הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בזול: 5 משחקי הרחקה לראיוס, 2 יופחתו בזכות עבודות השירות

בית הדין הרחיק את הקשר, שפגע ברפי דהן, ל-6 משחקים בפועל, כשהוא כבר ריצה אחד מהם. עם זאת, אם הספרדי ישלים 10 שעות של עבודות בשבועיים הקרובים עונשו יקוצר והוא יחזור. ראיוס גם הורחק לארבעה משחקים על תנאי

תומר לוי
תומר לוי  25.03.14 - 13:14

האם רובן ראיוס יצא בזול מפרשת העבירה החמורה על רפי דהן במשחק בין חיפה לבני יהודה? ובכן, על פניו נראה שכן. בית הדין גזר היום (שלישי) עונש של 6 משחקי הרחקה על קשר מכבי חיפה רובן ראיוס, בגין הפגיעה הקשה בקשר בני יהודה רפי דהן, שקרע את הרצועה וגמר את העונה. אולם, בסופו של דבר זה העונש עשוי להתקצר לשלושה משחקים בלבד.

לראיוס, שכבר הושעה אוטומטית ממשחק אחד (בגין האדום מול בני יהודה), נשארו למעשה 5 משחקי הרחקה בפועל ועוד ארבעה על תנאי. ראיוס לא שיחק כבר בשני משחקים - מול רמת השרון וקרית שמונה. המשחק מול רמה"ש היה ההרחקה האוטומטית ואילו ההרחקה מול ק"ש הייתה בגין צבירת כרטיסים צהובים, שלא נחשבת בעונש שגזר עליו בית הדין.

לכן, מתוך שישה משחקים בחוץ, ראיוס ריצה בעצם רק אחד. הטוויסט הנוסף: אם הספרדי יבצע כמוסכם עבודה התנדבותית, שני משחקי השעיה יופחתו מהעונש בפועל ויועברו לעונש על תנאי. המשמעות: ראיוס יוכל לחזור אחרי שלושה מחזורים בלבד.

בית הדין הסביר בפירוט רב את התנאים להפחתת העונש. ראיוס יחוייב בלא פחות מ-40 שעות של עבודה התנדבותית, במסגרת של "חיוב חינוכי", ואם יעמוד בהן הרי ששני משחקי הרחקה יופחתו. בתוך כך, לגבי אותו תנאי מבהיר בית הדין כי ראיוס לא נדרש להשים 40 שעות כבר בשבועיים הקרובים כדי שההפחתה תיכנס לתוקף, אלא 10 שעות בלבד. לאחר השבועיים, וכשעונשו כבר הופחת ל-3 משחקי הרחקה בפועל, הספרדי יידרש להשלים 30 שעות התנדבות נוספות.

למעשה, הקשר הספרדי לא ישחק בוודאות במשחקים הקרובים מול הפועל ת"א (ח), בני סכנין (ב) ומכבי ת"א (ח). אם ישלים 10 שעות, הוא יוכל לשחק כבר ב-19.4 במשחק הבית מול הפועל באר שבע. אם לא יעשה זאת, הוא יחמיץ גם את ב"ש וגם את ק"ש. במקרה כזה, יחזור רק לפתיחת הסיבוב השני בפלייאוף העליון.

בהחלטה מפורטת וארוכה, בית הדין הסביר את החלטתו תוך שהוא מציג צילומי מסך שונים מהמשחק בין מכבי חיפה לבני יהודה, כמו גם מקרים דומים כגון פציעתו של אדוארדו דה סילבה מארסנל בידי מרטין טיילור והעבירה הגסה שביצע רוי קין במדי מנצ'סטר יונייטד ב-2001 על אלף אינגה האלאנד הנורבגי. לאור העובדות ובחינת מקרי העבר, הדיין עמנואל סלע החליט להרשיע את ראיוס בסעיף של פגיעה בשחקן יריב, אולם במקביל לזכותו מסעיף של משחק מסוכן. כפי שכבר פורסם, ראיוס יבצע את עבודות השירות ההתנדבותיות שלו במרכז הרפואי רמב"ם, בהיקף של לפחות ארבע שעות שבועיות. הדיין אף איחל בסיום החלטתו החלמה מהירה לקשר בני יהודה רפי דהן.

כזכור, תובע ההתאחדות דרש להרחיק את ראיוס מ-9 משחקים בפועל, אולם בית הדין קבע כי "הנאשם הודה בביצוע העבירה, הביע צער והתנצל על האירוע. לנאשם עבר משמעתי נקי, וב-7 שנותיו כמקצוען מעולם לא היה מעורב בתקרית כזו, וכי גם במדינות האחרות בהן שיחק (ספרד ויוון) לא עמד לדין משמעתי בעבירה רצינית".

"אין צורך להרבות במילים באשר לביצוע העבירה כשהיא לעצמה, התרשמתי שהצער וההתנצלות נאמרו בכנות ומעומק הלב", כתב הדיין סלע והסביר גם מדוע החליט לאשר את העבודה ההתנדבותית כתחליף למשחקי הרחקה, "בבית דין זה חיוב חינוכי אינו דבר של יום ביומו, אך גם אינו חדש, ובית דין זה כבר עשה בעבר שימוש בחיוב זה כאשר מצא לנכון שהנסיבות מתאימות ובדרכים בהן מצא לנכון".

"ככל שהשחקן לא ימלא את מלוא היקף השעות הנ"ל, כי אז יהיה עליו לרצות את מלוא עונש ההרחקה המקורי שנגזר עליו לריצוי בפועל, ללא קשר למספר שעות ההתנדבות שביצע", הבהיר בנוסף הדיין.