בשורה לקטש: ג'ייק כהן לא ייחשב כמתאזרח

פיב"א החליטה להכיר בפורוורד מכבי ת"א כיליד ישראל

ניר קפלן
ניר קפלן  18.10.17 - 11:00
תחילת כתבה

בשורות טובות לעודד קטש: פיב"א החליטה להכיר בפורוורד מכבי ת"א, ג'ייק כהן, כישראלי ולא כמתאזרח, בעקבות בקשה של איגוד הכדורסל. משמעות הדבר היא שכהן יוכל להיכלל בסגל במקביל לשחקן שיעמוד על תקן של מתאזרח.

האיגוד הגיש את הבקשה לפני מספר חודשים, אז בתקווה שכהן יוכל להיחשב לישראלי כבר ביורובאסקט האחרון, אך בידיעה שהסיכוי לכך נמוך יותר. כהן עצמו היה מודע למהלך ואף ציין אותו בכתב ההגנה שלו בעקבות אי-הופעתו לאימוני הנבחרת.

עפ"י תקנון פיב"א, ניתן להגיש בקשות להכרה בשחקן כך שייחשב ליליד המדינה ולא כמתאזרח, גם אם לא נולד בה מעשית, אלא הוכיח זיקה אליה. החינוך היהודי שעבר כהן, בתוספת לשנים בהן שיחק כדורסל בישראל, היוו מבחינת הארגון נימוק מספק ובקשתו של איגוד הכדורסל התקבלה.

כהן צפוי אמנם להיכלל בסגל המורחב שיפרסם עודד קטש ב-6 בנובמבר לקראת פתיחת משחקי מוקדמות גביע העולם, אך את זימונו יש לקחת בעירבון מוגבל ובכפוף לפתרון הסכסוך בכדורסל האירופי - לוח משחקי הנבחרות החדש של פיב"א עדיין כולל חלונות משחק באמצע העונה, בהם היורוליג סירב להתחשב, כך שקיימות התנגשויות לאורך העונה בין משחקי הנבחרות למשחקי הקבוצות.

ב-23 בנובמבר צפויה נבחרת ישראל לפגוש את נבחרת אסטוניה למשחק הפתיחה של הקמפיין, כשמקביל תשחק מכבי ת"א בברצלונה. עמדתו המוצהרת של האיגוד היא כי שחקן שיזומן לנבחרת ולא יופיע, יושעה ממשחקי הליגה. כזכור, כנגד כהן גם עומד עונש על תנאי במקרה של אי הופעה, זכר לסירובו להתייצב לאימוני הנבחרת לקראת היורובאסקט.

גם בנבחרת הנשים קיבלו בשורות דומות לאלה על כהן, בנוגע לסנטרית דניאל דיאמנט. דיאמנט בת ה-26 שיחקה בעבר בנבחרת ישראל כמתאזרחת, אך איבדה את מקומה בקמפיינים האחרונים לטובתה של אלישה קלארק. איגוד הכדורסל הגיש לגביה בקשה דומה לזו שהוגשה בנוגע לכהן, וגם היא התקבלה. את העונה הנוכחית פתחה דיאמנט במכבי רמת-חן, וזוהי עונתה הרביעית ברציפות בישראל, שיקול נוסף בהחלטת פיב"א לאשר את הבקשה להכיר בה כישראלית ולא כמתאזרחת.