הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הצגה על זמנית: 0:5 ענק למכבי חיפה על מכבי ת"א

0:5. לא, זו לא טעות: 0:5 מדהים למכבי חיפה על מכבי תל אביב במשחק עונה נדיר. ברקוביץ' ועטר רמסו את גרנט ושחקניו בערב שלא יישכח לעולם ו-20 אלף אוהדים בירוק חגגו עלייה לפסגה עם קונצרט. 20 שנה אחרי, וכאילו שזה קרה היום. צפו בתקציר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  26.02.94 - 14:20

אם בסיום המשחק היו מספרים לכם שהקבוצה הירוקה במקום הראשון והצהובה נועלת את הטבלה, לא הייתם מערערים על כך. אחרי 90 הדקות המדהימות בקריית אליעזר, אף חובב כדורגל לא יכול להאמין שמדובר במפגש בין הראשונה ערב המשחק, מכבי ת"א, לבין סגניתה, מכבי חיפה. ה-0:5 של גיורא שפיגל על אברהם גרנט לא יישכח זמן רב, אולי אפילו לעולם. זאת הייתה תצוגת תכלית של המארחים, לעיני 20 אלף צופים, במשחק עונה שעמד בכל הציפיות והבהיר, לפחות כרגע, שיש רק מועמדת אמיתית אחת לאליפות, לפחות אם הפערים שנראו על כר הדשא הערב, הם הפערים האמיתיים בין הקבוצות.

מכבי חיפה הגיעה למשחק במסגרת המחזור ה-25 לאחר ה-2:2 בנתניה, וכשהיא יודעת שרק ניצחון יעניק לה את המקום הראשון לקראת הסיבוב השלישי, וכבר אחרי 22 דקות הייתה ביתרון כפול. אייל ברקוביץ' פתח עם שער סולו בדקה התשיעית ואלון מזרחי הכפיל מבישול של הקוסם, שאמנם לא נגע בכדור, אבל פתיחת הרגליים שלו לאחר הכדור של קנדאורוב שווה את מחיר הכרטיס למשחק. בדקה ה-30 הגיע הרגע המכונן של המשחק, זה שהבהיר מי מהקבוצות באה לנצח, בכל מחיר. ראובן עטר מצא עצמו בפקעת שחקנים צהובים, נלחם בפולוקארוב ושוהם, השתחרר ובעט מקצה הרחבה לחיבורים של אובארוב. 0:3 אחרי חצי שעה, ו-17,000 ירוקים בעננים.

עד הסיום השלימו גצקו ומשה גלאם (בישול נדיר של קנדאורוב) חמישייה בלתי נתפסת, כשמרבית המחצית השנייה מתנהלת לקול קריאות "אולה" של אוהדי המארחת, כשכוכבי מכבי – איציק זוהר, אבי נמני, ניר קלינגר, אלי דריקס, סיריל מקנאקי וכו' לא מוצאים את עצמם על כר הדשא. יצחק בן יצחק כנראה ריחם על הקבוצה של גרנט, ושרק לסיום עוד לפני שמחוגי השעון השלימו 90 דקות.

20 שנה אחרי: נזכרים ב-0:5 הענק של מכבי חיפה על מכבי ת"א

בעוד ארבעה ימים יתחתן אייל ברקוביץ', ולא בטוח ששום זמר שיגיע לאירוע יוכל לתת הופעה כמו שברקוביץ' נתן במשחק העונה. הקשר של שפיגל כבש, בישל וניהל את קצב המשחק כמו שרק הוא יודע, וסחף את כל חבריו לתצוגת שיא ברגע הכי חשוב של השנה. לא ברור מה גובה הצ'ק שיעקב שחר התכוון לשים לאייל וטלי ברקוביץ', אבל לאחר שזה הבטיח לו את יתרון הביתיות בסיבוב השלישי, וסידר לו הכנסה ממשחק עונה נוסף מול מכבי, הבוס מהכרמל יכול להרשות לעצמו לפתוח את הכיס אפילו קצת מעבר לתוכניות.

מהלך המשחק

כבר בדקה התשיעית עלתה מכבי חיפה ל-0:1 מוצדק. אייל ברקוביץ' התנהל עם הכדור באין מפריע, ההגנה של מכבי ת"א כל כך חששה מעוד מסירה חכמה שלו, עד שאף אחד לא מנע ממנו לבעוט כדור חד ושטוח שאובארוב לא יכול היה לעצור. בדקה ה-22 זה כבר 0:2 מדהים. רוני לוי הכניס כדור עומק לברקוביץ', הקוסם ויתר עליו ופתח רגליו בגאונות, מה שגרם להגנה הצהובה לקפוא ולאלון מזרחי למצוא עצמו במצב ממנו הוא לא יודע להחטיא.

שמונה דקות חלפו והבליץ החיפאי נמשך. ראובן עטר לא ויתר במצב כמעט בלתי אפשרי, הוציא כדור אבוד מקלינגר, שוהם ופולוקארוב ומכ-16 מטר אלכסונית, שיחרר טיל לרשת הגבוהה של אובארוב, בדרך ל-0:3 בלתי נתפס כעבור חצי שעה. קצב המשחק נרגע מעט לאחר השער השלישי, ונראה היה ששתי הקבוצות מרוצות מהתוצאה, אך אז הכניס גיורא שפיגל את הסופר-סאב שלו, איבן גצקו. האוקראיני שנכנס בדקה ה-73 חיכה בדיוק דקתיים, עד שקיבל כדור אדיר מברקוביץ' (מי אם לא הוא) ומול שורה האומלל כבש את ה-0:4. נגמר? ממש לא.

סרגיי קנדאורוב כנראה קינא מעט במסירות המרהיבות של ברקוביץ' ובדקה ה-83 החליט להראות שגם לו יש מה למכור. הקשר שנתן משחק כמעט מושלם, מסר כדור על 50 מטר למשה גלאם, שהגיע בתזמון מדוייק כדי להישאר לבדו ברחבה מול שוער מכבי, לבעוט חזק לפינה ולקבוע 0:5 משכנע.

מכבי חיפה: רפי כהן, אלון חרזי, רומן פץ, מרקו בלבול, משה גלאם, רוני לוי, סרגיי קנדאורוב, אלון חזן, אייל ברקוביץ' (איתן אהרוני/76), ראובן עטר (איבן גצקו/73), אלון מזרחי.
מכבי תל אביב: אלכסנדר אובארוב, עופר וילנצ'יק, אלכסנדר פולוקארוב, אמיר שלח, יעקב הלל, ניר קלינגר, איציק זוהר (מאיר מליקה/73), נועם שוהם (ניר סביליה/50), אבי נמני, סיריל מקנאקי, אלי דריקס.

הבהרה: המשחק נערך היום לפני 20 שנה, כך - פחות או יותר - היינו מסקרים את הניצחון הענק.