הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הכל תלוי בה: לחיפה אין מה לחשוש מזהבי

משקולת הלחץ על מכבי ת"א ומה שיעיר את הירוקים במאבק. הטור של קניאס

ניסן קניאס
ניסן קניאס  27.06.22 - 13:39

תגיות: מכבי חיפה

חזרתו של ערן זהבי לליגת העל היא יופי של מיתוג לליגת העל. להדביק את השם שלו לא יכול להזיק למוצר שנקרא הכדורגל הישראלי. מדובר בשחקן שעשה רעש גם בהולנד והנה הוא נכנס לשכונה המקומית, שאף פעם לא משחקים בה את משחק השקט. החזרה של מס' 7 בצהוב לארץ טובה מעוד כמה בחינות.

ראשית, היא העירה את מכבי חיפה משנ"צ של שנתיים אליפות ואחריה גם את מרבית אלו ששמו כבר את מכבי ת"א כפייבוריטית לתואר. במקרה הנקודתי הזה, ערן זהבי לא חזר לבד. גם ולדאן איביץ' שוב בקרית שלום ויהיה מעניין לראות מה הרעש הגדול של ערן זהבי יעשה לאיש הדממה הסרבי.

על פניו, מדובר בשני הפכים. "פיו פיו" מול שרירי פנים שלא זזו כבר כמה שנים. האיש הכי דומיננטי במכבי ת"א עד הגעת איביץ' והאחרון ששינה את המועדון לחלוטין עד שעזב. עכשיו שניהם חוזרים והשאלה מי יעלה על מי וכמה מקום יהיה להם להכיל האחד את השני. דבר אחד בטוח: אף אחד מהם לא יוותר. איביץ' קפדן, לזהבי נחוץ המרחב שלו כדי לבוא לידי ביטוי, הן בחדר ההלבשה והן על הדשא. כלפי חוץ, מרגיש שאם אחת משתי הרכבות האלה תנוע מחוץ למסלול שלהן, ההתנגשות תהיה חזיתית.
 
בקדנציה הקודמת שלו במכבי ת"א ערן זהבי היה לבד. היום יש לצידו של ג'ורג'ה יובאנוביץ' וסטיפה פריצה. זו שלישייה קטלנית, אבל הבעיות של הצהובים בהגנה ובקישור עדיין לא נפתרו ואיביץ' יצטרך לשים הרבה משקל מאחור כדי שהמטוטלת תתאזן לו. בקדנציה הקודמת שלו, איביץ' שיחק בסגנון שמושתת על שחקני כנף. הוא עשה זאת ב-4-3-3 או ב-3-5-2. אצל איביץ', כל שחקן כנף שלא עובד בהגנה מורידים לו את הכנפיים כל הדרך לספסל או ליציע.

לא משנה השם או הטייטל, יש מסגרת ואפשר לנוע רק בתוכה. כיום אין לאיביץ' את שחקני הכנף האלה. הוא משופע בשחקני רחבה מצוינים, גולרים, כך שהוא יצטרך למצוא את העבודה והאיזון שלו במקום אחר. חוץ מזה, אין הרבה זמן לעשות שינויים כי אירופה בפתח והסרבי עוד לא מחק מהדיסק הקשיח שלו את הכישלון האירופי בשנתיים שלו בקרית שלום.

בזירה המקומית, מכבי חיפה היא היריבה העיקרית של פרויקט איביץ'/זהבי והיא דווקא מרוויחה לדעתי לא מעט מהציוות החדש הזה. ראשית הפוקוס התקשורתי עובר דרומה, לקחו את כל המשקולות והעבירו אותן לת"א. זה מנגנון של "אליפות על אוטומט" עם תווית של הטובים ביותר, על אף שהם לא בהכרח כאלה. הרי ברק בכר כבר לקח אליפות מול ערן זהבי, רק שאז הוא היה בגיל 28 וכבש למעלה מ-30 שערי ליגה כל הדרך לסגנות. לכן, ערן זהבי לא אמור להלחיץ את בכר ובטח שלא את מכבי חיפה. להיפך, הוא זה שאמור לתת להם את המוטיבציה, להיות הבשר הטרי לרעב שהאלופה צריכה כדי להביא צלחת שלישית לכרמל.

הפוטנציאל של מכבי חיפה ידוע ומוכח בליגת העל. זהבי ואיביץ' צריכים לקחת מאלופת השנתיים האחרונות את ההגמוניה, אבל אף אחד בכפר גלים לא יוותר עליה. אפרופו מיתוג, זו חתיכת תווית להפסיד אליפות אחרי הבאה של שני שמות כמו ולדאן איביץ' וערן זהבי. הם באו ברעש גדול וכשכך הדבר, אף אחד לא יירדם בשמירה, גם לא על האליפות.

הכותב הינו פרשן ברדיו חיפה