"בשכונה שלי יש מכות, סמים ופשע. הכדורגל הציל את חיי"

כמו לא מעט שחקנים גדולים, גם לידור כהן גדל בתנאים לא קלים. רגע לפני מכבי חיפה, הרכש של בית"ר י-ם מספר על הילדות ("אין מחשבים, כולם עם כדור בחוץ"), הלוזונים ("לא נתנו צ'אנס, רציתי לפרוש"), וחלום אחד שהתגשם

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  22.09.14 - 14:00
תחילת כתבה

כשהוועדה למעמד השחקן קבעה בקיץ שמחיר כרטיסו של לידור כהן יהיה 1.2 מיליון שקלים, הרבה אנשים הרימו גבה והמליצו לאלי טביב לוותר על הכישרון הצעיר. הבוס שמע וצחק. לכל אוזן שרצתה לשמוע - וגם כזו שלא - הוא אמר: "עקבתי אחרי הילד הזה. הוא יהיה כוכב". כהן הרשים בגביע הטוטו, במחזור הראשון בליגה הראה ניצוצות מול הפועל ב"ש ונראה שהבעלים של בית"ר ירושלים, לפחות בינתיים, יכול להיות מרוצה מההחלטה. הערב ב-20:50, כשיעלה לשחק בקבוצה אותה אהד מגיל קטן, לעיני טדי מלא, מול מכבי חיפה – כהן יגשים חלום ילדות.

הקשר/חלוץ בן ה-21 נולד בעמישב, שכונה שידעה לא מעט מקרי פשע. מטעני חבלה, סמים ואלכוהול הם רק חלק מסדר היום בשכונה שבמשך שנים נחשבה לחלשה ביותר בעיר. במשטרת פתח תקווה שולחים מדי יום ניידות משטרה להסתובב שם בלילה כדי לנסות ולשמור על הסדר, שמפעם לפעם מופר.

בראיון לאתר ערוץ הספורט מספר לידור כהן על הילדות בשכונה קשה, על הבעיות עם מכבי פ"ת ועל הרצון להוביל את בית"ר ירושלים.

"מי שלא הולך פה לכדורגל יכול ללכת גם לצד השני", מספר לידור, שמגיל קטן אבא שמעון והאח תומר שמרו עליו בצמר גפן, "השכונה שלנו ידועה בילדים שהלכו לסמים, אלכוהול ומכות, לתרבות רעה. למזלי, אבא שלי ואחי כל הזמן היו לידי ודחפו אותי לכדורגל. אם לא הם - אולי גם אני הייתי מסיים בצד השני".

עד כדי כך?

"לא פשוט לגדול בשכונה כזו. אין פה מחשבים או סוני. כל היום ברחובות. מ-16:00 כל ילד שהכרתי היה בחוץ עם הכדור, כולם פה אוהדי בית"ר ירושלים. תדפוק בדלתות ותשאל מה החלום של כל ילד והוא יגיד לך להיות בטדי כשחקן".

אם הייתי מספר לך לפני שנתיים שאוהדי בית"ר יקראו בשם שלך?

"לא הייתי מאמין. הייתי אומר לך שאתה מטורף ושזה לא יכול לקרות, לא כרגע. אבל זה קרה".

התקשורת מכתירה אותך כדבר הבא.

"אז תרשום שלידור כהן הוא לא כוכב. הוא ילד צנוע שמשבת לשבת רוצה להוכיח את עצמו וכל הזמן עם הרגלים על הקרקע".

זה הראיון הרציני הראשון שלו, אבל עושה רושם שהוא לא מתרגש. הוא רהוט, רגוע ועדיין לא פיתח מניירות של כוכב. עוצר בשכונה לכל ילד שקורה בשמו ונראה נבוך מההתעניינות בו, אבל כשמדברים איתו על התקופה במכבי פ"ת יש לו פתאום הרבה מה לומר.

"יש בי כעס על הלוזונים שלא נתנו לי את ההזדמנות והשאירו אותי להתאמן בצד עם מאמן כושר. לפני שנתיים, בליגת העל, במצב שהקבוצה נקלעה אליו הייתי יכול לעזור לה להישאר בליגה - אבל רק כשקובי רפואה הגיע הוא נתן לי את המפתחות. הייתה לי תקופה קשה. לא הייתי יוצא מהבית, לא עניתי לטלפונים".

