הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לדרבי חוקים משלו: הערב שישנה להפועל את העונה

הפועל ת"א הסתכלה על מכבי בגובה העיניים והגיע לה לצאת עם נקודות. קובי רפואה חזר והשלים נוקאאוט מרשים על איביץ' במרכז המגרש, אבל המבחן האמיתי לפניו. בוני מסכם

בוני גינצבורג
בוני גינצבורג  15.01.19 - 12:08

תגיות: ליגת העל

על רקע חילופי המאמנים והעונה הקשה שעוברת על הפועל ת"א, האדומים הצליחו לעצור את מכבי ת"א בפעם השנייה העונה. למרות העליונות הצהובה, התוצאה הסופית בהחלט הייתה הוגנת והקבוצה של קובי רפואה הייתה ראויה לנקודה ואף ליותר מזה. אין ספק שההרחקה הלא מוצדקת של איתי שכטר תרמה למומנטום של האדומים שהציגו כדורגל איכותי וטוב ברוב שלבי המשחק.

בחצי השעה הראשונה של המשחק הפועל הייתה טובה יותר והגיעה למצבי הבקעה אך כרגיל העונה, לא הצליחה לנצל אותם, וכשלא מבקיעים סופגים. מכבי הענישה את האדומים פעמיים. פעם אחת בהצלה גדולה של ראיקוביץ' ופעם שנייה בהתקפת המעבר כאשר ולדימיר איביץ' השאיר שלושה שחקנים בחלק הקדמי ושלושתם היו מעורבים בשער.

מכבי תל אביב של העונה עוצמתית, אגרסיבית, מרויחה את הכדור השני מהר מאוד, יודעת לעשות לחץ גבוה, בכלל ללחוץ בכל איזור במגרש וממעטת לאבד כדורים. אבל כל הפרמטרים האלה לא באו לידי ביטוי היום במשחק ומי שגרם לכך וצריך לקבל קרדיט אלה שחקני הפועל ת"א, ולכן מכבי תל אביב לא ניצחה את המשחק. גם במחצית הראשונה בשבוע שעבר וגם היום הקישור של מכבי לא שלט במרכז המגרש.

במחצית הראשונה דור מיכה היה היחיד מבין שחקני הקישור של מכבי שהראה יכולת טובה. מנגד, קלאודימיר, שערך בכורה מוצלחת, תרם משמעותית והיה הכח של האדומים במרכז המגרש, הייתה תחושה שהוא נמצא בכל מקום ונתון ה-12 ק"מ שהוא רץ על כר הדשא מחזקים זאת. מכבי ירדה למחצית ביתרון של שער ואני הייתי משוכנע שהיא תמשיך בממונטום שלה גם במחצית השנייה, בעיקר בגלל הכלים שיש לה על המגרש ועל הספסל.

אבל האדומים הרשימו אותי כשהם המשיכו באותה מגמה איתה פתחו את המשחק. ובמיוחד עם הכושר הגופני הגבוה שעזר להם לשחק בקצב גבוה ולגרור את מכבי למאבק אמיתי שבסופו של דבר, עם ההרחקה של שכטר והיתרון המספרי, החזיר אותם למשחק ובצדק.

בעונה בא מכבי מטיילת לאליפות והפועל נאבקת על חייה בליגה, הצהובים לא מצליחים לנצח בדרבי כבר בפעם השנייה העונה. אם נלך לסטטיסטיקה נראה שהפועל בעטה 15 פעמים לשער של ראיקוביץ' ומנגד, מכבי בעטה רק 10 פעמים לשער של לבקוביץ' - מקרה נדיר העונה. אני לא זוכר קבוצה שבעטה יותר ממכבי תל אביב וזה מוכיח שהשער של בואטנג עשה צדק עם האדומים.

לגבי חילופי המאמנים של האדומים, רפואה הוא המאמן היחיד שלא הפסיד למכבי העונה בשני משחקים. המאמן החדש-ישן לא היה צריך להיות מפוטר מלכתחילה וכל ההליך הזה לא הוסיף כבוד לאף אחד מהצדדים, בלשון המעטה. אבל המבחן של רפואה לא מתבטא בדרבי, אלא ביכולת שלו להשאיר את הפועל ת"א בליגת העל וביכולת שלו לשפר את עקומת הכיבושים של האדומים. מדובר במשימה לא פשוטה, אבל המשחק היום יכול לתת לו תקווה להמשך העונה. המשחק הזה יכול להיות התפנית מבחינתה של הפועל, הם יכולים לשאוב ממנו המון ביטחון להמשך.

בכל הנוגע למכבי ת"א ואיביץ', חלק גדול מהשחקנים לא היו במיטבם היום או לפחות לא ביכולת שהתרגלנו לראות. גם המאמן הרגיש זאת ולכן הכניס את אבי ריקן והוציא את יונתן כהן, כדי שיהיה עוד שחקן באמצע ובעיקר בגלל שהרגיש שהקבוצה שלו לא שולטת במרכז המגרש. ההרחקה של שכטר שיבשה לו את התכניות ובסופו של דבר הפועל חזרה למשחק. מבחינת מכבי מדובר בפגיעה קלה בכנף, אי אפשר לנצח את המשחקים ובסך הכל מכבי עדיין קבוצה חזקה מאוד, שסביר להניח שכבר לקראת מרץ תחגוג אליפות. כמה פעמים שמעתם את המשפט - לדרבי חוקים משלו? - העונה זה בא לידי ביטוי פעמיים.