת התובע, ואתמול זה היה אחד נדיר.

בית"ר ביקשה אתמול מקבוצות הליגה לשלב איתה יד בערעור, כדי שהאלופה והקבוצה שתלך לליגה האירופית תקבע על המגרש ולא מחוצה לו והמנכ"ל משה דמאיו הצטווה לכנס את כל ראשי המועדונים. טביב כבר הבהיר שאם בית הדין העליון לא יבטל את העונש בית"ר תגיש ערעור לבית המשפט האזרחי, דבר ממנו מאוד חוששים בהתאחדות נוכח מקרי העבר של התערבות בתי משפט חיצוניים בהחלטות המוסדות של בית הדין.

"יש תחושה שמנסים לגרש את טביב מהכדורגל, במקום להילחם בגזענות ולעזור לו במאבק שצריך להיות של כולם", אמרו במועדון. "היום זאת בית"ר מחר מכבי תל אביב או מכבי חיפה". בכירים בכדורגל ואנשי ספורט שלא מהתחום התקשרו וחיזקו את טביב במאבקו, וכמה מהם היו אף ראשי קבוצות בליגת העל.

בעלי מכבי חיפה, יעקב שחר, שוב עמד לצידו של טביב, כפי שעשה זאת בעבר ואמר: "העונש לא ישיג את המטרה כי העונשים לא מרתיעים את הקהל מלקרוא קריאות גזעניות. בנוסף, זה לא ספורטיבי. ההכרעה צריכה להיות על המגרש ולא בבית הדין. אם לא מצליחים להגיע לפשרה מול האוהדים, לא צריך להוריד נקודות".

יואב כץ אמר הבוקר: "מה שעושים לאלי טביב זה לא הוגן. הוא עושה הכל כדי למגר את התופעות האלה, והאוהדים עושים פרובוקציה כדי לפגוע בו. עכשיו יש יתרון לקבוצות אחרות, ומחר יכולים לבוא אוהדים של קבוצה אחרת, לשבת בקהל של בית"ר ולצעוק 'מוות לערבים' בכוונה כדי שיופחתו לה עוד נקודות.

בעלי הפועל חיפה הוסיף: "צריך לפגוע באוהדים ולא בבעל הבית שמשקיע מיליונים. ההחלטה לא הוגנת, ואם אני הייתי במקום מכבי חיפה בני סכנין או מכבי פתח תקווה בפלייאוף העליון, הייתי מבקש לא להפחית לבית"ר נקודות ושהספורטיביות תנצח. חייבים להחזיר להם את הנקודות".

"העונש לדעתי לא במקום", טען גם בעלי קריית שמונה איזי שרצקי. "יש לי הרגשה שהגזענים נלחמים בטביב ולא צריך לעזור להם לנצח, בעיקר שלאחרונה רואים שהוא נלחם בגזענות. העונש זה לתפוס את הגזענים ולהכניס אותם לכלא".

גם הבעלים של כפ"ס, סתיו שחם, נעמד לימינו של טביב וכתב בעמוד הפייסבוק האישי שלו: "קריאות גזעניות במגרשי הכדורגל הן תופעה בזויה שעלינו להילחם בה. אך יחד עם זאת, הפחתת שתי נקודות לבית"ר ירושלים עקב כך זו פגיעה בספורטיביות ובתחרותיות של ליגת העל. זו פגיעה בשחקני בית"ר ובצוות המקצועי, זו פגיעה בהנהלת המועדון ופגיעה ברוב המוחלט של אוהדי הקבוצה. שאינם נותנים יד לתופעה החמורה הזו. הודעתי להנהלת בית"ר כי אתמוך בבקשת הערעור שלהם בבית הדין העליון ואני מקוה שגם שאר בעלי המועדונים בליגת העל יתמכו גם הם".

גם מנהלת הליגה תמכה בטביב: "מבלי להתערב בשיקולי בית הדין, המנהלת תומכת בקבוצות הכדורגל שמבצעות פעילות אקטיביות על מנת למגר את תופעת האלימות והגזענות מהכדורגל הישראלי. אנו מבקשים לחזק את ידיו של אלי טביב וקבוצת בית"ר י-ם, שהציגו את פועלם במלחמה באלימות ובגזענות בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. אנו מצפים כי בתי המשפט, המשטרה, שרת התרבות והספורט, שרת המשפטים והשר לבטחון פנים יסייעו במאבק החשוב של קבוצות הכדורגל שלבדן אינן יכולות למגר את התופעה. כולנו תקווה כי ערכאות הערעור יביאו בחשבון את המאמצים והמשאבים של קבוצת בית"ר י-ם ויתר הקבוצות במאבק זה".

בבית"ר הופתעו שמי שנתן את פסק הדין הוא הדיין נועם לובין, הפחות מנוסה מבין כל יתר הדיינים והצעיר ביותר מבחינת הרזומה, אבל במחלקה המשפטית התייחסו לכך בביטול. יש לציין שמדי יום רביעי, מחליט אב בית הדין המשמעתי ישראל שמעוני למי מחולקים התיקים השונים באופן אקראי, אך לעולם לא יקבל אותו דיין לדון בתיק של קבוצה שדן בה כמה שבועות קודם לכן.

במישור המקצועי, טביב ייפגש בשבוע הבא עם הקפטן דן איינבינדר במטרה לנסות ולהגיע איתו להסכם על הארכת ההתקשרות בינהם. בבית"ר מעריכים כי הבעלים לא יסכים לסכומים שמוצעים לשחקן בהפועל באר שבע ובמכבי חיפה.

לקראת המשחק הקרוב מול מכבי פ"ת, דוד קלטינס יוסט לעמדת הבלם בהיעדרו של דן מורי המוצהב והקפטן יחזור ל-11 למקום הטבעי שלו במרכז הקישור. מרסל הייסטר יחזור מפציעה רק אחרי פגרת הנבחרות. אחרי המשחק ייצא חסוס רואדה לשבוע חופש בספרד.

הדפס