הישג לישראל: ארד לששון ופלצ'יק באבו דאבי

כבוד: ללא כל סממן ישראלי, חמש מדליות בסה"כ למשלחת הג'ודו בגראנד סלאם, אחת מזהב ו-4 נוספות מארד

מערכת אתר ערוץ הספורט  28.10.17 - 17:39
תחילת כתבה

אחרי מדלית הזהב של טל פליקר והארד שהשיגו טוהר בוטבול וגילי כהן, וללא כל סממן ישראלי, משלחת הג'ודו לאבו דאבי השיגה הערב (שבת) שתי מדליות נוספות וחמש בסך הכל אחרי שאורי ששון (100+ ק"ג) ופטר פלצ'יק (עד 100 ק"ג) זכו במדלית הארד בטורניר.

ששון, שזכה רק לפני כשלושה שבועות במדלית הזהב בטשקנט, עבר דרך לא קצרה עד שהגיע לבית הניחומים באבו דאבי ובקרב על מדלית הארד הוא נלחם מול בנג'מין הרמגניס מבלגיה. הקרב בין ששון לבלגי נפתח בגישושים מצד שני הצדדים. שני הג'ודאים התקשו להפתיע אחד את השני והתרכזו בעיקר בהתגוננות, עד שהרמגניס ספג אזהרה ראשונה מהשופט. ששון ניצל את הבלבול של יריבו ובהמשך הוסיף גם ווזארי נפלא, שהספיק לו בסופו של דבר עד לסיום.

בקרב הראשון שלו, ששון לא התקשה נגד היריב מאוזבקיסטן, בקמורוד אוטליבוייב, והצליח לעלות לשלב הבא באיפון. ברבע הגמר פגש את אלכסנדר וחאביאק מבלארוס שמדורג במקום ה-27 בעולם וגם מולו לא התקשה. ששון החל את הקרב עם וואזארי ודקה לסיום השיג את הניצחון באיפון, כשהוא מראה שליטה לאורך הקרב כולו.

דווקא בקרב האחרון, הוא נחל אכזבה כשבחצי הגמר פגש את סרנצ'י הפולני, אך תוך 32 שניות הצליח היריב מפולין להטיל את ששון באיפון. בעקבות כך, מדליסט הארד מריו נשר לבית הניחומים ושם ניצח, כאמור, את הרמגניס הבלגי בקרב על מדליית הארד.

"אני בלי הדגל, אבל מדינת ישראל בלב שלי", אמר ששון לאחר יום הקרבות, "אני מקווה שריגשתי אתכם ולהמשיך לייצג בכבוד את המדינה".

צפו בפלצ'יק מנצח בקרב על הארד >>

פלצ'יק עבר דרך ארוכה והגיע נחוש ודרוך מאוד לקרב על מדלית הארד. הוא התמודד מול חיקלוש סירייניקס ההונגרי אחרי שטיפס מבית הניחומים וכבר בשלבים המוקדמים של הקרב, פלצ'יק בחר ליזום, תקף את יריבו והפיל באותו בדרך לווזארי משמעותי ומוקדם מאוד. לאחר מכן, פלצ'יק נסוג מעט לאחור וגם ספג אזהרה מהשופט, אבל בסופו של דבר הצליח לשרוד מבלי לספוג ניקוד וזכה במדליה הישראלית הרביעית בטורניר באבו דאבי.

"אני שמח לייצג את המדינה שלי בכבוד, במיוחד על אדמת אבו דאבי", אמר פלצ'יק המאושר אחרי הזכיה והתייחס גם לעובדה שנאלץ להתחרות ללא כל סממן ישראלי: "אני אוהב את המדינה שלי, עם או בלי דגל".

פלצ'יק ניצח בקרב הראשון שלו את ויקטור דמיאננקו מקזחסטן באמצעות שני ווזארי. ברבע הגמר הוא הפסיד לג'וליאנו לופורצ'יו האיטלקי, שהשיג ווזארי ולאחר מכן איפון. בכך נשר הישראלי לבית הניחומים. בשלב שלאחר מכן, הוא התמודד מול רפאל בוז'קריני הברזילאי. הישראלי ניצח אחרי קרב עיקש בזכות שלושה עונשים שספג יריבו שהובילו לפסילה, עד לקרב על מדלית הארד מול סירייניקס ההונגרי.

ירדן מאירסון (עד 78 ק"ג), שזכתה במדליית הארד בגראנד פרי טאשקנט לפני כשבועיים, ניצחה בקרב הראשון שלה את יאחימה רמירז הפורטוגלית, שספגה שלושה עונשים ונפסלה. ברבע הגמר תפגוש את נטלי פאוול הבריטית. ברבע הגמר מאירסון הפסידה לנטלי פאוול הבריטית באמצעות 2 ווזארי. היא נשרה לבית הניחומים, ופגשה את אנטוניה שמלבה מרוסיה שהשיגה ווזארי וכראבעים שניות לפני סיום הקרב גם הצליחה להטיל את מאריסון באיפון ולנצח. בכך סיימה הישראלית את התחרות כשהיא במקום השביעי.

מאמן הנבחרת, אורן סמדג'ה: "נבחרת ישראל בג'ודו הופכת להיות מעצמה. אנחנו שגרירי מדינת ישראל. גם בלי הדגל על הגב כולם יודעים מי אנחנו והכי חשוב מאיפה באנו.  אנו נלחמים למען תושבי מדינת ישראל. ולמען הדגל. תמיד. אף אחד לא ישבור אותנו".

יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי: ״החלטתי מהרגע הראשון שאנו נתחרה באבו דאבי, גם אם יהיו כאלה שינסו למנוע את זה מאיתנו. עם או בלי הדגל, כולם יודעים עכשיו מה נבחרת ישראל השיגה באבו דאבי. חשוב להתחרות בכל מקום בעולם ובמיוחד בארצות שלא רוצות שנבוא להתחרות אצלם. חשוב לציין כי מעבר לקשיים שנתקלנו בתחילת המסע, התקבלנו באבו דאבי בסבר פנים יפות ואפילו מאוד, התייחסו לכל בקשה שלנו באופן יוצא מן הכלל. נתראה במרקש שבמרוקו בעוד שבועיים".

הדפס