"בקיץ ידעתי שאכלנו אותה. לא האמנתי שזו ההתנהלות"

רגע לפני העונה החדשה, רוני לוי מסכם את השנה הקשה בקריירה שלו ופותח את הכל: על התחושות הרעות בקיץ הקודם, העזיבה של בניון, עתידו של אלירן עטר, מערכת היחסים וחלוקת הסמכויות מול קרלסן והרעב הגדול שבוער בו להצליח יחד עם חיפה. ראיון מיוחד

תומר לוי
תומר לוי  18.06.16 - 23:00
תחילת כתבה

במשרד שלו, במתקן האימונים בכפר גלים, רוני לוי כבר נמצא עמוק עם הראש בעונה הבאה. מהגביע שהפך אותו למאמן המעוטר בתולדות מכבי חיפה הוא כבר שכח. הראש בתוך ההכנות והרשימות לעונה הקרובה. לוי כבר נוגע בגיל 50, אבל אפילו עונה קשה כמו שעבר לא מראה אצלו סממנים חיצוניים.

למרות זאת, בפנים משהו זז אצל המאמן החיפאי שעבר הכל וחזר לכרמל לסיבוב שני, כשגם בחלומות הכי רעים שלו, הוא לא ציפה למה שהכינה לו המציאות. רגע לפני שהוא יוצא לעונה קריטית למכבי חיפה ולו באופן אישי, לוי מדבר בראיון גלוי לב על העונה האחרונה, על יוסי בניון, אלירן עטר, ההתרסקות, מצב המועדון והרוח החדשה שנושבת אצל הירוקים.

"את הבעיות ראיתי הרבה לפני ההפסד במחזור הראשון לבני יהודה", לוי הודה. "אני יכול להגיד גם שלא הופתעתי כל כך מהתבוסה ההיא, אולי רק מהגודל שלה. זו הייתה התחלה נוראית לעונה. כשהגעתי, שחררנו עשרה שחקנים בקיץ, אבל עדיין התחושה הייתה שמשהו לא טוב עובר על הקבוצה. ראיתי הרבה מאוד בעיות. מצד שני, כמה שחקנים אפשר לשחרר?".

איזה סוג של בעיות? על הדשא או מחוצה לו?
"כשמשהו לא בריא, אתה לא יכול להצליח. לא הייתה דינמיקה טובה בקבוצה. המועדון היה יכול להתרסק בקלות, מה שלשמחתי לא קרה. הייתה תחושה ששחקנים מדברים לא טוב על המועדון, אוכלים ממנו ויורקים חזרה. היו פה דברים שלא האמנתי שזו מכבי חיפה. אני זוכר שאמרתי לרונן גבאי (עוזר המאמן), עוד באימוני הקיץ לפני פתיחת העונה, שאכלנו אותה".

"שחקנים לא רוצים לרוץ, עושים פרצופים, לא הייתה מחויבות ורעב ככה אין בסיס להצלחה", המאמן הוסיף. "בכל הקריירה הלא קצרה שלי לא עברתי כאלו התמודדויות כמו בשנה האחרונה בחיפה. שחקנים רצו 9 ק"מ בממוצע למשחק, ככה אי אפשר לנצח. בפלייאוף ובגביע זה כבר היה ממוצע מעל 11 ק"מ, אז הרגשנו שעשינו משהו, ששיפרנו".

איך מתמודדים עם זה?
"לא פשוט לנסות לשכנע שחקנים בדרך שלך, בטח כשהקבוצה מפסידה ובמיוחד כשכל שבוע אתה צריך להתמודד עם משהו חדש. קח למשל את סיפור טאלב טוואטחה - השחקן רצה לעזוב, הבטיחו לו לשחק בחו"ל, אבל בינתיים הוא בקבוצה. אין מגן שמאלי, אתה צריך את טאלב ויש לך התמודדות מטורפת עם מצב שהוא בכלל מחוץ לדשא, לא קשור לכדורגל".

"גם עם משומר היו בעיות שבסופו של דבר הוא הצליח לפתור עם עצמו", לוי חשף. "היו עוד כמה מקרים עם שחקנים, שוב בלי קשר למה שקורה על הדשא, אבל זה כל כך השפיע על מה שראינו במגרש. לאורך הדרך היה צריך לשכנע אותם בדרך שלי. בסופו של דבר, סופרים את הכסף במדרגות. השורה התחתונה היא שחזרנו לאירופה והבאנו גביע. מה עשינו לפני שנה או שנתיים?".

