הגדול מכולם

לא ייאמן. אטלנטה כבר הובילה ב-25 נק' ברבע ה-3, אבל טום בריידי (466 יארדים) הוביל את הקאמבק הגדול בתולדות הסופרבול והוכתר ל-MVP, ג'יימס ווייט קבע 28:34 בהארכה עם הטאצ'דאון ה-3 שלו. מס' 12, עם הטבעת החמישית, הופך לקוורטרבק המעוטר אי פעם

מערכת אתר ערוץ הספורט  06.02.17 - 05:27
תחילת כתבה

זה נראה כמו סופרבול חד צדדי ומאכזב במשך שלושה רבעים וחצי, אבל בסופו קיבלנו תסריט שראוי למילה אגדה. טום בריידי, בגיל 39, הוביל את הפטריוטס לקאמבק מופלא מפיגור 25, כפה הארכה, וזכה בטבעת החמישית שלו עם ניצחון 28:34 בלתי נתפס ושיא יארדים במעמד, 466. זה נראה גמור, אבל אף פעם אי אפשר להספיד את מספר 12, שהשלים את הנקמה בקומישינר רוג'ר גודל על אותה השעיה שנויה במחלוקת וסיים עונה בצורה הכי מתוקה שיש. מאט ריאן, ה-MVP של העונה הסדירה, צפה מהצד בעוד טריפיק טום מוחק את כל היתרון שבנה יחד עם ההתקפה הנפלאה של הפאלקונס, ובסופו של משחק באמת היסטורי יורד מנוצח.

זה התחיל הגנתי מהצפוי, והרבע הראשון הסתיים ללא נקודות. אבל ברבע השני אטלנטה פתחה מבערים וההתקפה החלה לתקתק באוויר ועל הקרקע. ריאן מצא את הרסיברים שלו ודבונטה פרימן עשה את היתר עם ריצות נהדרות שחתמו דרייב ראשון מוצלח ויתרון 0:7. מספר דקות חלפו והפעם זה הגיע מהאוויר. ריאן מצא את אוסטין הופר ל-19 יארד והכפיל את היתרון. 2:21 לסיום המחצית רוברט אלפורד חטף מסירה של בריידי ברד זון ולקח את הכדור עד הסוף, 0:21 אדיר לאלופת ה-NFC.

בריידי הצליח לגרד שער שדה בזמן שנותר, אך באמצע הרבע השלישי ריאן מצא את טווין קולמן לטאצ'דאון ויתרון 3:28, שנראה שסגר את הסיפור. אבל לא כשמדובר בקוורטרבק הגדול ביותר בהיסטוריה. מספר 12 מצא את ג'יימס ווייט, אחד המצטיינים במשחק, ל-TD הראשון שהפיח רוח חיים בפאטס. הרבע הרביעי היה כבר לא מהעולם הזה. שער שדה של סטיבן גוסטקובסקי צימק לפיגור שני פוזשנים, דני אמנדולה חתם דרייב של 25 יארד בלבד אחרי פאמבל קריטי של מאט ריאן, ווייט הוסיף שתי נקודות וצימק ל-28:20. בדרייב האחרון ג'וליאן אדלמן השלים את התפיסה שאולי תיזכר כגדולה ביותר בתולדות הסופרבול, כשהצליח להיעזר ברגליים של שחקני ההגנה כדי למנוע ממנו ליפול על הקרקע, בפוזשן שלקח 91 יארד והסתיים בריצה של ווייט ליארד אחד.

הפעם אמנדולה הוא זה שהוסיף את המרת שתי הנקודות, וקבע הארכה, 28:28. ניו אינגלנד זכתה בהטלת המטבע ופתחה עם הכדור את ההארכה. בריידי הוביל עוד התקפה נהדרת, שהסתיימה בריצת 2 יארד של ווייט, הטאצ'דאון השלישי שלו, שגמר את הסיפור ונתן אות לחגיגות מטורפות בתום הסופרבול הכי גדול בהיסטוריה. וואו.

