הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רעידת אדמה בברצלונה: הנשיא סנדרו רוסיי התפטר

אחד מהמועדונים הגדולים בעולם ספג מכה תדמיתית קשה: עקב חשד לאי סדרים ברכישת ניימאר, הנשיא נאלץ לעזוב. השאלות שנותרו פתוחות: כמה מיליוני יורו באמת שולמו עבור הברזילאי, ומי גזר קופון מסכום הרכישה הסודי?

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  23.01.14 - 15:46
הרכש היקר בתולדות ברצלונה - אבל כמה באמת שולם עבורו? ניימאר ורוסיי (GETTYIMAGES)
הרכש היקר בתולדות ברצלונה  - אבל כמה באמת שולם עבורו? ניימאר ורוסיי (GETTYIMAGES)

מה שרכישה אחת יכולה לעשות למועדון. אחרי סאגה לא קצרה, היום (חמישי) התברר כי עסקת רכישתו של ניימאר הביאה לסיום כהונתו של סנדרו רוסיי כנשיא ברצלונה. 

ההאשמות וחוסר הבהירות סביב העסקה הגיעו לשיא חדש, והיום רוסיי החליט להודיע על התפטרותו אחרי 4 שנים. על פי כלי התקשורת בספרד, ההחלטה היא סופית. הנהלת המועדון תתכנס בשבע בערב ומי שצפוי להחליפו בינתיים בתפקיד הוא סגן הנשיא, ג'וספ מריה ברטומאו. ברקע, כבר החלו חברי האופוזיציה, ביניהם הנשיא לשעבר ז'ואן לאפורטה, להיערך לבחירות. 

כרגע מתנהלת חקירה כנגד רוסיי וברצלונה, זאת בשל חשדות על אי-סדרים בעסקת הרכישה של ניימאר מסנטוס בקיץ האחרון. החקירה החלה אחרי תלונה שהגיש דווקא אחד מחברי המועדון, ג'ורדי קאסס, הטוען כי ההנהלה מסתירה מחברי המועדון פרטים על המספרים המדויקים של העסקה.

בית המשפט בו נידון התיק הצהיר כי החשדות נבדקים בימים אלה, אך בתקשורת הקטלונית חתכו וביקרו קשות את התנהלותו של הנשיא. שופט חוקר מונה לבדיקת המקרה, וקבע חד משמעית: ניימאר עלה הרבה יותר ממה שטוען רוסיי, אבל לא ברור מה עשה הנשיא עם הכסף העודף. אחרי שבועות של לחץ כבד עליו, רוסיי הבין שהנזק התדמיתי כבר נעשה ולכן הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו, ללא כל קשר להרשעה אפשרית. כעת הוא עלול לעמוד לדין ובמקרה שיורשע קיימת האפשרות שייגזר עליו עונש מאסר של עד 6 שנים בכלא.

מקור החשד לאי הסדרים נובע מכך שהסכום הסופי של העסקה מעולם לא פורסם. תחילה ברצלונה פרסמה באופן רשמי כי 57.1 מיליון יורו הועברו במסגרת הדיל, ובהמשך נטען כי הסכום האמיתי עומד על 65 מיליון יורו. ג'ורדי קאסס טוען כי בידו הוכחות על כך שהסכום האמיתי נע סביב 75 מיליון וכי חלק מהכסף הגיע ממקומות לא כשרים, כמו שגם הלך לידיים שונות ומשונות. בחוזה של השחקן גם מופיע סעיף של הסכם סודיות החל על כל הצדדים ואוסר להזכיר את סכום המכירה, שעל פי "אל מונדו" בכלל מסתכם ב-95 מיליון יורו - הסכום הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור כדורגלן.

כידוע, לפני שעבר לבארסה, כרטיסו של ניימאר היה בבעלות של מספר חברות ואנשי עסקים ברזילאים, ולא ברור מי קיבל מה עבור המכירה, אך חקירה משטרתית דומה עומדת להיפתח גם על ידי הרשויות הברזילאיות. רוסיי בן ה-49 הוא הנשיא ה-39 של ברצלונה והוא ירש את מקומו של ז'ואן לאפורטה ביולי 2010. תחת ניהולו בארסה זכתה ב-2 אליפויות, גביע אלופות, גביע ספרדי ועוד ועוד, וניימאר הוא הרכש היקר ביותר שהנחית בקטלוניה.