טביב דורש: "שיישרף לכם הכפר" יוכר כשיר גזעני

בעלי בית"ר ירושלים פנה להתאחדות בצעד חריג: הכירו בשיר זה ובקריאה "הנה היא עולה הקבוצה הגזענית של המדינה" כאמירה גזענית והכניסו אותם למערכת הענישה. הבעלים ממשיך בכך במגמה מתחילת העונה מול קהל אוהדיו לעקירת הגזענות מיציעי אצטדיון טדי

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  27.02.17 - 16:30
תחילת כתבה

בווידאו: בית"ר מנצחת את בני סכנין

בית"ר ירושלים נמצאת בעיצומה של תקופה מצוינת, כאשר השיא הגיע אמש (ראשון) עם ניצחון 0:2 מול בני סכנין בדוחא. אוהדי הקבוצה לא הגיעו לאצטדיון בשל ההסכם עם הקבוצה מהמגזר, אבל אלי טביב ממשיך במלחמתו בגזענות. מי שחשב שהצלחה בצד המקצועי תסיג אותו מתכניתו למלחמה בחלק הגזעני  של אוהדי בית"ר, טועה. הבעלים בצעד לא פשוט מבחינתו דורש מההתאחדות צעדים מרחיקי לכת על אקטים גזעניים של אוהדי קבוצתו. 

המועדון באמצעות היועץ המשפטי רוני מוזסון, פנה היום למנהלת הליגה ולמחלקה המשפטית של ההתאחדות לכדורגל בבקשה להכיל את השירים: "הנה היא עולה הקבוצה הגזענית של המדינה" ו-"שישרף לכם הכפר" למערכת הענישה תחת "קריאות גזעניות".

הבעלים אינו מוכן לקבל את הקביעה להשתייכות לקריאות ודעה גזענית ומבחינתו ישנם הורים רבים שהם וילדיהם אינם מגיעים למשחקי הקבוצה בגלל שאינם מוכנים לקבל קריאות אלה. אגב, יש לציין כי בשל הקריאות הללו, במשחק הבית הקרוב של בית"ר (אם תגיע לאירופה) המועדון יארח ללא קהל ואף נקנס ב-60 אלף יורו בשל מקרי העבר.

זהו חלק נוסף מהמאבק של טביב מול האוהדים לאחר שסירב להעניק שיריון מיוחד לכרטיסים לאנשי ארגון לה פמיליה מול הפועל תל אביב וקבע הגרלה בין כל המנויים.

טביב, שמאז תחילת העונה עושה מאמצים לעקירת הגזענות מטדי, נתקל בלא מעט קשיים, ואף חלק מאוהדי הקבוצה נוקטים בקו גזעני מכוון כדי שהקבוצה תעמוד לדין כדי שטביב ישלם מכיסו על התנהגות חלק מהקהל. לשיא הגיעו הדברים בשבוע שעבר כשבית הדין באופן יוצא דופן זיכה את בית"ר מאשמת קריאות גזעניות של אוהדיה, בשל האקט המכוון בו השתמשו האוהדים וכמו כן בשל צעדיו של טביב נגד התופעה.

זו לא הפעם הראשונה בה טביב מבקש לשנות את התקנון. כשהיה בעלי הפועל ת"א והאוהדים שרו שירי שואה למכבי ת"א, הוא ביקש לסגור את יציעי 4-5 שם ישבו אוהדי האולטראס של הפועל. כמו כן, השנה הופעלה שיטת שלושת השלבים בנושא קריאות גזעניות לאחר אולטימטום של הבעלים.

עמותת האוהדים הוציאה הודעה בנושא: "אנחנו מחזקים את המהלך שמובילה הקבוצה בראשותו של הבעלים אלי טביב למיגור שירים בעלי אופי פוגעני וגזעני אשר מסבים למועדון נזק תדמיתי ומרחיקים ממנו אוהדים טובים וספונסרים. עמותת האוהדים מקווה כי צעד זה יהיה צעד אחד מיני רבים במטרה לחזק את תדמיתה של בית"ר ואוהדיה".

דובר בית"ר: "האווירה בסכנין נגדנו הייתה מזעזעת"
בתוך כך, עדיין נמשכים ההדים סביב אירועי ליל אמש לאחר המשחק בו ניצחה בית"ר את סכנין 0:2 בדוחא. דובר הקבוצה, אושרי דודאי, יצא בפוסט בפייסבוק בחריפות נגד היחס שקיבלה בית"ר מצד הקהל והמאבטחים בדוחא: "אווירה עוינת עד כדי מזעזעת מצד הטרמפיסטים הקוראים לעצמם אוהדי סכנין - יריקות, השלכת כל הבא ליד וקללות, שאני יודע שאם היו מושמעות מפי אוהדי בית"ר, היו פותחים איתן כל מהדורת חדשות, ועדות חירום היו נקראות לדיון בכנסת ישראל. השיא היה תקיפה פיזית מצד מאבטחים בשכר מצד המארחת... אלימות, כן, אלימות גסה ומלאת שנאה סתם מפני שהניצחון כבר הובטח".

דודאי גם תקף את חאלד חלאיילה: "קפטן בני סכנין, המחזיק בתואר אקדמי אחד או שניים בחינוך - אתה בושה למושג כדורגלן, בושה למושג ספורטאי, אסתכן ואומר כי אתה בושה למושג בן אדם. לא האמינו לי, אבל מתוך עוצמה, ביטחון וגאווה העדפתי לתת לך להישאר עם ניבולי הפה המתועבים שלך".

בסכנין הוציאו תגובה רשמית לדודאי: "שנים רבות יצטרך אדם על מנת לבנות לעצמו שם טוב ומכובד, וברגע של זחיחות דעת וכסילות לב, הוא מפיל פרקדן ארצה את כל כבודו ועשייתו, והנה ההוכחה לכך. דובר בית"ר ירושלים, אשר נסקה לו רוחו מעבר ליכולת איבריו, ובעקבות ניצחון קבוצתו איבד את מוסר הספורט וההשכל ובחר להטיח ולעטוף את הניצחון במידה רבה של התבכיינות והתרפסות בפני דעת הקהל. חלאילה טוען שהדובר החזיר את השחקנים של בית"ר אל מרכז המגרש והאיץ בהם לחגוג "בפראות" בפני הקהל של סכנין. חלאילה, הידוע כאיש הגון וישר, פנה ישירות לדובר והטיח בו על כוונותיו הפרובוקציוניות. אנשי בית"ר אשר הגיעו לדוחא התקבלו בכבוד קיבלו כבוד בנוכחותם ובעזיבתם, במקום להנמיך את קומתו כהתרפסות בפני דעת הקהל מוטב לו שיאגור את אומץ לבו ויטפל בגזענות השוררת בקרב רבים מאוהדי קבוצתו, אשר מרעילה את הכדורגל הישראלי ומחלישה את המרקם החברתי של עולם הכדורגל המקומי".

הדפס