רוחות של ייאוש: המצב העגום בבית"ר

אין רכש ואין תקווה. המציאות המדאיגה אצל הצהובים שחורים. דעה

יניב בן חקון  19.07.18 - 14:27
תחילת כתבה

ערב ראש השנה כינס מנהל חברה את עובדיו בחדר הישיבות. "השנה שחלפה הייתה מוצלחת במיוחד", הוא הצהיר חגיגית, "בזכות העבודה הקשה שלכם היתה לנו שנה מצוינת. בשל כך אני נותן לכל אחת ואחד מכם, צ'ק על סך 5,000 שקלים כבונוס". בתגובה להצהרה שלו, כל העובדים הריעו משמחה ומחאו כף, אלא שאז הוא המשיך: "אם תעבדו כך גם השנה, אפילו אחתום עליהם".

אני לא רוצה לומר שלמנהל החברה קראו אלי טביב, אבל אין מנוס מלעשות את האנלוגיה ולהתייחס למה שקורה בבית"ר ערב פתיחת העונה, בציניות קלה, ודרכה לחדד את העובדה שהניהול במועדון פוגע בכל חלקה טובה שעוד נשארה בבית וגן. דווקא אחרי עונה מאוד מוצלחת בפן המקצועי וההעפלה למפעל האירופי, מגיעה הנפילה. כאוס מטורף. אנדרלמוסיה. במקום שהשחקנים ישודרגו, הסגל ישתבח והאוהדים ישמחו, הכל הפוך. במקום שכולם בבית וגן יטעמו מהקצפת של אירופה ויחוו בונוס מה הוא, הקבוצה מגיעה לדיוטי פרי עם הלשון בחוץ.

אלי אוחנה לא מדבר עם טביב וההפך, האוהדים מחרימים את המשחקים, שכטר, קלאודימיר ועזרא כבר עזבו, עידן ורד על מזוודות, ורכש מבטיח נראה כמו חלום רחוק. בקיצור, תלאות של עונה שלמה ואנחנו עדיין לא באוגוסט. עם זה אגב, בית"ר צריכה לנצח היום את צ'יחורה הגיאורגית. בכלל, בית"ר ואירופה זה סיפור לא ברור. אפילו מוזר. לא משנה כמה כסף יש במועדון, מי הבעלים שלו ואיזה שחקנים חתומים בו, בכל מה שקשור למפעלים האירופים הצהובים שחורים אף פעם לא מגיעים מוכנים.

זה מקומם במיוחד כשאתה רואה מה קורה אצל השכנות לצמרת - איך מגיעה האלופה מבירת הנגב למוקדמות ליגת האלופות ואיך נערכים במכבי תל אביב למפגש הכפול מול האימפריה ההונגרית. אפילו בהפועל חיפה, עם כל הבלגן אצל כץ, הרוחות הן של תקווה וניסיון לשדרג את הקיים.

בבית"ר? רוחות של ייאוש. זה לא שאני חלילה רוצה לזלזל בצ'יחורה, הרי אני לא באמת מכיר אותה, אבל במידה ובית"ר לא תעבור את הגיאורגים בשלב המוקדם הראשון של הליגה האירופית, יישבר כאן שפל חדש ביחסים בין הבירה הישראלית למדינות אירופה.

הקבוצה של גיא לוזון חייבת לנצח היום. נכון, כמו שכבר הבנתם זה לא יהיה פשוט, בנוסף לכל הסקנדל הניהולי, ללוזון אין את הכלים ההתקפיים של עונה שעברה, אין לו את השחקן שבפעולה אחת ישנה את המשחק ואין לו את הקהל שידחוף מאחור, אבל גם אין לו הרבה ברירות.

הפסד היום ייחשב לכישלון עצום של המועדון אבל גם שלו כמאמן, וזה לא מה שהוא צריך אחרי כל מה שעבר בעונות האחרונות. בקיצור, בית"ר קיבלה בונוס, אבל כנראה שלממש אותו הם יוכלו אם בכלל רק בעונה הבאה. ובמילים אחרות: אם מי שטרח בערב שבת יאכל בשבת, מה יאכל מי שלא טרח בערב שבת? הגשש היו אומרים חצץ, אני אומר שהולך להיות צום אחד ארוך העונה. ממש ט' באב. בבית"ר יכולים רק לקוות שהוא לא יתחיל כבר מול צ'יחורה.

הדפס