מהלך המשחק
ניו אינגלנד קיבלה את הכדור בפתיחה, לאחר שאטלנטה בחרה לקבלו בתחילת המחצית השנייה. הפאלקונס עצרו את בריידי ושות' אחרי 3 דאונים, ופאנט ראשון העניק את הכדור למאט ריאן. דבונטה פרימן רץ 37 יארד במהלך הראשון של הדרייב, אבל סאק של פלאוורס על ריאן בקו ה-40 של אטלנטה כפה פאנט גם בצד השני. אחרי 8 משחקים רצופים בהם הפאלקונס השיגו טאצ'דאון בדרייב הראשון, הרצף נעצר.

בריידי פתח את הדרייב הבא היטב, ומצא את כריס הוגאן ל-15 יארד. מסירה קצרה לג'יימס ווייט סידרה 11 יארדים נוספים עד לקו ה-40 של אטלנטה, אבל שני סאקים הזיזו את הפאטס אחורה וכפו פאנט נוסף. גם ההתקפה של אטלנטה התקשתה ובדאון שלישי ו-3 יארד, ריאן גם כן ספג סאק וניו אינגלנד קיבלה את הכדור בחזרה, 0:0 בסיום הרבע הראשון.

בדאון שלישי ו-1, בריידי מצא את ג'וליאן אדלמן ל-27 יארד עד לקו ה-33 של אטלנטה, אבל במהלך הבא פאמבל קריטי של לגארט בלאנט מנע סקור ראשון, והפאלקונס השיגו את הכדור בחזרה. ריאן הגיב ובגדול עם שתי מסירות נהדרות לחוליו ג'ונס, שסוף סוף הגיע למשחק והשיג במצטבר 42 יארד. שלוש ריצות של פרימן מקו ה-29 של ניו אינגלנד ועד לאנדזון סידר יתרון 0:7 לאטלנטה, 12:20 למחצית.

הפאטס פתחו את הדרייב הבא מקו ה-16 שלהם, ואחרי שלושה מהלכים בלבד נאלצו לסיים בפאנט נוסף. התקפת אטלנטה המשיכה לנצל את מה שההגנה שלה ייצרה עבורה ומאט ריאן חיבר דרייב יוצא מהכלל בדרך לטאצ'דאון נוסף. מסירות לגבריאל וג'ונס (24 ו-18 יארד) הביאו את הפאלקונס כבר לקו ה-20 של ניו אינגלנד, ומסירה נוספת לאוסטין הופר באנדזון סידרה 0:14 גדול כשנותרו קצת פחות מ-9 דקות להפסקה.

 הדרייב הבא של הפאטס גם נגמר בסקור, אבל לא כפי שביל בליצ'יק תכנן. שלוש עבירות הצילו את בריידי במצב של דאון שלישי ארוך, וניו אינגלנד כבר הגיעה לקו ה-23 של הפאלקונס. אלא שאז, בדאון 3 ו-6, בריידי ניסה למצוא את דני אמנדולה והקורנרבק רוברט אלפורד חטף ולקח את הכדור עד הסוף, 0:21 מדהים לאטלנטה קצת יותר מ-2 דקות למחצית. קבוצות שהשיגו פיק 6 בסופרבול עומדות על מאזן 0:12 לאורך השנים. סימן לבאות?

Givin' da Birds My presence & support! RISE UP!!!

A photo posted by Samuel L Jackson (@samuelljackson) on

 בריידי קיבל עוד הזדמנות להעלות את הפטריוטס על הלוח, ובשתי דקות הצעיד את הקבוצה שלו 52 יארד לקו ה-23, אבל כשנותרו 5 שניות בלבד, לא נותרה לבליצ'יק ברירה אלא לשלוח את סטיבן גוסטקובסקי כדי לבעוט שער שדה, 3:21 לאטלנטה בהפסקה.

ניו אינגלנד כפתה פאנט מהיר בפתיחת המחצית השנייה, וג'וליאן אדלמן החזיר אותו לקו ה-47 וסידר עמדת מפתיחה מצוינת לבריידי, אבל דווקא בדאון 3 ו-12 באמצע המגרש הרסיבר פישל כשהפיל מסירה טובה ואיבד הזדמנות לדאון ראשון, והכדור חזר לאטלנטה. ריאן מצא את גבריאל ל-35 יארד, שקידמו את הפאלקונס עד לקו ה-28 של ניו אינגלנד. מיד לאחר מכן ה-MVP מצא את מוחמד סאנו לתפיסה הראשונה שלו במשחק, לקו ה-15. הגיוון ההתקפי הנפלא של אלופת ה-NFC שוב הוכיח את עצמו עם 9 יארדים על הקרקע של פרימן. עבירה במסירה של באטלר על גבריאל סידרה דאון ראשון, וקולמן קיבל מסירה צדדית מריאן והעלה ל-3:28 מדהים.

