משחק חייו

בגיל 21 בוריס קליימן עלה כיתה וקיבל הזדמנות לפתוח בשער של הפועל ת"א בדרבי. "הוא לא אחד שמתרגש", סיפר אדל. ויש גם סיפור על קיבוצניקית

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  24.03.12 - 13:41
הרגע שלו. בוריס קליימן (אלן שיבר)
הרגע שלו. בוריס קליימן (אלן שיבר)
תחילת כתבה

לבוריס קליימן היה חלום. הוא רצה להיות המגן השמאלי הטוב ביותר בישראל אבל רגע אחד שינה את הכל. באחד האימונים ביקש ממנו המאמן שלו דאז משה בנימין לעמוד בין הקורות בשל מחסור בשוערים. זה כבר שינה את הכל. "אתה רואה את הכלוב הזה?, מעכשיו אתה עומד רק פה", אמר לו המאמן וקליימן הבין באותה השניה כי הייעוד שלו השתנה. הוא יהיה שוער.

כעת בגיל 21 ולראשונה בקריירה שלו, הוא יעמוד בין הקורות של הפועל ת"א במשחק הכי יוקרתי עבור האוהדים, השחקנים ובעצם עבור כולם. הדרבי. במסגרת גביע הטוטו הוא כבר פגש את מכבי ת"א, כשהחליף את אפולה אדל שהורחק, ובחצי השעה שקיבל הציג יכולת טובה. בשורה הסטטיסטית שלו העונה אפשר למצוא גם ניצחון על עכו, רבע שעה בניצחון על ראשון לציון, הפסד חוץ למכבי פ"ת וקצת יותר ממחצית בניצחון בהארכה על בני לוד בגביע.

בואו נחזור אחורה. קליימן עבר להפועל ת"א מהפועל כפ"ס, כשנה אחרי שטביב הפך לבעלים בצוותא עם מוני הראל, אבל אז הוער ראה את האחרים מקבלים את ההזדמנויות לפניו. כשהובהר לו שאניימה ובן שנן מועדפים על פניו הוא בחר לרדת ליגה וכמעט הצליח לשוב לליגת העל עם כפ"ס כשעל הדרך העביר גם חצי שנה במכבי הרצליה, עד שחזר העונה ללבוש אדום.

"אני טוב במשחקים האמיתיים, לא באימונים", הוא אומר לחבריו לא פעם למרות שמפגין יכולת טובה בתרגולים. השחקנים ובעיקר אביחי ידין מכנים אותו "המאבטח" או "הדב הרוסי", בשל המבנה המוצק שלו ועל אף העובדה שהוא בכלל נולד באוקראינה (ולא ברוסיה) ועלה לארץ בגיל עשרה חודשים. כראוי לשחקן בהפועל, הוא גם זכה כבר לחיקוי מעמרי קנדה שמחקה את הקול שלו עם אות ר' שמזכירה את ההיא של שאול מופז.

"הוא לא מתרגש מכלום, לפעמים נראה לי שאין לו דם בגוף" מעיד השוער אפולה אדל שיחסר הערב בגלל ספיגת האדום במשחק הגביע נגד בני לוד," אני חושב שגדל לישראל שוער טוב מאוד". גם זר אחר של הקבוצה בוחר לפרגן לקליימן. "בוריס שחקן צעיר שלא מתנהג כמו שחקן צעיר. שוער זה תפקיד עם הרבה ביטחון ולבוריס יש את זה. הוא לא חושש לכוון אותנו שחקני ההגנה ולצעוק שצריך, יש לו שריטה כמו לכל שוער אבל זה דבר טוב", הוסיך שולר.

ויש גם סגירת מעגל באימוני הפועל. יום טוב טליאס אימן את השוער כבר בגיל צעיר בכפ"ס ומעיד על משחק הרגל המשובח והבעיטה המדויקת של חניכו. " יש לו פוטנציאל ענק לדעתי" סיפר עוזר המאמן ואחד שעבר לא מעט בין הקורות, שביט אלימלך, "אם נסתכל על הנתונים שלו נראה שיש לו את כל הכלים להגיע רחוק, אבל הוא צריך להמשיך לעבוד קשה ולהוכיח שיש לו את זה".

