הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אחרי 6 שנים: ג'ורדי קרויף יעזוב את מכבי בתום העונה

ההולנדי הודיע במסע"ת עם גולדהאר: "הגיע הרגע הנכון להמשיך הלאה. אתן לגורל להחליט מה הצעד הבא". דיווח: לא החליט אם להמשיך כמאמן או לחזור לתפקיד המנג'ר

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  27.03.18 - 18:28

רעידת אדמה במכבי תל אביב. הבעלים מיץ' גולדהאר הודיע לפני זמן קצר (שלישי) כי המאמן ג'ורדי קרויף יעזוב את המועדון בסיום העונה, אחרי שש שנים ברובן כיהן כמנג'ר הקבוצה. הקנדי, שהגיע לישראל לפני שבועיים, ניצל את שהותו בארץ וסיפר במסיבת העיתונאים על ההחלטה ההדדית והמשותפת של השניים לסיים את ההתקשרות המוצלחת, במהלכה זכתה מכבי בשלוש אליפויות רצופות, כולל טרבל, ורשמה הופעה בשלב הבתים של ליגת האלופות ושלוש הופעות בשלב הבתים של הליגה האירופית. ב"אל מונדו דפורטיבו" דיווחו לאחר מסיבת העיתונאים כי קרויף ייקח זמן כדי לשקול אם הוא רוצה להמשיך כמאמן או לחזור לתפקיד המנהל המקצועי, זאת למרות שהוא מחזיק בהצעות מגרמניה, אנגליה וספרד.

לאחר דבריו של גולדהאר על סיום ההתקשרות בסוף העונה, ג'ורדי קרויף קיבל את רשות הדיבור: "קודם כל אני רוצה להודות למיץ' וג'ק וכל האנשים שהיו כאן בשנים הללו, האמון שהפקידו בי מהיום הראשון ועד האחרון, בין אם בימים הטובים או ברעים, כשמועדונים בדרך כלל מתחילים לרעוד. מערכת היחסים שלנו תמיד הייתה מצוינת, למרות שאומרים שלא. ההזדמנות צצה כשמיץ' הגיע לישראל, ורצינו להראות לאנשים ביחד שהייתה לנו מערכת יחסים פרטית ומקצועית טובה, הראינו זאת בדרך הנכונה. אני צריך להודות גם לכל הצוות במועדון, השחקנים, כולם. לא משנה אם שיחקת יותר או לא, בדרך להצלחה של הקבוצה כולה. אני אסיר תודה לכל מי שעזר בשש השנים הללו, בהחלטות הטובות והרעות, תמיד מאוחדים ומכוונים להצלחות.

"הגעתי לכמה שנים ונשארתי שש, מה שאומר שמאוד אהבתי את ת"א, ישראל, לעבוד במועדון הזה, הנאמנות של האוהדים והכבוד לעבוד איתי, זה היה מאוד מיוחד. בעיקר כשרואים אצל היריבות את הכבוד וזה אולי הדבר הכי גדול שאפשר להשיג. למדתי כאן המון והסיבה העיקרית לכך היא מיץ', שתמיד תמך בי לאורך הזמנים הטובים והרעים ואני מקווה שנמשיך עם הידידות הזו.

"אם תצטרך אותי", פנה לגולדהאר, "אני אהיה זמין בשבילך 24/7. לגבי תזמון ההודעה, שהוא תמיד מסוכן ומעלה סימני שאלה, דיברנו על כך ואני חושב שזה אידיאלי שאנחנו יכולים לשבת יחד כדי שכולם רואים את הכבוד והאהבה בינינו. אבל בסופו של דבר, המציאות היא שהעונה נגמרת ב-22 במאי והבאה אחריה מתחילה כבר ב-15 ביוני, אז רצינו להבהיר מה המסלול של המועדון, יש עכשיו חודשיים-שלושה לתכנן בצורה פתוחה וברורה, ללא סודיות. אני מאמין שזה אידיאלי למועדון להתוכנן עם מספיק זמן ולקבל את ההחלטות הנכונות".

למרות ההודעה המטלטלת, קרויף וגולדהאר הדגישו את החשיבות של סיום העונה הנוכחית בצורה הטובה ביותר: "מצד שני, המסר הכי חשוב הוא שהעונה לא נגמרה. תשעה מחזורים, אנחנו עדיין נלחמים על האליפות ואנחנו צריכים לשים את כל הפוקוס ותשומת הלב כדי לסיים את התקופה שלי כאן בצורה משמחת, וזה אומר אליפות. ההחלטה הזו לא קשורה להפסד להפועל חיפה, זה משהו שדיברנו עליו מפעם לפעם והרגשנו שזה הזמן הנכון. כאן הסיפור ייגמר, אבל הפוקוס שלנו הוא על זכייה באליפות העונה".

גם קרויף התייחס לתזמון של ההכרזה ולהיותו של גולדהאר בישראל: "זו גם פגרה, כך שהרגשנו שזה רגע נכון להודעה הזו, זה לא מגיע רגע לפני משחק או אחריו. אני לא סוכן הנסיעות של מיץ', אבל זה הסתדר כך ואני מאוד שמח שזה נשמר בשקט למשך זמן רב, אני אסיר תודה על כך. אני חושב שזה זמן נכון בשבילי ובשביל המועדון ואני חושב שהבעלים מסכים. זו החלטה הדדית, כפי שמיץ' אמר".

