עוקץ ברכות: תעלומת הרכש החדש של בית"ר

קרע רשתות בגרמניה, נרכש ב-1.7 מיליון יורו, סומן כעתיד של סלובקיה, אך נחת דווקא בבית"ר. 3 שנים רעות החזירו את יאקוב סילבסטר אחורה. המהירות לצד הרכות, ההתאמה למערך של בית"ר לעומת סימני השאלה. מחלקת השיקום של טביב תציל גם את הסלובקי?

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  31.01.18 - 21:28
תחילת כתבהאיתי שכטר, עידן ורד, אנטואן קונטה והרשימה עוד ארוכה. מאז שאלי טביב הגיע לבית"ר ירושלים, מדיניות הרכש שלו הייתה קבועה ולא סטתה ימינה או שמאלה: צירוף שחקנים בעלי פוטנציאל, כאלה שניבאו להם גדולות, אבל הגיעו לנקודת שפל בקריירה, כזו שממנה אין להם עוד לאן לרדת, והכי חשוב: מגיעים במחיר מציאה.

כזה הוא הסיפור של יאקוב סילבסטר, מי שסומן בתחילת דרכו כדבר הגדול הבא של הכדורגל הסלובקי, שהיה בעבר מלך שערי הליגה השניה בגרמניה ושולם עבורו 1.7 מיליון יורו, אך כעת ראה את הדרך החוצה מאולבורג מהליגה הדנית. רגע אחרי שהעסקה הפכה לרשמית, היכרות עם מי שאמור לתת את הפוש שבית"ר צריכה כדי להיאבק על התואר, אבל נראה שזקוק לדחיפה לא קטנה משל עצמו.

הדשדוש עד ההצלחה בגרמניה
על פניו, סילבסטר לא ניחן במאפיינים יוצאי דופן שגורמים למי שמביט בו לראשונה לחשוב שמדובר בשחקן חריג. יחד עם זאת, המהירות ויכולת הכניסה שלו לתוך שטחים הפכה אותו לשחקן קטלני, אם תרצו, מזכיר במעט את ניקיטה רוקאביצה. הסלובקי גדל במחלקת הנוער של סלובן בראטיסלבה, בה נע בין ספסל להרכב מאחר שבקבוצה העדיפו לתת את הבמה לשחקנים זרים על חשבון שחקני בית.

חצי עונת השאלה בפטרזלקה הסלובקית גרמו לקבוצתו לשים עליו עין אחרי שכבש 7 שערים ב-14 הופעות, במה שסידר לו את הכרטיס חזרה לבראטיסלבה. בפועל, קבוצת הפאר המשיכה לגלות חוסר סבלנות כלפיו, עד שעזב לדינמו זאגרב. בקרואטיה, סילבסטר כבש רק שני שערים ב-34 הופעות, ונחשב גם לאכזבה גדולה, כשנראה היה שהקריירה שלו לא מתרוממת לשום מקום.
"באותו שלב של הקריירה נראה שגם הוא כבר לא האמין בעצמו. המאמנים לא נתנו לו קרדיט בסלובקיה וגם לא בקוראטיה", מספר העיתונאי לוקאש וראבליק בראיון לערוץ הספורט, "בכל מקום שהיה אז, הוא נדחק לספסל והאמת? לא חשבנו שיכול לצאת ממנו יותר מדי".

דווקא אחרי הכישלון בזאגרב, הגיע הטלפון מארצבירגה אווה מהליגה הגרמנית השניה, ששינה את התמונה. סילבסטר נחת בגרמניה וכל מטאטא עבד מבחינתו. בראש, ברגל, בדריבל או בדחיקה. 24 שערים בשנתיים, כולל תואר מלכות השערים בגרמניה, הפכו אותו לשם דבר, וכזה שמושך עניין גם מקבוצות הגדולות. יחד עם זאת, סילבסטר התפתה לכסף, ויתר על הצעה מהרטה ברלין והעדיף לחתום בנירנברג שירדה לליגה השניה, בעסקה שהוערכה בשווי של 1.7 מיליון יורו.

