הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המועמדת מספר 1: אפקט חזרת זהבי למכבי ת"א

הכוכב לקח סיכון אדיר, כשכל דבר שאינו השגת האליפות ייחשב לכישלון עצום. עם כל הכבוד לליגה, פרט לקבוצות ספורות זה לא יהיה כוחות, וחיפה? היא חייבת להתעורר. הדעה של פרימו

משה פרימו
משה פרימו  26.06.22 - 22:05

כשוולדימיר איביץ' חתם במכבי ת"א אמרתי שזו ההחתמה של הקיץ. טעיתי. ערן זהבי זו ההחתמה של הקיץ. עד כמה שהוא מאמן גדול ולקח שתי אליפויות גדולות, הוא תלוי בשחקנים שלו. אם מגיע ה'ערן זהבי' שאנחנו מכירים, זאת אחרי עונה מצוינת בהולנד, עם מאזן דו ספרתי בשערים ובישולים, אז עם כל הכבוד לליגת העל, יש שלוש או ארבע קבוצות שיכולות לעמוד מול מכבי ת"א. כל השאר? זה לא יהיה כוחות.

ערן זהבי חוזר שונה לגמרי מכוכבים שהיו יותר גדולים ממנו. אני מתכוון לאייל ברקוביץ', יוסי בניון, חיים רביבו, ואבי נמני. הם היו כוכבים יותר גדולים מערן זהבי, אבל הם חזרו בשלהי הקריירה שלהם ולכן לא לקחו אליפויות. מכבי ת"א שנבנית ע"י איביץ', לא נבנית כמו הגלאקטיקוס של רוסו, נמני וברקוביץ', הסרבי לא היה מאמן קבוצה כמו זו שהייתה אז. במכבי ת"א מבינים שמדובר במאמן מקצוען, אחד שעושה את התפקיד של המנהל המקצועי ביחד ושולט באופן מוחלט במועדון.

הגענו למצב שמכבי ת"א ראתה בשנתיים האחרונות את מכבי חיפה זוכה באליפות והבינה שבלי אנשים מהעבר כמו איביץ' כמאמן וזהבי כשחקן, הם לא יוכלו להחזיר את האליפות למועדון. מיץ' גולדהאר הוציא הרבה כסף על מנת להגיע למטרה הזו ולראיה, ערן זהבי אחד מרוויח כמו שלושת הכוכבים הגדולים של מכבי חיפה, שאמורה להתמודד על האליפות.

בחודשים האחרונים מצצו את הדם לאוהדי מכבי ת"א. זה היה עניין של יום או יומיים, אבל במשך חודשים הם חיכו להודעה שזהבי חתום, אך זה לא קרה. לא רק שזה לא קרה, נכנסו פתאום משאים ומתנים עם אולימפיקוס ובוטאפוגו. מוזר לי ששני אנשים כמו מיץ' וזהבי, שמבינים דבר או חצי דבר על סיכום, סיכמו בפברואר שזהבי חוזר. אם היה סיכום כזה, איך רק ביוני אנחנו מקבלים את ההודעה? זאת אחרי שאנחנו יודעים שהוא ניהל מו"מ עם בוטאפוגו. מה ערן זהבי היה אמור להגיד לגולדהאר על הסיכום אם הוא היה חותם בקבוצה אחרת? מדובר בבעלים שמשוכנע שמי שיחזיר את האליפות לארון של מכבי ת"א הוא שחקן בדמותו של זהבי והוא הקדים לסכם איתו בפברואר. לא נראה לי הגיוני שזהבי היה אומר שהוא חותם בקבוצה אחרת.

חזרה לישראל מהליגה ההולנדית היא סיכון אדיר בשביל זהבי. פרט לאליפות, כל דבר אחר ייחשב לכישלון עצום - רק אליפות באה בחשבון. הוא מגיע לליגה חלשה ביותר, מבלי לפגוע, כשלפחות מחצית מקבוצות הליגה אלו לא כאלה שנוכל לדעת מה היכולת האמיתית של זהבי כשהוא משחק מולן, הן לא מדד. יש הבדל בין אייאקס ופיינורד לנס ציונה וריינה. החלוץ הולך לרדת ברמה כי הליגה היא לא ברמה גבוהה ולכן אליפות, גביע והובלת ישראל ליורו, אלו המטרות של זהבי. שחקן שמקבל 1.2 מיליון יורו בעונה, שזה תקציב שחקנים של קבוצה לעונה שלמה, זה משהו שלא זכור לי שהיה בכדורגל הישראלי.

