זה ייגמר בזימון? מאוויס צ'יבוטה מתחיל בפריצה

הנאמנות לכפ"ס, המעקב של מכבי ת"א, האזרחות והכינוי המחייב שקיבל

עינת הירש
עינת הירש  19.11.16 - 12:30
צ'יבוטה (אלן שיבר)
צ'יבוטה (אלן שיבר)
תחילת כתבה

"ניימאר" קוראים חלק מחבריו של מאוויס צ'יבוטה לעברו. לא בגלל דמיון חזותי או צורת המשחק אלא על ילדותיות חיובית בקבוצה, רוח השטות שלו, הריקוד על המגרש ואחד שמשוויץ בתרגילים, משוחרר ושמח, משקיע לא מעט בהופעתו החיצונית, (מוגדר על ידי חבריו כחובב שופינג מוצהר) אך מעבר לכל חזותו הפרועה והשמחה, גם ילד רגיש וטוב לב שעבר לא מעט שנים קשות כדי להרוויח מקום בהפועל כפר סבא.

  • 18:15: מכבי חיפה מארחת את הפועל כפר סבא

לפעמים קל לשכוח, אבל צ'יבוטה עוד לא בן 21 וזוהי כבר העונה החמישית שלו בישראל. כשהגיע בגיל 15 וחצי למבחנים בנערים ב' של מכבי תל אביב, והרשים, לא הושגו האישורים להעבירו בשל גילו והוא חזר לקונגו. לאחר חצי שנה חזר בשנית ונאלץ לשחק כשנה וחצי במסגרת לא רשמית ושימש לא יותר משחקן אימונים עד  2014/15. כשמלאו לו 18 הושגו האישורים הנדרשים והוא נרשם לראשונה בהתאחדות ואף כבש במדי קבוצת הנוער  13 שערים. הדרך להיות שחקן סגל בכיר במועדון של מיץ' גולדהאר היתה מבטיחה. עברית שוטפת הוא למד תוך שנה והשתלב בקבוצת הנוער. הנטל על הכתפיים לא היה רק על המגרש אלא גם עזרה בכלכלת משפחתו, דבר שהקשה עליו. "באפריקה רגילים ששחקן שיוצא לשחק באירופה מרוויח הרבה כסף, ולכן המשפחה שלו ציפתה שירוויח סכומים גבוהים. הם לא הבינו ששחקן בגיל נערים לא משתכר הרבה, וזה גרם לו לקושי מנטאלי מאוד גדול. "היה עליו לחץ משפחתי עצום שיחזיק אותם כלכלית", מספר מקורב לשחקן.

רק בעונה שעברה החל צ'יבוטה את דרכו בבוגרים. הוא נופה ממכבי ת"א ונקלט בהשאלה בהפועל כפר סבא. השילוב לא היה קל היות וצורף רק אחרי שהקבוצה כבר חזרה ממחנה האימונים ובהתחלה היה קצת סגור, כשגם מקצועית עבר עונה מגומגמת עם 4 שערים בלבד. למרות מיעוט הכיבושים צ'יבוטה תפס מקום של קבע בהרכב אצל שרון מימר. הלחץ ירד מעט ומאוויס הפך לאחד הדומיננטיים בחדר ההלבשה של כפר סבא. בקיץ האחרון הבהיר צ'יבוטה לסוכנו אבי ציוני שלמרות שהחזיק בהצעות כספיות משתלמות מזו של כפר סבא כמו מאשקלון, רעננה ובני יהודה- הוא לא מוכן לשחק בעונת ההשאלה הנוכחית בשום קבוצה אחרת מלבד כפר סבא. "הם נתנו לי ראשונים את הבמה ואת ההזדמנות ושם אני רוצה להמשיך", אמר לסוכנו. הוא ידע שהקבוצה נבנית מחדש ותשתנה מהעונה שעברה, אך לאור החיבור שנוצר בינו ובין הקהל ובין הצוות המקצועי התעקש להישאר. את העונה הנוכחית צ'יבוטה התחיל ברגל ימין עם 5 שערים והרבה קרדיט מהמאמן, כשכבר מזמן הפך ליקיר האוהדים.