"סילבסטר הגיע לנירנברג ככוכב, הוא היה השחקן הכי טוב בליגה השניה", פלוריאן זנגר, עיתונאי "הבילד", נזכר בראיון לערוץ הספורט. העיתונאי הסלובקי, וראבליק, הבהיר שאחרי ההצלחה, בסלובקיה ראו בו כפוטנציאל להפוך לשחקן נבחרת: "מאז רוברט ויטק לא היה לנו חלוץ מוביל, שחי ברחבה. היינו בטוחים שסילבסטר יכול להפוך לכזה באותו רגע, אך ההמשך ניפץ את התקוות". 6 הופעות יש עד היום לסילבסטר בסלובקיה, לסגל שלה הוא לא הוזמן כבר 4 שנים, במה שמספר את סיפור הפספוס שלו.
מרכש יקר לנטל על המערכת: הכישלון בנירנברג
למעשה, סילבסטר אומנם הפך למלך השערים אך נשאר בליגה השניה, אבל בנירנברג האמינו שמלך השערים, שהגיע על תקן הכוכב, יצליח להוביל אותם בחזרה לבונדסליגה, אלא שאז הקבוצה הציגה יכולת רעה, ולמעשה עד אמצע העונה הוא היה הדבר היחיד שתיפקד בשורות האדומים.

9 שערים היו לו בחצי העונה הראשונה, אלא שאז מאמן הקבוצה התחלף וגם השערים נעלמו. "רנה ויילר מונה למאמן נירנברג ושינה את כל סגנון המשחק, וזה פגע מאוד בסילבסטר", זנגר מ'בילד' מנתח, סילבסטר צריך מרווחים, שחיים ושחקנים שמיירים עבורו. הכוח שלו זה הכניסה לעומק, שם הוא נעזר במהירות ובשליטה שלו בכדור. ויילר רצה חלוצי 9 פיזיים ולכן הוא נדחק החוצה. בצוות המקצועי התאכזבו מהרכות שלו, הוא לא היה מספיק פיזי והפסיד כל תאקל. גם במשחק עם הגב לשער הוא לא ממש הצטיין, ולכן ההחתמה שלו הפכה לטעות ולסמל הכישלון של הקבוצה".

ויילר לא האמין בסילבסטר, שאף נזרק מאחד האימונים על ידו אחרי שהתעמת עם חברו לקבוצה, אדריאן ניקי. "התפקיד של חלוץ זה להבקיע שערים ואנחנו מצפים מסילבסטר לתת יותר תפוקה ולנצל את המצבים אליהם הוא מגיע, יש לו פוטנציאל, אבל הוא לא ממומש", וולפגאנג וולף מהנהלת נירנברג תיאר את האכזבה ממנו באותה תקופה.

אחרי זמן ממושך על הספסל, סילבסטר הושאל לפאדבורן מאותה הליגה, אך גם בה לא ממש הטביע את חותמו (0 שערים ב-4 הופעות), ואז חזר לנירנברג. הקאמבק היה נראה נהדר כשהסלובקי כבש שלושער במשחק אימון נגד וינטרטור, והבהיר שהוא בשל לפרוח מחדש. "כדורגל שוב מחייך אליי, חשוב לי שהמאמן ייתן לי ביטחון אני מקבל את זה כעת. גםקורה שלחלוץ לא הולך, אבל עכשיו דברים החלו להשתנות". אלא שציפיות לחוץ ומציאות לחוד, וסילבסטר לא ממש קיבל קרדיט מחודש בנירנברג שהראתה לו את הדרך החוצה.

"הסיום בנירנברג היה לא נעים, בגלל שהוא שיחק תחת חוזה גבוה, סילבסטר התעקש להישאר ולקבל פיצוי מלא", זינגר נזכר, "נירנברג חיפשה דרכים להיפטר ממנו, אבל אף קבוצה לא רצתה לשלם עליו. השחקן התנהג כג'נטלמן ולא עשה בעיות משמעת, אבל היה נראה שלא הפריעה לו העובדה שלא ישחק, הוא התעקש שנירנברג תעמוד בחוזהו".

"משחקן החודש בדנמרק לכישלון מהדהד"
אחרי האכזבה בנירנברג, סילבסטר נדד עד לדנמרק לאולברג מאמצע הטבלה, ונראה היה שהוא חוזר לחייך. שער ובישול במשחק הבכורה ועוד שלושער במשחקו השני, נתנו את התחושה שמדובר בבינגו גדול, וזיכו אותו בתואר שחקן החודש. אלא שדווקא מאז, שום דבר לא הלך לסילבסטר שמצא את הרשת רק פעם אחת ב-17 משחקים, ורשם אינספור החמצות.

