ליגת העל - בתום העונה הסדירה 2021/2022
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

צעד לאחור: מנהלת הליגה החליטה לחזור לפיינל פור

נציגי קבוצות הליגה קבעו ברוב קולות לשוב לשיטת ההכרעה הקודמת החל מהעונה הבאה, המיקום ייקבע על ידי המדורגת הבכירה. דורסמן: "נותן תקווה". אקוניס: "זה לא נגד איש"

רועי גלדסטון  29.03.15 - 17:17

תגיות: ליגת ווינר

כיצד תוכרע אליפות המדינה בכדורסל? דירקטוריון מנהלת ליגת ווינר סל החליט לחזור לפיינל פור החל מהעונה הבאה. על הפרק היו מספר אופציות, אך ברוב קולות נקבע כי האליפות תיקבע שוב במפגשים יחידים בחצי הגמר והגמר עצמו.

פיינל פור הייתה האופציה הראשונה על הפרק, כאשר מדובר בעריכת שני משחקים בתוך שלושה ימים - כפי שהיה נהוג מ-2006 עד 2012. ארגוני האוהדים של מכבי תל אביב כבר הצהירו ששיטה כזו אינה מקובלת עליהם וכי בכוונתם להחרים את האירוע בכל מקרה. אחר הצהריים כמה אוהדים אף הגיעו למחות מחוץ לישיבה.

האופציה השניה, בה תמך יושב ראש המנהלת שמואל פרנקל, דיברה על קיום סדרות פלייאוף במתכונת של הטוב מחמישה משחקים ברבע הגמר ובחצי הגמר, אך האליפות תוכרע במשחק בודד על הצלחת, כפי שהיה ב-2013.

יש לציין כי שיטת קביעת האלופה בעונה הנוכחית לא תשתנה. בדומה לשנה שעברה, רבע גמר וחצי גמר הפלייאוף ישוחקו במתכונת סדרות של הטוב מחמישה משחקים. הגמר ישוחק בשני משחקים, בשיטת בית וחוץ.

על פי הודעת המנהלת, ההחלטה תקפה ל-3 עונות. במידה שלליגה הישראלית תהיה נציגה שניה ביורוליג, דבר שישנה את חשיבות הזכיה באליפות בישראל, יעלה נושא שיטת משחקי הגמר לדיון נוסף.

מיקום הפיינל פור ייקבע בתום סדרות רבע הגמר על ידי הקבוצה שסיימה את העונה הסדירה במקום הראשון. במידה שקבוצה זו תודח ברבע הגמר, הזכות תעבור לקבוצה המדורגת גבוה ביותר בתום העונה הסדירה מבין קבוצות הפיינל פור. לטובת מקסום ההכנסות והצלחת האירוע ותדמיתו, נקבע כי הפיינל פור יתקיים רק באולמות אשר מכילים מעל 10,000 צופים (ארנה בירושלים או יד אליהו בתל אביב).

"מאבדים הכנסה גדולה"

"התקבלה החלטה ברוב של 9 נגד 6. ההצעה שלנו לגבי המשך השיטה לסדרות לא התקבלה", הסביר יו"ר מכבי ת"א שמעון מזרחי. "לפי דעתי, יש גם טעות שנעשתה. תמיד דובר איך ישוחקו משחקי הגמר, אבל לא מדברים על ביטול סדרות חצי הגמר של הטוב מ-5. לדעתי, זו טעות חמורה כי גם מאבדים הכנסה גדולה. צריך לזכור שגם בשנים שהחליטו מה שהחליטו לא היו מתקנים כמו היום - לא הייתה ארנה בירושלים, לא היה המגרש בחולון, לא היה מגרש בחיפה, לא היה דרייב-אין. היום יש 5-6 מתקנים שאפשר לאכלס בהם קהל גדול עם הכנסה מאוד גדולה בסדרות של הטוב מ-5 עוד בחצי הגמר".

