רק לפני שבועיים: הראיון האחרון של נייט האפמן

סנטר מכבי ת"א לשעבר, שהלך לעולמו, ידע שלא ינצח את המחלה. האזינו

רועי גלדסטון  15.10.15 - 15:25
תחילת כתבה

לא הרבה שחקנים זרים בספורט הישראלי נשארים בליבם של האוהדים גם שנים רבות לאחר שעזבו את הארץ. נייט האפמן הוא אחד כזה. ולפני כ-48 שעות, האהבה אליו הפכה לכפולה ומכופלת. ביום שלישי פרסמנו כאן באתר ציטוטים בלעדיים של סנטר מכבי תל אביב לשעבר, בהם הוא מספר על מחלת הסרטן ועל העובדה שלא נותר לו זמן רב לחיות, מילים שנכנסו כמו חץ ללב של אוהדי מכבי ת"א בפרט, וחובבי כדורסל וספורט בכלל.

מאות תגובות תמיכה קיבל האפמן בן ה-40 מאז שחשף עד כמה מצבו קשה, וכעת בראיון המלא והבלעדי הוא מספר על התפשטות המחלה בגילוי לב מצמרר, חושף כמה זמן הרופאים נותנים לו לחיות, ומתייחס גם להתאבדותה של ג'ניפר, גרושתו ולחשש הכבד שיש לו לגבי עתידם של אשתו ובנו.

"עוד לא סיפרתי לבן שלי. אני הולך לעשות את זה הלילה"

ספר קצת על החיים שלך בשנים האחרונות, והאם הייתה לך נגיעה כלשהי לכדורסל?
"לא ממש. אימנתי גבוהים מדי פעם בקיץ, אתה יודע. טריקים של שחקנים גבוהים, מהלכים. ברגע שסיימתי, עזבתי את הכדורסל לגמרי ולא הבטתי אחורה. בשנה שעברה התקשרתי לדייויד פדרמן ושוחחתי גם עם דני פדרמן ואמרתי להם שאני מעוניין בעבודה בתור מאמן כלשהו אם יש להם. הם סיפרו לי שגיא גודס הוא המאמן, ובאמת יצרו איתי קשר יומיים אחר כך, אבל הבנתי שלא הייתה להם עבודה בשבילי באותם ימים".

אבל כאן האפמן לא עצר. סנטר העבר פנה בקיץ שעבר גם לדייויד בלאט שאימן אותו במכבי ושאל אם יש עבודה בצוות האימון של קליבלנד. באותה תקופה הצוות היה מלא, ובלאט לא יכול היה להציע לו עבודה. בשלב הזה של הראיון, האפמן מתעניין מאוד  איך עברה העונה החולפת על מכבי. מי השחקנים, ובאיזה תארים זכו. כשהוא שומע שמכבי ת"א זכתה בגביע המדינה בלבד הוא מנסה להבין איך זה קרה.

אתה עוקב אחרי ספורט בשנים האחרונות?
"אני עוקב אחרי פוטבול, NBA, רואה מדי פעם יורוליג ומנסה לתפוס שידורים פה בארה"ב אז אפשר לומר שאני עוקב".

יצרו איתך קשר בימים האחרונים אנשים מהארץ או מכבי ת"א?
"אני בקשר עם טל בורשטיין, דרק שארפ, גור שלף, מארק בריסקר. מארק למעשה היה הקשר שלי לישראל. קיבלתי מאות הודעות בפייסבוק בימים האחרונים. קיבלתי המון מסרים מאוהדים שאמרו שהם מקווים לראות אותי בארץ, שאוהבים אותי ומתגעגעים אליי. אני תמיד שומע דברים טובים מהאנשים בארץ".

אתה חושב שתגיע לישראל?
"בזמן הקצר שנותר לי אני לא יודע. אני גם לא בטוח שאוכל לעמוד בזה כלכלית, אבל אם מישהו יוכל להטיס אותי עם אשתי מישל והבן שלי כריסטיאן, אז אשמח לבוא לישראל לכמה ימים, כן".

איך המשפחה שלך הגיבה למחלה? אשתך והבן שלך?
"עוד לא סיפרתי לבן שלי. אני הולך לעשות את זה הלילה וזה הולך להיות לילה קשה מאוד. לגביי אשתי, היא לקחה את זה קשה. היא אישה חזקה ותומכת. היא מטפלת בכל התורים שלי, הניירת הרבה שצריך לעשות בכל מיני עניינים, כך שלצד הקושי שלה, היא עושה את כל הדברים האלה וזה לא פשוט. אני נהנה מכל רגע במחיצתה".

האפמן, שמודאג מאוד מהעתיד של אשתו ובנו, פתח דף בפייסבוק, כדי לקבל תרומות לטובתם.

ממה אתה מתפרנס כיום?
"אני עובר מעיר לעיר, וכשאני מגיע אני עולה על טרקטור, ועם מצלמה מתעד כשלים ונזקים עבור העיריות השונות".