"אחרי שני המשחקים הראשונים באולברג חגגו והרגישו שהם הצליחו לשים את הידיים של מציאה של ממש", העיתונאי הדני, מורטן אספרסן סיפר לערוץ הספורט, "דווקא אחרי השלושער ותואר שחקן החודש, הכל הלך הפוך לסילבסטר. הוא ספג ביקורות והפך לסמל האכזבה של הקבוצה. למרות שהוצב באופן קבוע בהרכב, הוא פשוט לא הצליח לכבוש. אומנם מדובר בשחקן מהיר וטכני, אבל מה שווה חלוץ שלא מבקיע".

בדומה לביקורת בגרמניה, העיתונאי הדני חזר על מוטיב הפיזיות בה החלוץ לוקה בחסר: "לדעתי הפיזיות בדנמרק מאוד הקשתה עליו. הוא רך מדי ולמעשה לא הצליח לגעת בכדור. יאקוב רץ הרבה, אך לא הצליח לייצר כלום. גם כשהוא הגיע למצב בדנמרק, אז לא היה לו את הביטחון כדי לסיים אותו. גם לו ולקבוצה היה ברור שאין מנוס מפרידה".

בשונה מסטיגמת הכדורגלן הטיפוסי שמאשים את כל העולם בכישלונו, גם כאן אופיו הנוח של סילבסטר בא לידי ביטוי כשבהודעת הפרידה, האשים בעיקר את עצמו בכך שלא סיפק את הסחורה. "זה יהיה לא נכון להאשים מישהו אחר במה שהיה לי בדנמרק", הוא סיפר, "לא הצלחתי לגלות המשכיות אחרי ההתחלה הטובה שהייתה לי. אומנם לאחרונה לא שיחקתי, אבל אם הייתי מנצל את ההזדמנויות אליהן הגעתי, ספביר להניח שלא הייתי יורד לספסל. זה עצוב, אבל רק אני אשם".

סילבסטר הבהיר שמלבד היעדר המספרים, גם ביכולת שהציג הוא הרגיש שאיכזב: "כדורגל זה משחק של סטטיסטיקה, מסתכלים על הדף ורואים מה המספרים שלך. אם היכולת שלי הייתה טובה, הייתי יכול להרגיש שהמספרים לא שיקפו, אבל פשוט לא הייתי מספיק טוב".

איזה חלוץ בית"ר י-ם מקבלת?
ההחלטה לצרף חלוץ העלתה לא מעט תהיות. לבית"ר ירושלים יש את ההתקפה הטובה בליגה, אז למה לה דווקא לצרף חלוץ? יש כמה סיבות לכך. האחת היא אלטרנטיבה שתייצר מנוף להפעלת לחץ על איתי שכטר שעשוי לעלות ליציע אם לא יאריך את חוזהו, בדומה לכוכבים קודמים אחרים בבית"ר. האופציה הנוספת היא העמקת הרוטציה, אנתוני וראן שחקן פיזי שחי ברחבה, איתי שכטר עוזר לנווט את המשחק, אך עם אגפים מהירים כמו שיש לבית"ר, נראה שחלוץ מהיר יכול להעניק למשחק שלה נדבך נוסף, בדומה לזה שניקיטה רוקאביצה נתן לה בזמנו.

"הוא שחקן מאוד מהיר שיודע לנוע עם כדור, אבל כזה שחייב שטחים, הייתי ממליץ לשחק איתו בעיקר במשחקים בהן הקבוצה היא אנדרדוג ולא מול הגנות מתגוננות", זנגר הסביר, "הוא לא פיזי, אבל גם הליגה שלכם לא מצטיינת בזה. עדיף לא לשחק עם סילבסטר כשהוא עם הגב לשער, אלא רק עם הפנים, כי אז הוא מנצל את המהירות שלו כדי לעבור שחקנים. אם תשתמשו בסילבסטר כחלוץ בודד, אז הקבוצה תהיה חייבת מהירות גדולה מהאגפים ולא לשחק במשחק עומד. לדעתי יותר מתאים לשחק איתו במערך של שני חלוצים, כשהוא החלוץ המהיר יותר ושלצידו יש שחקן פיזי".

בבית"ר ירושלים אוהבים שחקנים 'רעים' עם קילר אינסטיקנט ולא בטוח שסילבסטר של השנים האחרונות הוא כזה. תיקולים אגרסיביים כנראה שלא תקבלו ממנו וגם לא מאבקים עיקשים מול שחקני הגנה, מה שכן, אוהדי בית"ר יקבלו שחקן שיפעיל לחץ על הגנות, מהיר וכזה שישרוף את הדשא. האם חלוץ שהבקיע 7 שערים בשלוש שנים יספיק לאליפות? תלוי בגודל הקסם שתבצע מחלקת השיקום בבירה.

הדפס