חשבת לעזוב את הכדורגל?

"לא אשקר, עברו מחשבות כאלה. לא הגעתי לאימונים ורק איציק לוזון בא למשוך אותי מהבית והבטיח לי שיהיה בסדר. רציתי להישאר במכבי פ"ת, אבל לא הגענו לעמק השווה. הציעו לי הצעה מעליבה".

אולי דרשת סכומים הזויים לשחקן שעוד לא פרץ?

"לא ביקשתי סכומים בשמיים, אבל גם לא הגיוני שייתנו לי קצת יותר משכר של חייל. כבשתי 9 שערים ב-19 משחקים. הפנדל מול הפועל חיפה השאיר את מכבי פ"ת בליגה. הרבה לחצו עליי להישאר, אבל אז הגיע הטלפון מטביב".

ומה הוא אמר לך בשיחה?

"שהוא רוצה אותי בבית"ר ושהוא עקב אחרי ויודע שאצלו אתקדם ואפרוץ. שבן אדם כזה אומר לך 'בוא אלי' ושבבית שלך מראים לך שלא רוצים אותך, החלטתי ללכת לטביב. האמנתי בו והבטחתי לו שאלך איתו לאורך כל הדרך".

יש ממך הרבה ציפיות.

"אני מבין את זה. טביב שילם עליי הרבה כסף ואני צריך להוכיח את עצמי".

זה מלחיץ אותך?

"שום דבר לא מלחיץ אותי ולא מפחיד אותי".

מה המטרות?

"אני רוצה להבקיע לפחות עשרה שערים אבל גם אם אבקיע פחות והקבוצה תצליח אהיה מאושר. זו קבוצה שאני אוהד מגיל 8. אחרי התיקו בב"ש אוהדים כבר שלחו לי הודעות שהם רוצים שנהיה העונה בפלייאוף העליון. אני יודע שגם טביב והמאמן מנחם קורצקי מצהירים שזו המטרה, אז גם אנחנו צריכים להצהיר על זה ולעשות את זה".

עזבת את הצבא אחרי שלושה חודשים. מה קרה?

"באתי להתגייס במטרה טובה, אבל אם הייתי הולך לאן שרצו שאלך לא הייתי עושה איתך היום ראיון על כדורגל".

אז תהיה לך בעיה לשחק בנבחרת הבוגרת.

"אני מאמין שיהיה בסדר. ביקשתי להתגייס מיידית וזה הגיע כבר לדרגים הגבוהים ביותר. אני מקווה שבצבא יבינו אותי וייתנו לי להמשיך את השירות הצבאי שלי".
הערב מגיעים לטדי רובן ראיוס וחן עזרא.

"לנו יש את קוראץ' ודסה ושחקנים טובים נוספים. כולם יודעים להתמודד עם שחקנים ברמה גבוהה. הצוות המקצועי יכין אותנו ונבוא כדי לנצח. לא נפחד מאף קבוצה".

מה החלום שלך?

"כמו כל כדורגלן, לכולנו יש את אותו החלום - להיות בנבחרת ישראל ולהגיע לאירופה. כרגע החלום הכי גדול שלי זה לכבוש ולהרעיד את הר הגעש בטדי. מאז שאני ילד בן 8 אני חולם את החלום הזה".

אומרים עליך שבורכת בכישרון בלתי רגיל אבל מנטלית אתה לא מוכן להוביל קבוצה.

"יש לי אופי חזק, כי מה שעברתי בכדורגל בגיל צעיר אנשים לא עוברים בקריירה שלמה. אני מודע לזה שהכדורגל נזיל והכל יכול להיות אבל אני חזק".

מי השחקן שאתה מעריץ בארץ?

"עומר גולן. בתור ילד נורא אהבתי אותו ורציתי להיות כמוהו. הוא לימד אותי הרבה. הלוואי שכולם היו כמוהו, אין אנשים כאלה".
הדפס