כשחוזרים מעט לאחור, לקריירה של האפמן, גם שם לא הכל הלך פשוט. כזכור, אחרי מכבי ת"א הוא חתם על חוזה ל-3 שנים בטורונטו, אבל בסופו של דבר כמעט ולא שיחק בגלל פציעה בברך. "הלכנו לבוררות כי הם טענו שהגעתי פצוע. הצלחתי להוכיח שזה לא נכון, ואין סיכוי שזה קרה וקיבלתי את מלוא החוזה שלי, 5.7 מיליון דולר (החוזה היה ל-3 שנים ר.ג). לאחר מכן, ניסיתי לשחק בפזארו, זה לא הסתדר וחזרתי הביתה למישיגן ולא עשיתי יותר מידי במשך 6 שנים. זו הייתה ממש פרישה כמו בספר. זה היה משעמם. כנראה שהייתי צריך 'להישאר על הסוס' ובשנה שאחרי הפרישה להישאר בכדורסל ואז הייתי כנראה ממשיך לעסוק בזה כל חיי, אימון או משהו כזה. חשבתי שיש לי מספיק כסף כדי לפרוש, וכנראה באמת היה לי אם הייתי ממשיך לעשות משהו אפילו קטן אחרי הפרישה".

באותו שלב בראיון, האפמן נאנח ושואל אם שמעתי מה קרה לג'ניפר, אשתו לשעבר, זו שהייתה עימו בישראל. "ג'ניפר התאבדה לפני כשבועיים. תלתה את עצמה. לא היינו בקשר בשנים האחרונות. דרק שארפ שלח הודעה אם שמעתי מה קרה לה, ולא ידעתי. אז יצרתי קשר עם אבא שלה והחותנת שלה ענתה לטלפון וסיפרה לי את כל הסיפור. לא היינו בקשר, מידי פעם מדברים, לאחרונה דיברנו לפני שנה כשהייתי צריך איזה מספר טלפון ממנה. לא היו לנו ילדים יחד. לה היה ילד, שצריך להיות בן 19 עכשיו, הוא נמצא 'בבית' וסובל מבעיות התפתחות".

האפמן ממשיך לספר על ההתאבדות של אשתו לשעבר, וניכר כי למרות העבר הלא פשוט של השניים – כשג'ניפר בגדה בסנטר לשעבר עם חברו לקבוצה אריאל מקדונלד – להאפמן יש עדיין סימפטיה אליה: "המשפחה שלה הייתה מופתעת. הם אומרים שלא היו סימנים לדיכאון וסימנים מקדימים שמשהו לא בסדר. הם התקשרו אליה 4-5 פעמים וכשהיא לא ענתה הם הבינו שמשהו לא בסדר. אביה הלך אליה לדירה, פתח את הדלת ומצא אותה כשהיא תלויה".

"לפי מה שאמרו לי, אין לי סיכוי לנצח את המחלה"

מה הדבר הראשון שחשבת עליו כששמעת על זה?
"שזה מאוד מאוד קשה להאמין שמישהי שהייתה איתך בחלק משמעותי בחיים שלך, ועשתה איתך הרבה מאוד דברים משמעותיים סיימה כך. זה לא היה הגיוני. הפעם האחרונה שראיתי אותה הייתה ב-2006 כשסבא שלה הלך לעולמו והלכתי להלוויה, כך שלא התראינו במשך 9 שנים. סיפור קשה, אין ספק".

אבל עם כל הכבוד לבוררויות ולהתאבדות, הכאב האמיתי של האמריקאי בן ה-40 מגיע מהמחלה שמקרינה לו כמעט לכל הגוף. "גיליתי את זה בשלב מאוחר אחרי שהרגשתי את הכאבים בגב. מיד לאחר מכן ראיתי שיש לי דם בשתן והרופא שלח אותי לעשות בדיקה משולבת של בדיקת דם ובדיקת שתן עם ביופסיה. עשיתי גם MRI ושם ראו שאזור שלפוחית השתן שלה מוגדל ונתיב השתן נחסם. זה היה בסיס הכאבים שהחלו אצלי לכיוון הגב, וזה מה שגמר לי את הכליות גם. זהו, הבדיקות חזרו מהר ואובחנתי כחולה סרטן. נכנסתי לניתוח כדי לפנות את נתיב השתן כי זה כרגע מה שגרם לרוב הכאבים והנפיחות. הסרטן הוא סרטן שלפוחית השתן אבל למעשה זה כבר מעבר לזה, כי הוא התפשט במהירות ל-3 איברים גדולים אחרים: ריאות, כליות וכבד. 10 ימים לאחר הגילוי הראשוני עשינו סריקה נוספת וראינו גרורות נוספות במקומות נוספים ואז הבנו שהמחלה מתפשטת מאוד מהר".

ומה עכשיו?
"הייתי אצל האונקולוגית שלי אתמול. היא סיפרה לי שיש לי 6 עד 12 חודשים לחיות. אם אתחיל לעבור טיפולי כימותרפיה אוכל להגיע ל-12 חודשים ואם לא, אז חצי שנה. אני לא יודע מה אעשה, זו החלטה קשה, כי הכימותרפיה מאוד מייבשת ויש לה תופעות לוואי".

אין שום סיכוי שתוכל לנצח את המחלה?
"לפי מה שאמרו לי אז לא, כי הסרטן התפשט בצורה קטלנית. אני מניח שמדי פעם אלוהים עושה ניסים, אבל זה לא אמור לקרות".

יש איזה מסר שאתה רוצה לשלוח לאוהדים בישראל, או למכבי ת"א?
"אני מאוד מעריך את המילים החמות והתפילות. אני עושה מאמץ להשיב לכל אחד ואחת ואולי לגרום למי שכותב לי לחייך. הוזמנתי למשחק של מכבי ת"א בשיקאגו אבל אני עדיין לא יודע אם אהיה מסוגל להגיע לשם במצבי".

הדפס