מהפך: ניצחון גדול לפרום שלקח את החולצה הוורודה

באחד הקטעים הדרמטיים ביותר בהיסטוריה המודרנית, תקף הרוכב של סקיי לבדו 80 ק"מ מהסיום, השאיר אבק לכל היריבים שלו וקטף את הניצחון היוקרתי באלפים. הבריטי מחק פיגור של למעלה מ-3 דקות, ומוביל ב-40 שניות על פני דמולאן, שני קטעים לסיום המרוץ

דני פורת
דני פורת  25.05.18 - 18:07
תחילת כתבה

חובבי האופניים תפסו את הראש כלא מאמינים למראה עיניהם. כריס פרום ניצח הערב (שישי) בקטע ה-19 של הג'ירו ד'איטליה בבארדונקיה (185 ק"מ מונאריה ריאלה) ובניגוד לכל הסיכויים לקח את החולצה הוורודה, בה החזיק סיימון ייטס. זה היה אחד הקטעים המונומנטלים שייכנסו לספרי ההיסטוריה של מרוץ הגראנד טור היוקרתי. אלוף הטור דה פראנס, תקף כ-80 ק"מ בבריחת סולו, והגיע לפסגת האלפים כאשר הוא חותך 3 דקות ו-22 שניות מהמוביל.

פרום עצר את השעונים על 5 שעות, 12 דקות ו-26 שניות וזכה בניצחון שני בג'ירו אחרי שכבר חגג על פסגת הזונקולן. הדבר המשמעותי ביותר הוא בכך שהרוכב של סקיי הצליח למחוק את הפיגור שסחב מאלוף הג'ירו טום דמולאן. האחרון סיים במקום החמישי בפיגור של 3 דקות ו-22 שניות אחרי פרום. המשמעות היא שפרום עבר להוביל את המרוץ ביתרון של 40 שניות (כולל 10 שניות בונוס) על פני ההולנדי, כאשר נותר עוד יום אחרון בהרים, בקטע שיסתיים בצ'רבינה מחר.

פרום ביצע את ההתקפה האמיצה שלו בקול דלה פיינסטרה, על הכביש המאובק והבלתי סלול, ולקח את מירב הנקודות על הפסגה הגבוהה ביותר של הג'ירו השנה (2178 מטרים). ייטס, שהוביל את הג'ירו מאז השלב השישי, נותר מאחור ללא מענה ורק הלך והתפרק ככול שהמירוץ התקדם. המאבק הבא היה עם טום דמולאן, כשגם אותו הצליח פרום לפרק בהתקפת הסולו של הפיינסטרה. ההולנדי נשאר עם ארבעה רוכבים נוספים, ביניהם טיבו פינו ולובש החולצה הלבנה מיגל אנחל לופס.

פרום המשיך לבדו כל הדרך, חצה את הקול ססטייר המפורסם (קטגוריה 3) ראשון, גלש במורד והמשיך להגדיל את הפער, כשהוא מניף את ידיו אל על אחרי חציית הפסגה הרביעית והאחרונה של היום בג'פראו. הבריטי עובר לעמדת המוביל, כאשר הוא הפייבוריט הגדול להשלים זכיה ראשונה בקריירה בג'ירו. הרוכב הטוב ביותר בדורו השלים את אחד מהניצחונות הגדולים ביותר בקריירה שלו וקרוב מאוד להחזיק בכל שלושת התארים - הטור דה פראנס, הוולטה אספנייה והג'ירו ד'איטליה. הישג שבו החזיק לאחרונה ברנרד הינו ב-1983. פנומן.

כריס פרום סיפר אחרי הניצחון: "הקבוצה עשתה עבודה פנטסטית עבורי. זה היה מאוד מיוחד להצליח להתרחק מסיימון ייטס, טום דמולאן ודומוניקו פוצוביבו. הקול דלה פיינסטרה היה דרך טובה מאוד לעשות את זה. הרגשתי טוב והבנתי שזה עכשיו או לעולם לא. מחר הולך להיות יום קשה מאוד, אבל אני מרגיש טוב ברגליים. נתתי את הכל אבל ניסיתי להשאיר לעצמי כוח ואני מקווה שנשלים את העבודה מחר".

ריצ'ארד קראפאס האקוודורי הצעיר הגיע למקום השני בקטע, 3 דקות אחרי פרום. הרוכב של מוביסטאר צימצם את הפער שלו ממיגל אנחל לופס (רביעי) במאבק על החולצה הלבנה (47 שניות יתרון לקולומביאני). טיבו פינו היה עוד אחד מהמרוויחים של היום הזה לאחר שסיים שלישי ועלה למקום השלישי בדירוג הכללי, 4 דקות ו-17 שניות פיגור מפרום, אבל קרוב מאוד לסיים על הפודיום לאחר ההתפרקות של דומניקו פוצוביבו שיצא מתמונת הסיכויים. האיטלקי הדרדר למקום השישי בדירוג הכללי עם פיגור של למעלה מ-8 דקות מפרום.

סיימון ייטס כאמור נתקל בקיר מנטאלי עצום בעליה על הקול דה פינסטרה.הוא סיים אחרי כמעט 40 דקות פיגור מהמנצח ויגמור את הג'ירו הנפלא שלו עם הזנב בין הרגליים. הוא כמובן נזרק מהעשירייה הראשונה והדרדר למקום ה-18 בדירוג הכללי. אכזבה עצומה לרוכב של מיצ'לטון סקוט שנראה בלתי ניתן לעצירה בשבועיים הראשונים של המרוץ.

גיא שגיב, רוכב סייקלינג אקדמי, סיים במקום ה-106 לאחר שרכב עם קבוצה גדולה של מתקשים בירכתי הפלוטון שהתפוגג לגזרים. הישראלי הגיע 43 דקות ו-45 שניות אחרי כריס פרום ונמצא בדרך הנכונה להשלים את המשימה שלו בגראנד טור הראשון אי פעם - להגיע לרומא בשלום.

הדפס