מחפש קביעות

בתסריט מעט שונה, בוריס קליימן היה עולה למשחק של הפועל ת"א מול מכבי חיפה כשהוא בצד הירוק. השוער נשאר באדום ושבר שיא אישי בן שלוש שנים, אבל משהו קטן עדיין חסר לו: לדעת שהוא השוער הראשון של רן בן שמעון

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  24.11.13 - 15:00
קליימן, מחפש גב מבן שמעון (אלן שיבר)
קליימן, מחפש גב מבן שמעון (אלן שיבר)
תחילת כתבה

המשחק בין הפועל תל אביב לבין מכבי חיפה יכול היה להיות עבור בוריס קליימן מפגש פיקנטי במיוחד; מפגש ראשון מול האקסית אותה עזב בקיץ האחרון בטונים לא נעימים, כשהוא ניצב לראשונה עם המדים הירוקים מול האדום הבוהק של חבריו לשעבר. אולם לאחר תשעה מחזורים, מי בכלל זוכר שבהפועל כמעט ויתרו על קליימן לפני כחצי שנה, בזמן שרן בן שמעון הנחית בחודורוב את דני עמוס. בשקט בשקט ההגמוניה התחלפה לה, והשוער שחגג בחודש שעבר 23, יפתח ב-20:10 בין הקורות - בפעם השביעית ברציפות - כמות שיא של משחקים רצופים עבור קליימן בשלוש השנים האחרונות.

הנתון שלמעלה מעיד יותר מכל כמה קשה היה לקליימן בהפועל. לפני ארבע שנים הגיע מהפועל כפ"ס, ומאז נדד למכבי הרצליה, הושאל שוב לכפ"ס, והיה לשוער המשנה של אפולה אדל, וככזה התייבש על הספסל זמן רב מהעונה. גם הקיץ, ודווקא לאחר שהאריך את חוזהו לשלוש שנים, הרגיש קליימן שמראים לו את הדרך החוצה.

השוער היה על סף מעבר למועדון של יענק'לה שחר, אך אחרי מו"מ שכלל עליות ומורדות העסקה התפוצצה עקב מחלוקת על שכרו. בתחילה, חיפה הציעה לקליימן שכר נמוך ממה שהוא מרוויח בהפועל, לאחר מכן שידרגה את שכרו וכל שנותר היה החתימה עצמה. אולם למחרת חזרו בהם הירוקים והציעו שוב את השכר הראשוני. לקליימן זה הספיק. "באותו הרגע בוריס נשבר מהמו"מ ובעקבות כל התמיכה שקיבל מהאוהדים החליט להישאר בהפועל, לעבוד קשה ולהילחם על מקומו", ציין מקורב לעסקה והוסיף: "אם בוריס היה מסכים להצעה הראשונית , עכשיו הוא היה בחיפה. היום אנחנו מבינים עד כמה הבחירה שלו הייתה נכונה".
 
כאן חשוב להודות. את הצ'אנס שלו בהפועל קיבל קליימן רק בעקבות הפציעה של דני עמוס. השוער הצעיר פתח מול הפועל חיפה והפועל רעננה, כשלכולם ברור: הוא בין הקורות על תקן המחליף של עמוס. המשחק מול בית"ר היה נקודת המפנה. עמוס התאושש מהפציעה, חזר לאימונים מלאים ובמקביל קליימן זומן לראשונה לנבחרת הבוגרת של אלי גוטמן. המאבק על אפודת השוער הראשון נפתח לראשונה באמת.
 
"זאת ההזדמנות הגדולה שלך. משחק טוב בטדי ייתן לך שקט להרבה זמן", אמרו אנשי הצוות המקצועי לקליימן ובישרו לו שהוא ממשיך בשער גם בטדי. "אם לא קורים דברים דרמטיים זה לא בריא להחליף שוער. למרות שעל פניו מול רעננה וחיפה לא הייתה לבוריס הרבה עבודה הוא נתן שני משחקים שקטים, היה לו משחק רגל טוב והראה טכניקה טובה ולכן החלטנו שהוא ימשיך לקבל את הקרדיט", הסבירו במועדון. הרים של תקוות וציפיות נתלו בקליימן, אך דווקא במשחק הטעון כל כך ספג את שערו הראשון העונה ולא מנע את ההפסד. שחקנים בקבוצה מספרים שאחרי ההפסד בטדי חזרה השאלה מי יפתח בשער – אך את התשובה אנחנו כבר יודעים.

מאז אותו משחק, קליימן עמד בשער בשלושה משחקים נוספים בהם ספג בסך הכל שני שערים ובקבוצה מספרים על שינויים חיוביים שניכרים בו. "בוריס הרבה יותר בוגר מאשר היה בשנה שעברה, זה לא אותו בוריס. הוא רציני גם בדברים הקטנים שבעבר היו עוברים לידו. הוא יותר שומר על עצמו, ולא עולה במשקל לדוגמא – דבר שקרה לו בעבר. הוא לא מקבל החלטות פזיזות ולא לוקח סיכונים. הוא עושה את הדברים הפשוטים שלטווח הרחוק הם הדברים הבטוחים".
 
למרות שישנם שמגדירים אותו כשוער הראשון, בהפועל מבהירים שאין זה כך וטוענים כי שני השוערים במעמד זהה. "חובת ההוכחה על בוריס יום-יום שעה-שעה. אין לנו כרגע שוער ראשון ושוער שני. יש שני שוערים טובים, האחד עם פוטנציאל והשני מנוסה וישנה תחרות בריאה ביניהם", מבהירים במועדון ומוסיפים: "כל מעידה של בוריס עלולה להזיז אותו הצידה ובכל רגע נתון דני יכול להיכנס לשער ולהיות טוב".
 
גורמים בקבוצה טוענים כי למרות המאבק על אפודת השוער, היחסים בין השניים הם טובים, אין ביניהם חיכוכים, ולהיפך – הרבה כבוד, כשעמוס מאחל לחברו בהצלחה לפני כל משחק. "יש מלחמה ספורטיבית שעושה לשניהם טוב. היא סוחפת את שניהם באימונים ולעבודה קשה". על מנת לא לאבד את מקומו קליימן ממשיך לעבוד בשיא המרץ. בימי המנוחה של הקבוצה הוא לרוב מתאמן באופן אישי בחדר כושר ולאחר כל משחק יושב עם מאמן השוערים, יום טוב טליאס, שליווה אותו עוד במחלקת הנוער של כפ"ס, והשניים צופים במשחק ומנתחים את היכולת שגילה.
שחקנים בקבוצה מעידים כי קליימן לוקח ללב כל משחק, ואחרי הפסדים או טעויות מסתגר בתוך עצמו ולא מוציא הגה. בחדר ההלבשה קליימן נחשב לאחד שמסתדר עם כולם. עומר פדידה, רועי גורדנה וליאור לוי הם חבריו הקרובים, אך גם עם שי אבוטבול וסלים טועמה, המבוגרים ממנו כמעט בעשור, יש לו יחסים מצוינים.
 
בינתיים, רגע לפני המשחק מול חיפה, בהפועל בטוחים: "בוריס נמצא בשנה שבה הוא חייב להוכיח עצמו, על כר הדשא ומחוצה לו. אם הוא ימשיך בדרך הזו – אנחנו יכולים להרוויח שוער להרבה שנים, כי פוטנציאל ברור לכולם שיש לו".
הדפס