אז איך משתפרים? איך לא חוזרים על העונה האחרונה?
"חייבים להיות בחיפה חמישה או שישה ישראליים בכירים שמשחקים בהרכב של הנבחרת, ויחד איתם גם זרים טובים מאוד. צריך להביא שחקנים רעבים שרוצים להיות פה, שמרגישים מחויבות ולא עושים טובה. שני השחקנים החדשים שצירפנו, פיראס מוגרבי וניקיטה רוקאביציה, הם כאלה. רעבים ומאוד, רצו להגיע למכבי חיפה וזו התחלה. הבסיס ההתחלתי הוא יותר טוב מהעונה שעברה".

"בנוסף אליהם, הגיע למכבי חיפה השנה איש מקצוע מצוין כמו תור-כריסטיאן קרלסן, שעוזר לי המון ואנחנו מפרים זה את זה", המאמן פירגן למנהל הספורטיבי הנורבגי של הירוקים. "יש לנו גם מנכ"ל חדש, אסף בן דב, והקשר בינינו מיוחד, הוא יעזור המון למכבי חיפה".

מה היא חלוקת הסמכויות בינך לבין קרלסן?
"חלוקת הסמכויות בינינו היא לא עניינה של התקשורת. העיקר שאנחנו יודעים מה היא ומבינים אחד את השני היטב. אני שמח מאוד שאיש כמו תור-כריסטיאן נמצא פה. עבדתי לא מעט שנים בחו"ל וזה נכון שיהיה במועדון איש מקצוע כמוהו. אני בעצמי ביקשתי את זה כבר בשנה שעברה. עבדתי עם ספורט דירקטור באנורתוזיס ובדינמו בוקרשט, איש כזה יכול לעזור מאוד לי ברמה האישית ולכל המועדון".

דיברת על כך שאתה רוצה שחקנים מחוייבים ורעבים במכבי חיפה. אלירן עטר הוא כזה?

"אני רוצה את אלירן עטר, נקודה. לא אמרתי לו אף פעם אחרת, יש לו חוזה והדברים נאמרו לו בצורה ברורה על ידי כל הגורמים במועדון. אלירן עטר הוא שחקן של מכבי חיפה ואנחנו רוצים אותו פה איתנו. אין דיון בכלל".

הופתעת מהצעד של יוסי בניון?
"לא יודע אם הופתעתי. אלו החלטות שלו והקריירה שלו. אני רציתי לראות את יוסי ממשיך כאן, אבל הוא עשה את השיקולים שלו, החליט מה שהחליט וממשיכים הלאה. אין מה להתעסק בזה יותר".

אם אתה אוהד מכבי חיפה, איך היית מגיב?
"ברור שלאוהדים של מכבי חיפה זה לא פשוט. מדובר בשחקן שהם מאוד אהבו ולראות אותו עוזב ועוד למכבי תל אביב, זה לא פשוט. אני מאוד יכול להבין את הכעס שלהם, הוא לגיטימי לחלוטין".

יש שחקנים כמו סטויקוביץ' ודגני שעתידם לא ברור.
"סטויקו שוער נהדר וברמה גבוהה. אנחנו די מוגבלים מבחינת כמות הזרים, יכול להיות שנצטרך לפנות מקום ויכול להיות שלא. אני מעדיף לשמור כרגע לעצמי את התובנות המקצועיות שלי בנוגע לסטויקוביץ'. לגבי דגני, כל שחקן שרוצה להישאר במכבי חיפה הוא בתכניות שלי. אם אדע שהוא רוצה להישאר, מה שלא ברור כרגע, אני בהחלט אקח אותו כאופציה".

נסה לשתף. אחרי כזו עונה, יש לך עדיין אנרגיות? זה בוער בך?
"עברתי הרבה דברים בכדורגל. אני כבר וותיק ותכף חוגג 50. אני מנוסה יותר ויודע להתרכז בעיקר ולא בטפל. יש לי אנרגיות חזקות מאוד ואני מאוד אוהב את המקצוע שלי. הצוות שלי ואני נשארנו מלוכדים גם ברגעים הכי קשים והיו המון כאלו. זה נותן לי המון אופטימיות ואנרגיות טובות".

סמן מטרות לעונה הקרובה.
"מטרות? מוקדם עדיין לדעת לאן אנחנו הולכים. ברור שאנחנו צריכים להביא שחקני מפתח למספר עמדות וברור שרוצים להשתפר כל הזמן ולהתקדם. עונה כמו שעברנו מחזקת אותי מאוד ונותנת לי ביטחון ואמונה".

הדפס