ההולנדי גם סיכם את התקופה הארוכה מהצפוי שלו במכבי ת"א: "הייתי שש שנים פה ואמרו שעד דצמבר כבר אהיה בבית. הרבה יותר זמן ממה שציפיתי, ממה שכל אחד ציפה, שש שנים זה אומר שעבדנו בנוחות יחד, בשיתוף פעולה ואמון מלא, אבל יש רגעים בחיים שאתה צריך משהו חדש וזה הזמן לעבור הלאה. שנינו הרגשנו שזה מתאים לנו כרגע ועדיף לעשות את זה בזמן ובלי לחץ, כך אפשר לחשוב בזהירות על העתיד והצעד הבא. כן, ניאבק על האליפות, וכן, המועדון יצטרך לחשוב על המאמן הבא. זה סימן לכך שאנחנו יכולים להיות רגועים בתוך הטירוף של הענף, של התוצאות, ולקבל החלטות בשקט".

על עתידו האישי אמר קרויף: "נראה, אני לא אדם שמנסה לחפש לעצמו מועדון חדש כשהוא עובד במועדון אחר, כפי שמיץ' לא דיבר עם מאמנים אחרים. תמיד היה בינינו הכבוד הזה, מעבר לכבוד בין בוס למעביד במועדון כדורגל, זה יותר מזה. אף פעם לא ניסיתי לפרטט עם קבוצות מליגות אחרות, כמובן שבקרוב אהיה פנוי ואז אדבר עם מי שירצה. כרגע הראש שלי רק במכבי ת"א ואני נחוש להשיג את התוצאות הטובות ביותר. לפני שש שנים הגענו לסיכום באפריל וכבר התחלתי לעבוד, אבל אני לא אעזוב מנטאלית עכשיו. כרגע אין לי סוכן בכלל, אז נראה מה יהיה. מה שהאיש למעלה רוצה, הוא יחליט. זה הגורל, אתן לו לקבוע מה יקרה".

ג'ורדי התייחס להשפעה הפוטנציאלית על השחקנים: "אני חושב שזה ישפיע לחיוב, מסיבה פשוטה שהם צריכים להילחם לא רק למען הקבוצה אלא למען עתידם, עליהם לתת 200% כי זו לא החלטה שלי יותר ואני מקווה שזה יוביל לאנרגיה חיובית, לא משנה מי יאמן. שחקן נולד עם חלום לנצח ולזכות בתארים. אני לא חושב שיהיו לכך השלכות, אם חלק לא מתחברים הם לא מתחברים למועדון בעתיד. מעמדת הצוות 9 המשחקים הבאים אני רוצה לסיים עם טעם טוב והדרך היחידה היא לנצח".

על ההחלטה לאמן העונה: "כמו שמיץ' אמר, דיברנו הרבה לפני על כך בעונות קודמות. אחרי העונה שעברה, אני חושב שבערך בינואר החלטנו שזה הצעד הנכון לעשות והלכנו על זה. אני לא מתחרט על כך. המועדון היה צריך משהו אני הייתי צריך משהו והחלטנו על כך. תמיד יהיה לך סימני שאלה ואתה יכול לענות עליו רק כשאתה מנסה את זה. אהבתי כל רגע וכך זה יהיה עד היום האחרון שאעבוד פה. אני מודה לכולם ולמיץ' האיש המרכזי במכבי בלי ספק, לעבוד בשבילו היה לי כבוד וללמוד ממנו המון אני מאוד מודה לו ולישראל. זה היה מדהים, הרגשתי את הכבוד מכולם ואני חושב שזה הכי גבוה שאשפר להגיע בשביל כל מקצוען".

על הנעליים אליהן ייכנס מחליפו: "יכול להצליח אפילו יותר, למה לא? בסופו של דבר כדורגל זה עניין של תהליך, מישהו יכול להגיע ולהביא רעיונות טריים וחדשים. אתה מקבל תגובה ובזה אני מאמין ועם זה אני ממשיך. אני זוכר רגעים קשים וכואבים כמו להפסיד גמרים של גביע. אבל היו גם רגעים גדולים בשנים הללו. השנה הראשונה הייתה חשובה מאוד כי זה הבסיס ומשם צמחנו. מול באזל, כשהעפלנו לליגת האלופות, זה היה היילייט והישג. אני חושב שאחרי המשחק בשריקה השתגעתי, הייתי אומר שזו הרמה הגבוהה ביותר של התרגשות שאפשר להגיע אליה. באותה נקודה זו הנקודה מבחינה מקצועית הגבוהה ביותר שיכולנו להגיע".

על כך שעדיין נראה קר רוח, הוסיף: "אני שחקן טוב, ברור שזה מרגש בשבילי אין יותר שאלות שצריך לשאול ונוכל להמשיך להתאמן זה יהיה יותר ויותר אמוציונלי וקשה כשיגיע התאריך אבל זה חלק מהתהליך. אני מנסה לחיות אם זה אמרתי את זה שאני רוצה להיות חלק מזה ומהכדורגל הישראלי. עכשיו לרוץ לאליפות עם המועדון זה מה שנשאר. אני חושב שכשמישהו עוזב, אז אתה מקבל דעה כלפי מישהו אני לא חושב שהחודשיים הקרובים הם אלו שיקבעו את כל הדעה הזו אבל ניראה. כדורגל זה אמוציונלי ואני מבין את זה שיש עוד אליפות לפנינו ואנשים נרגשים לקראתה".