"אני לא צריך לומר ולחזור ולדוש בכך שאין שום מקום באירופה, ודאי לא בארצות הברית, שקובעים אליפות בשיטה של פיינל פור ולא בסדרות", הזכיר מזרחי. "אני חושב שזו החלטה שהיא לא לטובת ההיבט הנכון של הכדורסל וחבל, אבל זה מה שהרוב החליט".

"יהיה בשנים הקרובות פיינל פור. סוכם שאם תהיה נציגה נוספת ביורוליג, אז הדיון יעלה שוב", הסביר מנכ"ל הפועל ירושלים גיא הראל. "מאוכזבים? דעתנו הייתה ברורה, אבל בשביל זה יש מנהלת. היו דעות לכאן ולכאן. זו ההחלטה. אני מקווה שזה לטובת הכדורסל. אני לא מסתכל על טובת הפועל ירושלים, אלא על אם זה נכון או לא לכדורסל".

"הפיינל פור מספק שוויון הזדמנויות"

"אם לוקחים את כל הנחות הבסיס, שאין שוויון הזדמנויות לכל הקבוצות ואין את הכסף להתמודד בסדרה, כמאמן אני אומר שאם אתה בונה קבוצה ב-5 מיליון שקלים מול קבוצה של 8 מילוין שקל אתה בכלל לא על אותה פלנטה. אין לך את הרגליים כדי להגיע למשחק השלישי", הגיב מיקי דורסמן, שזכה באליפות עם הפועל חולון במסגרת הפיינל פור.

"אני נותן תקווה לילדים שגדלים אצלי במועדון", המשיך דורסמן. "אם אדם רוצה להגיע לפסגה, צריך לתת לו את האפשרות. פיינל פור מאפשר ל-4 קבוצות להגיע לגמר. בסדרה קרוב לוודאי שזו שיותר חזקה ושיש לה את האפשרות לבנות תנצח. המתמטיקה לא הוכיחה שסדרה היא עדיפה (כלכלית). הפיינל פור עצמו תחרותי ומספק שוויון הזדמנויות לכולם".

"זה היה צו השעה לכדורסל הישראלי", המשיך יו"ר בני הרצליה אלדד אקוניס. "זה לא משהו נגד מישהו. זה לא נגד מכבי ת"א או הפועל ירושלים. היום בעלים של קבוצות שמשקיעים כסף רב רוצים לחלום. בסדרות נגד תקציב כל כך גבוה כמעט אין לך סיכוי. הפיינל פור הוכיח את עצמו בשנים שהוא שוחק, זו החלטה מצוינת".

יו"ר המנהלת שמואל פרנקל אמר מוקדם יותר: "יש כיוון אחד של פיינל פור, שהוא לחזור אחורה לדעתי ,ומהצד השני עניין הסדרות. אני מבין את הקבוצות הקטנות שרוצות משחק אחד וצ׳אנס לנצח את מכבי ת"א. אני מביא הצעת פשרה שבחצי גמר יהיו לנו חמישה משחקים בסיבוב, ומשחק אחד בגמר. אני חושב שזה פתרון לא רע, השאלה אם זה יתקבל. אני לא בטוח".

"הכדורסל התקדם מאוד גם ברמה הכלכלית. צריך לזכור ש-4 אלופות, ביניהן מכבי ת״א זכו באליפות", הוסיף יו"ר גלבוע/גליל חיים אוחיון. "מי שזכה לא זכה במקרה באותה השנה. הם לא גנבו אליפות, הם היו פייבוריטים לצד מכבי ת״א לאורך כל העונה והמהלך האחרון היה לצדם. קבוצות לוקחות אליפות או כשמכבי ת״א בעונה לא טובה או כשהן מאוד מאוד טובות, אחרת אי אפשר להסביר עם פערי תקציב כאלה איך מכבי לא לוקחת אליפות כל הזמן. כל שיטה שיוחלט עליה היא שיטה ספורטיבית, מייצגת ומשקפת את הרצונות והצרכים של שאר הקבוצות".