גם בן שנן שנאבק איתו על האפודה בעבר יודע לפרגן. "בוריס הוא ילד טוב קודם כל", ציין שוערה של מכבי ב"ש, "הוא יציב וחזק, משחק רגל טוב ובעיקר הוא שקט במשחק שלו וזה לא דבר שמאפיין שחקן צעיר ובטח שלא שוער. בהפועל תמיד אמרנו שהוא לא מתרגש מכלום, הרוגע שלו גורם לו להיות עוד יותר טוב". הרוגע הזה דווקא גרם ללא מעט מאמנים ואנשי מקצועי לחשוב שקליימן מתנשא.

"זה נכון שלפעמים נראה שהוא מתנשא אבל זה ממש לא ככה", סיפר מאמן השוערים של כפ"ס עופר נוסובוסקי, "פעם גם אמרתי לו את זה אבל העניין הוא שנראה תמיד שהכל כאילו בא לו בקלות בגלל השקט והרוגע שלו אבל זה ממש לא כך. הוא באמת שוער ענק שאין לי ספק שיגיע רחוק מאוד". בכלל, יש לא מעט סיפורים זכורים בליגות הצעירות על קליימן. בנערים א' למשל הוא זכה לתהילה הגדולה כשכבש שער ניצחון מבעיטת שוער במשחק מול מכבי חיפה. עוד הוכחה למשחק הרגל שלו.

עוד אירוע מן העבר שמעיד על אופיו התרחש בנערים ג' במהלך מחנה אימון של כפ"ס בצפון. אחת הנערות בקיבוץ הציעה לו לבוא אליה הביתה, אך הוא סרב. למחרת הוא פנה למאמנו, עמי נמני, ושאל אותו 'אם הייתי אומר לך שמישהי הזמינה אותי אליה הביתה, היית מסכים לתת לי ללכת?'. "זה קרה ולא ידעתי באותו רגע מה לענות לו. זה מראה על האישיות שלו. הוא יודע לצחוק ולהיות שובב אבל מקצוען באותה נשימה", נזכר נמני ששימש כמאמנו של קליימן במחלקת הנוער של כפ"ס במשך 4 שנים והוסיף: "יש לו אישיות מדהימה. הוא בחור מוכשר בטירוף. לטעמי הוא היום נמצא בפיגור לעומת איפה שהוא אמור היה להיות אבל זה בגלל פוליטיקה ולא בגלל יכולת מקצועית"

בסוף העונה הבאה חוזהו של קליימן בהפועל ת"א יסתיים. גם הוא יודע שהופעות טובות במסגרת הנבחרת הצעירה ביורו 2013 שייערך בישראל, עשויים לפתוח לו דלתות בארץ ובחו"ל.  "הוא לא קרוב אפילו למיצוי הפוטנציאל שלו אין לי ספק שיגיע רחוק", אמר אוהד לויטה, שקליימן שימש כמחליף שלו בכפ"ס, וסיפק עוד סיבה לאופטימיות לגבי עתידו של השוער.

"הוא פוטנציאל אדיר. שוער חזק עם אינסטיקטים טובים אבל באותה נשימה הוא חייב לשחק כי שוער שלא משחק נפגע מאוד. צריך לתת לו לשחק גם אם הקבוצה שתעניק לו את ההזדמנות תשלם על זה מחיר בהתחלה אבל תוך כדי היא תרוויח שוער ליגה טוב", הצהיר אלי אוחנה שנתן לו את סרט הקפטן בנבחרת הנוער.

לכתבה הזו, סירב קליימן להגיב. "באתי להפועל ת"א כדי לשחק ולא כדי להיות נער פוסטר", הוא רק הסכים לומר לאחר המשחק נגד בני לוד באמצע השבוע, "שמח שאני מקבל הזדמנויות ומקווה להוכיח את עצמי. דרבי זו הבמה הטובה ביותר להראות מה אתה שווה, אבל אני לא לבד. הכי חשוב לי שננצח ונשמח את המועדון והאוהדים".

מעבר לאוהדים ולכבוד המועדון, יש פה מבחן או הזדמנות אישית לא קטנה עבורו באירוע המתוקשר ביותר של הכדורגל שלנו. מולו תעמוד מכבי ת"א והקולגה שלו, גיא חיימוב. השניים האלה התאמנו ביחד בכפ"ס וראו אז את לויטה זוכה בכל הקופה כלומר בכל דקות המשחק. מחר שניהם יזכו לראות דשא. הבעיה היא שרק אחד מהם יחייך בסוף. וגם קליימן יודע שזה בדיוק הרגעים שמבדילים בין נער פוסטר לאחד כזה שתולים פוסטרים שלו.

הדפס