הפתעה ב-MOTO GP: קראצ'לו ניצח בצ'כיה

רוכב הונדה חגג בברנו. מארק מארקס מתקרב להבטחת תואר האליפות

אלון סקיאנו  21.08.16 - 17:49
קארצ'לו חגג בצ'כיה. תמונת האליפות סגורה? (gettyimages)
קארצ'לו חגג בצ'כיה. תמונת האליפות סגורה? (gettyimages)
תחילת כתבה

שלושה רוכבים בלבד משחקים תפקיד בטבלת האליפות ב-MOTO GP. במירוץ האחרון, באוסטריה, הצליחו רוסי ולורנסו, רוכבי ימאהה, להקדים את מארקס לקו הסיום ולצמצם במעט את פער הניקוד. אך מארקס ברכיבה שקולה ומדודה סיים אחריהם ולא איבד יותר מחמש נקודות פער ללורנזו ושתיים בלבד לרוסי. אבל רוכבי ימאהה ביקשו לציין שינוי מגמה.

גם במסלול הצ'כי בברנו, היה לשניהם התפריט הנכון להמשיך ולחזק את מגמת סגירת הפער על מארקס. המסלול הרחב עם פניות ברדיוס קבוע ומעט באמפים בשיא הפנייה, מתאים מאד לכיוון האופנוע הבסיסי של ימאהה ולסגנון הרכיבה של לורנסו עם מהירות פניה גבוהה מאד. בעיקר עם ההיגוי ה"עצבני" של ההונדה. אבל הם עומדים לתחרות מול מארק מארקס. עילוי שעדיין משתמש בשילדה משנת 2014, אותה פיתח עבור הונדה עליו נוסף - קייסי סטונר. מארקס הצליח להדהים במקצי הדירוג ולקבוע את הזמן המהיר מכולם. אם כי, לא הראה את העיקביות של לורנסו בימי האימון תחת השמש האירופאית.

מארקס ידע שתחזית מזג האוויר ליום המירוץ מבשרת על בוקר גשום וצהריים קרירים, אם כי פחות גשומים. במקצה אימון בבוקר המירוץ לא נראו שני הטוענים מבית ימאהה בין האופנועים התחרותיים. רוסי סיים את המקצה במקום העשירי המאכזב, ולורנסו אי-שם במקום ה-17. אדרבא, מארקס היה היחיד בין ששת המהירים ביותר שלא רוכב על דוקאטי. מתוך ארבעת המירוצים האחרונים, ברנו עמד להיות השלישי הרטוב. אבל 10 דקות לפני הזינוק, הגשם פסק.

בגשם לורנסו לא מחזיק מים, זה ידוע. בימאהה חיכו לשמש שתבצבץ מבין העננים ותייבש את האספלט הספוג. אבל זו לא מיהרה להופיע, כך השזינוק התקיים, בפעם הראשונה אי-פעם בברנו בקטגוריה הבכירה, על אספלט רטוב לחלוטין. אך כזה שצפוי להתייבש. רגע לפני הזינוק ערכו הקבוצות שינויים בטקטיקת המירוץ של הרוכבים כשכמעט כולם מתכוננים למירוץ מדגל לדגל עם החלפת אופנועים במהלכו. היה ברור כי צמיגי הגשם הרכים לא יחזיקו מעמד לאורך מירוץ מלא של 22 הקפות. אבל רוכבי המפעל של ימאהה וקאל קראצ'לו, רוכב ההונדה בקבוצת הלווין של לוצ'יו צ'אקאנלו, בחרו לקחת סיכון מחושב ובחרו בצמיגים קשים (רק אחוריים בימאהה, בשני הצמיגים במקרה של קאל).

ללורנסו, זה לא עזר. על מסלול רטוב צלל הספרדי אל מרכז השדה כבר מההקפה הראשונה. בהמשך נכנס פעמיים להחליף אופנוע ופרש כשהוא במקום האחרון (לא לפני שהוא עוקף ומפריע לחבורת החוד שנאבקה על המקום השני). מלפנים, כצפוי, פרצו רוכבי דוקאטי (עם מארקס) בעוד רוכבי ימאהה נבלים לאחור. רק בחלקו השני של המירוץ החל המסלול להתייבש מעט. צמיגי הגשם הרכים של מישלין התפוררו להם על הדוקאטים. קודם דויציוזו, ואחריו גם יאנונה נותרו ללא צמיגים ראויים לשימוש.

מי שבלט בתנאים האלו היו ולנטינו רוסי (שכבר נשר למקום ה-12) וקאל קראצ'לו – על צמיגי גשם קשים. כשעברו השניים לפנים כבר לא נותרו מספיק הקפות עבור המתחרים להחליף אופנועים. קראצ'לו עם צמיגים קשים מלאים נהנה מיותר אחיזה בהקפות האחרונות, הצליח לעקוף את רוסי ויאנונה ולנצח ניצחון בכורה באליפות העולם. רוכב לווין שני שזוכה השנה בניצחון (הראשון היה מילר באסן) והבריטי הראשון מאז בארי שין, לפני 35 שנים. רוסי ניצל את ההתדרדרות של יאנונה כדי לזכות במקום השני ולטפס למקום השני בטבלת האליפות על חשבונו של לורנזו שסיים פעם נוספת ללא ניקוד. מארקס בלחץ של שתי הקפות לסיום הצליח לעקוף את הדוקאטי של יאנונה ושל ברברה ולחלץ מקום שלישי. שוב, מצמצם נזקים.

עם 16 נקודות נוספות לזכותו, איבוד של ארבע בלבד לרוסי ושבעה סבבים בלבד לאליפות העולם – יכול מארקס להתחיל להירגע. יתרון של 53 נקודות על רוסי ו-59 על לורנסו מאד מרגיעים רוכב לחוץ על אופנוע נחות. אם האליפות לא סגורה כבר, היא מאד קרובה לכך. המירוץ הבא בעוד שבועיים בבריטניה. נחשו מי לא סובל את מזג האוויר האנגלי הגשום?

תוצאות מירוץ MotoGP מסלול ברנו, צ'כיה
סבב מספר 11 מתוך 18:
1. קאל קראצ'לו – הונדה
2. ולנטינו רוסי – ימאהה
3. מארק מארקס - הונדה
4. לוריס באז – דוקאטי
5. הקטור ברברה – ימאהה

 טבלת האליפות:
1. מארק מארקס – 197 נק'
2. ולנטינו רוסי – 144 נק'
3. חורחה לורנסו – 138 נק'
4. דני פדרוסה – 109 נק'
5. מאבריק וינאליס – 100 נק'

הדפס