התגלה במרתף: הבסיס של גביע העולם המקורי

גוש האבן המתומן נחשב לאוצר אבוד מ-1954: "זה כמו למצוא מומיה מצרית"

מערכת אתר ערוץ הספורט  13.01.15 - 18:00
רימה, נשיא אורוגוואי והגביע. איפה הוא כיום? (gettyimages)
רימה, נשיא אורוגוואי והגביע. איפה הוא כיום? (gettyimages)
תחילת כתבה

איש אינו יודע בוודאות מה קרה לגביע העולם הראשון. אולי נגנב, אולי הותך, אולי מוסתר במחסן בשווייץ. כך או כך, במרתפים של פיפ"א התגלה לאחרונה אוצר אמיתי: הבסיס עליו הוצב גביע העולם המקורי.

על פי דויד אוסיי, מנהל הקריאייטיב של מוזיאון פיפ"א, עובד במחסן מצא את הבסיס המתומן, העשוי אבן לאפיס לאזולי, במתרפי המשרדים של פיפ"א בשווייץ לפני כחודש. על המעמד בגובה 10 סנטימטרים קבועות לוחיות המציינות את הזוכות בארבעת המונדיאלים הראשונים, אורוגוואי ואיטליה.

דויד אוסיי אמר לסוכנות הידיעות AP: "זה כמו למצוא מומיה מצרית. אי אפשר להציב תג מחיר על זה בגלל שמדובר בתכשיטים של המשפחה. חשבנו שהבסיס אבד בברזיל. אנחנו מאמינים שאף נשיא פיפ"א לא ראה אותו מאז ז'יל רימה בעצמו".

גביע העולם המקורי, שנקרא בתחילה ויקטוריה ולאחר מכן זכה לשם גביע ז'יל רימה, הונף לראשונה באורוגוואי ב-1930. במהלך מלחמת העולם השניה הוחבא בקופסת נעליים מתחת למיטתו של נשיא ההתאחדות האיטלקית ולאחר זכיה גרמניה המערבית ב-1954 צצו שמועות שנעלם או נגנב.

ב-1958 כבר הופיע הפרס עם בסיס שונה לחלוטין וב-1966 נגנב באנגליה לפני פתיחת המונדיאל. הגביע נמצא על ידי כלב סקרן ימים ספורים לפני הטורניר וב-1970 הוענק לצמיתות לברזיל בעקבות זכייתה השלישית, שם נשמר עד שנשדד שוב על ידי גנבים חמושים. מאז אבדו עקבותיו וצצו לא מעט שמועות בנוגע למקום הימצאו. כעת, כך נראה, נמצא חלק מקורי של התואר שכולם מחפשים.

הדפס