"משהו חוסם את הדרך של שחקנים מהמגזר לנבחרת"

חלוץ מכבי נתניה בעבר, אחמד סבע, על אי זימון בן דודו דיא סבע למדים הלאומיים: "כל עוד אלישע שם, זה לא יקרה". וגם: הקיפוח ("דברים הולכים לכיוון הפוליטיקה ולא לכיוון המקצוענות") ורף הציפיות ("אם שחקן ערבי בכושר טוב לא מוזמן, זה מדליק נורה אדומה")

עינת הירש
עינת הירש  06.10.17 - 18:26
תחילת כתבה

אחרי שכבש 9 שערים ובימים אלה בהם נהנה מתואר מלך שערי הליגה, אי זימונו של דיא סבע לנבחרת ישראל ממשיך להעלות סימני שאלה בתקשורת הספורט וגם בלא מעט שיחות סלון, אם כי חדי האבחנה ובעלי הזיכרון לטווח הארוך בוודאי זוכרים כי בעבר הלא רחוק, אותם סימני השאלה בדיוק עלו לגביי אי זימונו של חלוץ אחר, גם כן ממשפחת סבע שממג'דל כרום.

השנה הייתה 2011/12. אחמד סבע, בן דודו של דיא סבע, חווה את עונתו הטובה ביותר בקריירה כשחקן פעיל בליגת העל, וממש כמו בן דודו, היה מלך שערי הליגה כשאת העונה סיים עם 20 שערים, אותם כבש כקפטן מכבי נתניה, שאת מדיה לובש היום בן דודו דיא. מאמן הנבחרת דאז, אלי גוטמן, בחר שלא לזמנו לנבחרת חרף אותן השאלות שנשאלו לגביי אי זימונו.

"כששאלו אותו לגביי הוא אמר שימשיך לעקוב אחרי ולבדוק את הנושא. אפילו הגיעו לצפות בי במשחק מול מכבי תל אביב, באותו המשחק כבשתי צמד ובכל זאת לא זומנתי. הרגשתי סוג של קיפוח כלפיי", אמר אחמד, "הרי לא היה שחקן טוב ממני באותה התקופה. נתנו לי כל מיני הסברים למה לא זומנתי, כמו למשל שמעדיפים את שכטר ובן שהר ששיחקו בחו"ל באותה התקופה כי יש להם יותר ניסיון, וגם בגלל הגיל שלי כי הייתי בן 31. אני החלטתי שאם יתנו לי הזדמנות אני אגיע, ואם לא - אמשיך לתת הכול במכבי נתניה. אני חושש שבנבחרת דברים הולכים יותר לכיוון הפוליטיקה ופחות לכיוון המקצוענות. אני לא מבין את העניין. דיא הוא היום השחקן עם הכושר הכי טוב בליגה ואני לא מבין למה לא מזמינים אותו".

בן הדוד דיבר על המוטיבציה: "אני מדבר איתו, מעודד ואומר לו להמשיך לעבוד קשה, מתישהו זה יגיע. אבל לדעתי הוא לא יקבל זימון השנה. בשנה הבאה אם יהיה מאמן אחר ומשהו ישתנה - יהיה לו סיכוי להגיע אבל אולי רק בשנה הבאה. לא בשנה הזו. אם עכשיו כשהוא בשיא שלו הוא לא זומן, אז כאילו כולם מחכים להזדמנות 'למה לא לזמן אותו'. אם לא זימנו אותו עכשיו, גם לא יזמנו. לכן לדעתי כל שחקן שנמצא בכושר הכי טוב באותה תקופה של הקמפיין צריך להיות מוזמן".

אחמד סבע לא הסתיר את דעתו בנוגע לנסיבות זימונים של שחקנים מסויימים ואמר: "יש שמות קבועים וזו אחת הבעיות שבגללן אנחנו לא מתקדמים בנבחרת. 60% מהשחקנים שמוזמנים אלו שחקנים שהמאמן כבר אימן בעבר ולכן מאמין ביכולת שלהם, כמו גם שחקנים שמשחקים בחו"ל, אפילו אם הם לא משחקים בקבוצות שלהם. זה נקרא "שחקנים של מאמן". גם אני באותה התקופה הרגשתי את זה כשלא זומנתי. היו שחקנים שמבחינת יכולת וכושר פחות הגיע להם להיות מוזמנים, אבל הם בכל זאת זומנו. זה היה אחרי עונת הדאבל של הפועל תל אביב והיו לא מעט מהם שזומנו, גם אם הם כמעט ולא שיחקו, בארץ ובחו"ל. גם אז היה רעש בתקשורת, ועם כל שער שכבשתי שוב עלו השאלות למה לא לזמן אותי, ותמיד ענו את אותן התשובות. זה כמו גלגל שמסתובב וחוזר לאותה הנקודה. לא יודע מה, אבל משהו חוסם את הדרך לשחקנים מהמגזר לנבחרת כי זה לא הולך לכיוון המקצוענות והכדורגל".

