''ההחלטה'', גירסת פפ

עשרות מיליוני אוהדים, כל שחקני הסגל ונשיא אחד מחכים למוצא פיו של מאמן ברצלונה. אז האם הוא צריך לעזוב בקיץ? שני כותבים, שתי דעות שונות

ארז וייץ ועפרי עמרמי  18.02.12 - 10:00
תחילת כתבה

פפ, זה הזמן להיפרד (ארץ וייץ)
צא משם, עזוב כשהיא עוד יפה וצעירה יחסית. קח איתך את הזכרונות, את התקופה הכי יפה בחיים שלכם ותגיד שלום. ברצלונה שלך עוד לא מתה, פפ היקר, אבל גם לה זה יקרה ועדיף שלא תהיה שם כדי לחזות בסוף. בשבילך היא תישאר אלופה לנצח.

בסיום העונה הנוכחית, שתסתיים כנראה באובדן האליפות לריאל מדריד, פפ גווארדיולה חייב לעזוב את ברצלונה, גם אם במאי 2012 בארסה תניף בפעם השניה ברציפות את גביע האלופות, ואולי בייחוד אם זה יקרה. הרי גם מוריניו כבר הבין את הנוסחא: מאמן צריך להחליף קבוצה כמו אוטו - פעם בכמה שנים, כדי להתחיל את הקילומטראז' מאפס. כדי שהרכב תמיד יטוס בפול גז, ושלא תיתקע באמצע הכביש המהיר. בארסה היא אולי המכונה המושלמת, אבל גם אצלה מתחילה להסתמן בעיה בגיר.

על חלקו של גווארדיולה ביצירת הקבוצה הטובה ביותר בעולם, אולי בהיסטוריה של הכדורגל, אפשר להתווכח, אבל הוא היה שם מנקודת הזינוק ואת ההצלחה האדירה בקבוצת הבוגרים הראשונה שלו כבר אי אפשר יהיה לגזול ממנו. אז למה להכניס לתיק עבודות מרשים כל כך גם יצירה שהתפקששה? והיא תתפקשש - מחר, מחרתיים, בעוד חצי שנה.

כל מאמן אחר בסיטואציה דומה היה מקבל ביקורת, וכנראה שבצדק, על נטישה ברגע שדברים הולכים פחות חלק. אבל לגווארדיולה יש זכות מיוחדת ששמורה לאיש שמוביל קבוצה קסומה ששולטת ללא עוררין בכדורגל העולמי. אף אחד לא יכעס אם הוא ייצא לשנת שבתון, ודאי כשהירושה עדיין נוצצת, מלהטטת ומכניסה מיליונים של דולרים.

עזיבה בסיום העונה  גם תפתח עבור גווארדיולה אופציה בלתי חוזרת לאסוף בדיעבד קרדיט גדול יותר על ההצלחה של ברצלונה. אם הבחורים הנטושים יתחילו לקרטע והתארים לא יגיעו בעונה הבאה לקאמפ נואו, זה יהיה ניצחון קטן עבור פפ והוכחה שמסי, צ'אבי ואינייסטה זה שילוב חשוב ונפלא אבל גם לאיש הצנום על הקווים היו מניות באימפריה.

אז לך לדרכך פפ, הפרידה הזו היא לטובתך. סע לעשות מיליונים בדובאי, לך לעבוד קצת עם ילדים ב"לה מאסיה", או סתם סע לים. רק אל תשכח לקחת איתך טלוויזיה, בקרוב החבר'ה שלך יסתערו על עוד קלאסיקו.

גווארדיולה, אל תלך (עפרי עמרמי)
בעוד מספר שבועות/חודשים יגיע הרגע שכל אוהד של ברצלונה חושש ממנו. לא, לא מדובר במשחק האליפות של ריאל מדריד, אלא ב"החלטה" של פפ גווארדיולה. הסחבת, הספקולציות ואי הוודאות שסביב להחלטה הזו (מזכירה את ההיא של לברון, לא?) הופכת אותה לדרמטית ולא צפויה.

למרות שיש לא מעט שמגמדים את ההשפעה של פפ על הקבוצה הזו, עזיבה שלו תהווה סמל. סמל לסיום השושלת של מי שנחשבת בעיני רבים כקבוצה הגדולה ביותר בדורנו (ויש כאלה שיגידו שאף יותר מכך). נכון, לצ'אבי, מסי ואינייסטה יש ים של כישרון ברגליים אבל כשחבורה כזו זוכה ב-13 מתוך 16 התארים האפשריים בעונות האחרונות, מדובר בהשפעה ברורה של מאמן. אחד כזה שמצליח להביא אותם דרוכים למשחק ליגה מול מלאגה וגם למפגש בגביע נגד אוסאסונה. זה לא עניין של מה בכך. תביטו למשל בקבוצה ההיא של רייקארד שהגיעה להישגים נפלאים, אבל לא ממש הצליחה לשמור על רמת מתח לאורך זמן.

אלו שחושבים שהוא מיצה את עצמו וחייב להתרענן בקבוצה חדשה או במציאת אתגרים נוספים, חייבים לזכור שהקשר בין גווארדיולה למועדון הוא כמעט קשר דם. הוא גדל שם, שימש כקפטן כשחקן, אימן בקבוצת המילואים ולמעשה הוא חלק בלתי נפרד מה-DNA  של המועדון ב-20 השנים האחרונות. לכן אין שום סיבה שבעולם שהוא לא יהפוך לאלכס פרגוסון, גירסת קטלוניה. רק מוזר שבתוך תוכו הוא כנראה עדיין לא שלם לגמרי עם קריירה דומה לזו של הסקוטי.

"מה נותר לו עוד להשיג?", "מכאן אפשר רק לרדת" או "הוא חייב להוכיח את עצמו במקומות אחרים". אני מכיר את הטענות האלה אבל פשוט לא מסכים איתן. דווקא לאחר העונה הזו, כשאובדן האליפות ירחף מעליה, מעניין יהיה לראות איך בארסה ופפ יתמודדו עם כישלון. דווקא בקיץ הנוכחי ובעונה הבאה, האתגר שלו יהיה גדול מאי פעם.

שוב אנחנו חוזרים לברצלונה של רייקארד. אחרי שאיבדה את האליפות ב-2006/7, היא התפרקה לחלוטין וסיימה בעונה אחר כך רק במקום השלישי ובפער עצום מהפסגה. קשה לי להאמין שספורטאי כמו גווארדיולה ינטוש אחרי אובדן תואר. אני מאמין שמישהו מסוגו ירגיש מחויב להשיב את הצלחת בחזרה למוזיאון בקאמפ נואו.

הקלישאה הכי שחוקה בכדורגל טוענת כי "הרבה יותר קשה לשמור על המקום הראשון מאשר להעפיל אליו", אבל במובנים רבים היא נכונה. ברצלונה היא עדיין הקבוצה הטובה בעולם. פפ חייב להמשיך ולהגן על הסברה הזו. חוץ מזה, נראה לכם באמת שהוא ייתן למוריניו את העונג לחבוט במועדון שבו גדל בזמן שהוא יושב אי שם בקטאר או ברוסיה?

הדפס