אין בכלל ספק שהמאמן המצוין, איביץ', רצה את זהבי במכבי ת"א. אני לא מאמין שגולדהאר היה מנחית למאמן שחקן שהוא לא רוצה ולכן אני משוכנע שהוא נתן את האישור שלו. הסרבי אוהב לאמן קבוצת כדורגל מאוד ממושמעת. זהבי הוא הכוכב, הוא המנהיג, הוא השולט במגרש ובחדר ההלבשה וזה גם אופיו. אני מאמין ששני אנשים בוגרים שרוצים את הצלחת מכבי ת"א כמו איביץ' וזהבי יסתדרו ביניהם.

עם זאת, נוצרה בעיה מקצועית מאוד גדולה במכבי ת"א - איביץ' אוהב לשחק עם שני קיצונים שעושים עבודה על המגנים, אבל כל השחקנים המשמעותיים בהתקפה של מכבי ת"א הם לא כאלה. בהחלט יש מצב שאיביץ' ישנה שיטה, אבל לדעתי אין שום סיכוי שאוסקר גלוך, פרפה גויאגון, ג'ורג'ה יובאנוביץ', סטיפה פריצה וזהבי ישחקו ביחד הרכב. לכן נראה שמיד בסיום מחנה האימונים, אחד ואולי אפילו שניים מהארבעה הנותרים לא ישאר בקבוצה.

לא סתם מכבי ת"א מגששת אצל מכבי נתניה בנוגע לפטריק טוומאסי. איביץ' אוהב שחקני כנף ומאחר שהוא מתקשה למצוא כאלה באירופה, הטוב ביותר בארץ שעשה זאת בצורה מעולה זה שחקן היהלומים בעונה החולפת. בינתיים השאלה הגדולה קשורה לפריצה - במידה והוא יתבקש למצוא קבוצה, האם מכבי ת"א תסכים לשחרר אותו לשתי קבוצות שמועמדות לתואר כמו מכבי חיפה או הפועל ב"ש?

בכל מקרה, צריך לומר - אין ספק שהקישור וההתקפה של הצהובים מלאים בשחקנים מצוינים. לא הזכרנו בכלל את דן גלזר, אייל גולסה וגבי קניקובסקי, שהם נהדרם. במקביל, איביץ' צריך לתת את הדעת על חיזוק בהגנה, שם הבעיה הכי גדולה של הקבוצה שלו. בכל הקבוצות הטובות בעולם יודעות - גם אם יהיו לך הרבה שחקני התקפה מצוינים, עם הגנה לא טובה קשה להצליח. אם מכבי ת"א לא תחזק את ההגנה, היא תהיה פגיעה, למרות ערן זהבי.

בשורה התחתונה נכון לעכשיו, אני חושב שמכבי ת"א היא המועמדת מספר 1 לאליפות. אני מאוד מכבד את מכבי חיפה, לא בכדי היא האלופה בשנתיים האחרונות וגם הקבוצה הטובה בארץ, אבל הירוקים היו חייבים לעשות לא מעט שינויים בקבוצה. בינתיים, הקבוצה עשתה שינוי רק בעמדת המגן הימני והיא חייבת להתחזק בבלם, מגן שמאלי, קשר וחלוץ מרכזי. היא חייבת לרענן את השורות. אם זה לא יקרה, היא תתקשה לשחזר שנה שלישית ברציפות את האליפות. מכבי ת"א לא תיתן לה לעשות את זה.

מכבי חיפה היתה עם מספר המינויים הגדול ביותר בשנתיים האחרונות כי היא היתה הטובה בארץ, לדעתי גם בנושא הזה מכבי ת"א לא תהיה פחות ממנה. זהבי יוביל לבלומפילד מלא בכל משחק.