"אני חושב ששחקנים מהמגזר לא מקבלים את היחס שהם צריכים לקבל מהנבחרת וזה חבל, הפער בין היחס ששחקנים מהמגזר מקבלים בקבוצות שלהם לעומת הנבחרת הוא עצום", אמר חלוץ העבר, "אני הייתי קפטן במכבי נתניה 3 שנים, דיא הוא קפטן שני שם היום ושנינו רואים במועדון בית חם שנותן הרגשה שאתה חלק ממנו, אבל כשזה מגיע לנבחרת זה נהיה דבר שונה לגמרי. לדעתי דיא מרגיש את הקיפוח שאני הרגשתי בזמנו. זה שחקן שלוקח על עצמו המון בקבוצה שלו, אז הוא בטוח מרגיש את ככה. הוא לא היה מגדיר את זה כקיפוח, אבל בוודאי מרגיש שזה לא היחס שהוא צריך לקבל".

"לפחות בעיניי, חסרים שחקנים מהמגזר בנבחרת, כולם יודעים את זה ואף אחד לא מטפל בבעיה הזו. אני כמובן מדבר על שחקנים מהמגזר שמגיע להם ולא רק כי הם ערבים. הרי אם לא היה מגיע לדיא אף אחד לא היה מדבר על זה. הרבה שחקנים מרגישים פגועים מהיחס של הנבחרת וכל מי שעוסק בספורט ובכדורגל בפרט במגזר יאמר את זה".

אחמד נזכר בהקבלה לאי זימונו בתקופתו והוסיף: "אני הייתי מאוד מאוכזב. אמרתי לעצמי שאחכה להזדמנות הבאה כי רציתי שתהיה עוד הזדמנות ואמרתי לעצמי שאם באמת אקבל את ההזדמנות אני אוכיח לכולם שהיא הגיעה לי. בסוף לא קיבלתי את ההזדמנות, אבל תמיד רציתי. עכשיו דיא נמצא במקום שלי והוא גם לא מקבל הזדמנות, אבל אמרתי לו שאני מאמין שבסוף הוא כן יגיע. הרי אף אחד לא יכול לקחת ממנו את מה שהוא עושה, אי אפשר להעלים עין לכל כך הרבה זמן. הוא רק יצטרך להמשיך ביכולת ואף אחד לא יוכל להגיד "לא שמעתי לא ראיתי". לדעתי כל עוד אלישע מאמן את הנבחרת דיא לא יהיה שם".

אחמד דיבר בשם עצמו, אך גם הרשה לעצמו לדבר בשם שחקני כדורגל נוספים מהמגזר ואמר: "לדעתי במצב היום רף הציפיות של שחקן ערבי בכל הנוגע לזימון לנבחרת הוא נמוך. כשיש שחקן אחד או כמה שראויים להיות מוזמנים לנבחרת והם לא מוזמנים זה מיד מדליק נורה אדומה אצל כל השאר. הם אומרים: "אם השחקן הזה לא מוזמן אז בוודאי שגם לי אין סיכוי". זה די עצוב. אנחנו במשפחה וגם בכפר בכלל מעודדים את דיא רק שימשיך לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב ומה שיהיה יהיה. אני מקווה שהוא יגיע בסוף".

משפחת סבע כמובן תצפה הערב במשחק של נבחרת ישראל נגד ליכטנשטיין. אחמד סבע אמר: "גם אם נביס את ליכטנשטיין זה לא משנה, אנחנו עדיין חלשים. עוד לא התקדמנו, אנחנו הולכים במקום. אני כבר לא מדבר על נבחרות כמו סוריה ולוב שהיו הרבה אחרינו והיום לפנינו. בכל מקרה ובלי קשר, גם עזרה ממונאס דאבור בהחלט לא הייתה מזיקה לנו היום".

הדפס