בהתקפה הבאה סוף סוף הפטריוטס מצאו את האנדזון. בריידי חיבר דרייב של 13 מהלכים ו-75 יארד, כולל דאון 4 ו-3, וג'יימס ווייט תפס ל-5 יארד כדי להשיג את הטאצ'דאון הראשון של קבוצתו. סטיבן גוסטקובסקי, בדרך כלל בועט אמין מאוד, החמיץ את הבעיטה לנקודה הנוספת, והתוצאה נותרה 9:28 לאטלנטה. זו ההחמצה הראשונה מאקסטרה פוינט בסופרבול מזה 27 שנים.

גוסטקובסקי ניסה בעיטת אונסייד אבל נגע בכדור לפני שהוא עבר 10 יארד, ואטלנטה קיבלה אותו בעמדה מצוינת. אלא שההגנה של הפטריוטס התעלתה כשכפתה פאנט תוך 3 מהלכים ושתי דקות, וניו אינגלנד קיבלה חזרה את הכדור בפתיחת הרבע הרביעי.

טום בריידי בנה דרייב מצוין בשלוש דקות וחצי, וחצה 72 יארד ב-12 מהלכים, כולל מסירה למרטלוס בנט ל-25 יארד, שסידרה דאון ראשון וגול מקו ה-7. אלא שאז ההגנה של אטלנטה הצליחה להפיל את הקוורטרבק פעמיים ולכפות שער שדה, גוסטקובסקי צימק ל-28:12, מרחק שני סקורים בלבד.

בדרייב הבא, במצב של דאון שלישי ו-1, דונטה הייטאוור כפה פאמבל על ריאן, עליו השתלט בראנץ' בקו ה-25 של הפאלקונס ונתן הזדמנות פז לניו אינגלנד לחזור לעניינים כשנותרו 8 דקות לסיום. בריידי אמנם ספג סאק בדאון הראשון, אבל גם אחרי אובדן 5 יארדים הוא מצא בשלוש מסירות מהירות את ווייט, מיצ'ל ואמנדולה, שגם קיבל את המסירה האחרונה ל-6 יארד. הפאטס, כצפוי, הלכו על המרה לשתי נקודות וביצעו הטעיה מבריקה כששחררו את הכדור ישירות לווייט, שנכנס עם הכדור לאנדזון, 20:28 בלבד לאטלנטה.

הפאלקונס היו יכולים לחזור ליתרון שני סקורים, אבל בעטו בדלי כשכבר הגיעו לטווח שער שדה. חוליו ג'ונס עם תפיסה מדהימה ל-27 יארד שם את הכדור על קו ה-22 של ניו אינגלנד, אבל סאק על ריאן ועבירת הולדינג שלחה את אטלנטה אחורה ובדאון שלישי ו-33 מקו ה-45, ריאן פספס את גבריאל ובריידי קיבל את הכדור בחזרה בקו ה-9 שלו. ההתקפה הבאה תיכנס לפנתיאון. טום בריידי הוביל דרייב של 91 יארד, כולל תפיסה פשוט מדהימה של ג'וליאן אדלמן, וג'יימס ווייט דחק מקו ה-1 את הטאצ'דאון, אמנדולה קיבל מסירה להמרה לשתי נקודות וקבע שיוויון מדהים, 28:28 57 שניות לסיום. אחרי שאטלנטה נעצרה ללא דאון ראשון, לפאטס לא נותר זמן על השעון ולראשונה בתולדות הסופרבול, הולכים להארכה.

 ההארכה המשיכה את המומנטום המטורף של הפטריוטס, ושוב בריידי הוביל את החבורה עם 5 מ-6 ודרייב של 75 יארד. מסירה שלו לבנט הסתיימה בעבירה של קמפבל והכדור הוצב על קו ה-1. בריידי ניסה שוב את בנט ולא הצליח, אך בדאון השני ג'יימס ווייט, המצטיין הנוסף בערב המשוגע הזה, נכנס עם הכדור לאנדזון וגמר את המשחק, 28:34 היסטורי ובלתי נשכח לניו אינגלנד.

הדפס