קדייב: "לא פחדנו להגיע לכאן". סדאייב: "נשחק בשביל הסמל"

במסיבת עיתונאים מבולגנת, שני השחקנים הצ'צ'נים החדשים של בית"ר ירושלים הוצגו. ניר ברקת: "זו אמירה לכל עולם שלא נכנע לגזענות". בן שושן: "נעשה הכל כדי לקבל אותם". המאמן אלי כהן: "מאחל להם בהצלחה, למרות שיהיה קשה"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  30.01.13 - 18:00
תחילת כתבהאחרי שבוע סוער, בבית"ר ירושלים ממשיכים הלאה בכוונתם לצרף שני שחקנים מוסלמים. היום (רביעי) נחתו בישראל זאור סדאייב וג'בראיל קדייב, החיזוק החדש של אלי כהן מטרק גרוזני הצ'צ'נית, ובמועדון הציגו אותם באופן רשמי במסיבת עיתונאים מבולגנת. עשרות עיתונאים זרים הגיעו, ובנוסף לשני השחקנים, נכחו גם ראש העיר ניר ברקת, המאמן אלי כהן, כמו גם שחקנים ואנשי הנהלה.

זאור סדאייב מילמל בחשש רב לז'אן טלסניקוב ששימש כמתורגמן: "תודה רבה על קבלת הפנים שקיבלתי בבית"ר, מודה גם לראש העיר. אני מרגיש כמו בבית וכמו במשפחה. אני שמח להגיע. באתי לשחק כדורגל בשביל הסמל של בית"ר ולא שום דבר אחר. אני מקווה שאצליח לשמח את האוהדים בכדורגל". ג'בראיל קדייב הוסיף: "לא פחדנו, אנחנו לא מכירים את המילה פחד".

מאמן הקבוצה, אלי כהן, סיפר את החשיבה מאחורי המהלך: "מעולם המועדון לא חווה את החוויה שהוא עלול להתפרק. עברנו חבלי לידה קשים, תמיד ביקשתי חיזוק והכסף לא הגיע, עד שארקדי הביא את הרעיון הזה עם הנסיעה לצ'צ'ניה. ראיתי את השחקנים האלה, היה אמור להיות טרייד אבל זה לא קרה, אז לקחנו את השחקנים האלה. מאחל להם בהצלחה, למרות שיהיה קשה".

ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, סיפר: "אני רוצה להגיד לכל מי שמסתכל ברחבי העולם, שלא נשלים ולא נקבל שום סוג של אלימות או גזענות. זו אמירה ערכית שצריכה לצאת מירושלים לעולם כולו. אני מחזק את הנהלת בית"ר ואת ארקדי גאידמק. אני גאה במועדון וביכולת שלו לקדם דו-קיום".

"ההחלטה של ההנהלה לתגבר את הקבוצה בשני שחקנים חזקים היא החלטה נכונה ערכית ומקצועית ואסור לנו כיהודים להפלות שחקן על רקע הדת שלו", המשיך ברקת, "אני יודע שמרבית האוהדים תומכים בנו. האוהדים שפעלו שלא כשורה הם הראשונים להיפגע, אחר כך המועדון.  אני מקווה ומצפה שגם האוהדים שלא נהגו כשורה עד כה ישלבו ידיים ויעזרו למאמן ולשחקנים כולם".

יו"ר דירקטוריון בית"ר, בני נחמיה, פתח בדברים: "איו מקום לגזענות בבית"ר. מועדון עם דרך חיים במשך שערות שנים ולא ניתן לאף אחד לפגוע בשמה הטוב. קורא לכל אוהדי בית"ר להתאחד ולעמוד מאחורי הקבוצה. צריך להראות לכולם את הפנים היפות של הקבוצה. רק אלי כהן הוא הסמכות המקצועית במועדון".

קפטן הקבוצה, עמית בן שושן, אמר: "בשם השחקנים אני רוצה לומר, שאנחנו לא מתכוונים להתעסק בפוליטיקה. מבחינתנו, אנחנו נעשה הכל כדי לקבל את השחקנים בצורה הכי טובה שאפשר. בעזרת השם, הצלחת המועדון היא הדבר הכי חשוב ואני מאמין שנעשה את זה בצורה הכי טובה שאפשר".

כזכור, ביום שישי האחרון הודיע ארקדי גאידמק, בעלי בית"ר, שהמגן קדייב (19) והחלוץ סדאייב (23) יחתמו בקבוצה כחלק משיתוף הפעולה עם טרק שהתחיל כאשר הירושלמים הגיעו למשחק ידידות ברוסיה בחודש שעבר. ההחלטה גררה סערה גדולה סביב המועדון, במיוחד לאחר שהאוהדים ביציע המזרחי בטדי הניפו שלטים וקראו קריאות גזעניות בגנות שני השחקנים.

אמש, במשחק הגביע מול אום אל פאחם, האווירה כבר נרגעה לאחר מאמצים להביא לפיוס והרגעת הרוחות. בבית"ר החליטו להמשיך במהלך מתוך מטרה להילחם בגזענות, וכאמור שני השחקנים נחתו בארץ והוברחו דרך יציאה צדדית. הם אמורים לחתום בקבוצה אם הכל ילך כשורה.

הדפס