"השתמשתי בהרואין, ולא מתבייש בזה. היום אני נקי"

יוסי מדר היה כדורגלן מצליח, אבל כשפרש בחר להתנתק. ב'בוקר ספורט' הוא מסביר למה עזב ("בתחום הזה צריך ללקק לאנשים"), איפה טעה בקריירה ("עברתי לנתניה ומלמיליאן בגד בי") וכמה קשים החיים ביום שאחרי: "חשבתי שאני מלך, הימרתי. המציאות הכתה בי"

מערכת אתר ערוץ הספורט  07.07.15 - 11:25
תחילת כתבה

את רגל שמאל של יוסי מדר, יש אוהדי כדורגל שלא ישכחו כל החיים. הקשר שמזוהה עם בני יהודה יותר מכל, אך עשה קריירה מוצלחת גם בהפועל תל אביב, סוגר כמעט עשור בלי כדורגל, ומתרגל למציאות החדשה. בראיון לתוכנית "בוקר ספורט", הוא חוזר לימי השיא, אבל מדבר גם על רגעי השפל. נזכר בתקופות היפות, אבל לא שוכח את הרגע שבו לדעתו נהרסה לו הקריירה.

בגיל 45, הוא חוזר לפרשת הקלפים במכבי נתניה, מספר על החיים הלא קלים שאחרי הכדורגל, מגלה למה בחר לא להישאר בתחום וחושף: "הימרתי, נגעתי בסמים. אבל היום אני נקי".

"זזתי מהדבר הזה (כדורגל). זה לא שסבלתי, אבל להיות שחקן זה משהו אחד ולהיות מאמן או מנהל זה לא בשבילי", הוא מספר בגילוי לב: "אני יודע מי אלה שמנהלים את הכדורגל, ומי היה בקבוצות ששיחקתי. אם אתה לא שחקן ולא צריכים אותך בתור מישהו שיעזור בקבוצה, אז אתה צריך ללקק לאנשים ולהוריד את הכבוד שלך, וזה לא בשבילי".

"היום אני עובד בעיריית תל אביב, וטוב לי. אני בא, עושה את העבודה שלי והולך הביתה", סיפר קשר העבר על החיים החדשים שלו במחלקת התברואה: "אחרי הכדורגל לא קל בכלל להיכנס לחיים האזרחיים. היו לי תקופות בלי כלום".

כמו לא מעט שחקנים שפורשים, הפער בין החיים אליהם התרגלו ככדורגלנים לבין החיים החדשים, לעיתים גדול מדי. הרסני. לא קל לעשות את השינוי בראש, להבין שדברים השתנו. "ישבתי בבית ועשיתי שטויות. סמים, הימורים, ראיתי שאני לא הולך לקום מזה. הבנתי שאני רק נופל ונופל", הוא חושף בכאב ומוסיף: "גם בהירואין השתמשתי, ואני לא מתבייש בזה. עברתי תהליך מסויים, אבל היום אני נקי. המציאות הכתה לי בפנים. הבנתי שכבר לא ארוויח מה שהרווחתי, שכבר לא אחיה באותה רמה. אבל היום אני חי מהשכר הנוכחי יותר טוב מאיך שחייתי מהשכר בכדורגל. חשבתי שאני מלך העולם".

אבל במקרה שלו, מתברר שגם במהלך הקריירה החיים לא היו פשוטים. מדר סבל מבעיה לא פשוטה, שהקשתה אליו את חיי היום-יום, וגרמה לו לחוסר שקט וקושי להתמודד ברמות אליהן הגיע: "הרגליים ידעו את העבודה, אבל הראש שלי היה דפוק. יש לי בעיות שינה מאוד קשות. אם זה אומר שאתה ישן בשבוע 20 שעות, או שביום חמישי אתה ישן שעתיים-שלוש, ובשישי אותו הדבר. חייתי חיים ספורטיביים אבל פשוט לא נרדמתי, סתם שכבתי במיטה. היום אני ישן עם כדורים, אבל כשלא ישנים הגוף לא מתפקד. היו לי הרבה ירידות ועליות. אם הייתי רוצה לעשות דברים אז הרגליים לא עשו. הייתי עצבני, לא תיפקדתי".

וכמו כל כדורגלן, גם יוסי מדר יודע מה הרגע עליו הוא הכי מצטער בקריירה: "לעבור מבני יהודה למכבי נתניה הייתה הטעות הגדולה שלי. אורי מלמיליאן, שהיה מאמן נתניה, בא אליי ואמר לי שהוא רוצה אותי ובשכר מכובד. אבל אז הוא בגד בי. שיחקנו קלפים במחנה אימון - ואני לא חושב שזה לא בסדר, כי שיחקנו על סכומים לא גדולים, רק על שקלים, ואולי מישהו אחד עישן סיגריה. מלמיליאן זרק אותנו ממחנה האימון, ומאותו הרגע לא רצה לשמוע עליי יותר. לא עליי, לא על משה גלאם, לא על רונן בדש. ומאז הקריירה החלה לצנוח, ןמלמיליאן אשם בזה".

לסיום, מנקודת מבט מפוכחת ולאחר קריירה ארוכה ולא מעט שנים מחוץ למגרשים, יש לו מסר חשוב לדור הצעיר: "אל תעשו שטויות, כדורגל זה לא לכל החיים. הקריירה קצרה. תורידו הילוך, תהיו שקולים".