גם בחיים האישיים החלו החיים לחייך לצ'יבוטה כשבקיץ האחרון התחתן עם קרולינה, ישראלית ממוצא ברזילאי, איתה הוא חי בשנתיים האחרונות. הוא הגיש בקשה וטרם קיבל אזרחות ישראלית כשברקע מופעל לחץ כבד מצד הנבחרת הצעירה שהייתה רוצה לראות אותו בסגל שלה לקמפיין הקרוב. "מאוויס רואה את עצמו, ללא קשר לעיסוקו ככדורגלן, ממשיך את חייו בישראל. הוא מחשיב עצמו כישראלי לכל דבר ומצא פה את מקומו, כך שהוצאת האזרחות חשובה לו ללא קשר לקריירה המקצועית שלו", אומרים בסביבתו.

ועדיין, נושא האזרחות הקרבה של הקונגולזי לא נעלם כמובן מעיני מועדון האם, מכבי תל אביב, שהחתים אותו אשתקד לשנתיים נוספות עם אופציה לקחת אותו לשנתיים נוספות, כשכבר הצהירו שבמידה ויהיה אזרח יהיו מעוניינים לקחת אותו חזרה. במכבי עוקבים אחריו באופן שוטף.

אז איפה הבעיות? בכל זאת, צ'יבוטה כמו הרבה שחקנים צעירים לא תמיד מראה יציבות על המגרש, דבר שחבריו מסבירים שלא בהכרח באשמתו. "מאוויס הוא השחקן הכי יצירתי היום בכפר סבא. עדיין יש לו עליות וירידות וגם הוא יודע את זה. ובכל זאת, מתוך עשרת השערים של הקבוצה הוא כבש 5. חשוב לציין שהוא תלוי בקבוצה, וכפר סבא זו לא קבוצה שנותנת הצגות, הוא שחקן התקפה וצריך לקבל את הכדור באזורים מסוכנים ומהר כשיש לו שטח של אחד על אחד ולא כשהכול סגור", אמר גורם במועדון.

בסביבתו של החלוץ טוענים שמעבר לקבוצה יותר חזקה והתקפית קריטי לחלוץ הקונגולזי, ושאם הוא ישחק עם שחקנים יותר טובים ואיכותיים לידו הוא ישתפר. "כמו מקרה מיכאל אוחנה שבלט באשדוד הפוטנציאל שלו בא לידי ביטוי והתחילו להכיר אותו יותר מאז שהוא בבאר שבע. הרמה עולה כשאתה מתאמן ומשחק עם שחקנים ברמה יותר גבוהה ומאוויס צריך לשחק בקבוצה יותר גדולה שלא משחקת הגנתי, אלא תוקפת עם הרבה שחקנים למעלה. העונה כפר סבא משחקת יותר התקפי משנה שעברה ופחות מסתגרת ולכן מאוויס יותר בא לידי ביטוי, בועט יותר ולכן כובש יותר"

את עונה הנוכחית כפר סבא התחילה בצורה רעה, אך שני משחקי הליגה האחרונים עם שינויי שיטה וקצב יותר מהיר ייצבו אותה. לא משחקים בה כוכבים גדולים, אין לשחקנים משכורות עתק, אבל מה שבטוח הוא שלפחות לעונה הקרובה, הרוויחו בשרון שחקן שאולי נראה במקומות אחרים לגמרי בעוד כמה שנים. אם רק יידע המועדון גם להיפתח לאוהדיו דרך התקשורת וייתן לשחקנים להתבטא ולהראות את הפנים היפות של הקבוצה מועדון, ולא רק יסתגר בשליליות (שמונהגת על ידי המנכ"ל רובי רגב), אוהדי הקבוצה והכדורגל הישראלי ייחשפו לפרוייקט הנהדר של סתיו שחם.

הדפס