ריקן: לא הגעתי לציריך רק בכדי שאוכל לומר 'הנה, אני באירופה'

לפני הפרק החדש והמשמעותי בקריירה, הליגיונר הישראלי נרגש לקראת פתיחת הליגה בשוייץ. בגילוי לב הוא מספר על הציפיה (''רוצה לתקוע פה יתד''), התקווה ("הרבה אנשים יעקבו אחריי'') והגעגועים: "לא אשכח את בית"ר''. ראיון אופטימי

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  13.07.13 - 19:00
דרוך ומוכן. אבי ריקן (צילום: האתר הרשמי של ציריך)
דרוך ומוכן. אבי ריקן (צילום: האתר הרשמי של ציריך)
תחילת כתבהבזמן שלא ברור אם ומתי תיפתח ליגת העל, הליגיונר הבכיר שלנו בשוויץ יפתח אוטוטו את העונה הראשונה שלו באירופה. בגיל 25, אבי ריקן סוף סוף הגשים את חלום הילדות ויצא לשחק ביבשת הישנה; תחילת הקריירה שלו לא ממש בישרה על עתיד ורוד, שכן התוצר המשובח ביותר ממחלקת הנוער של בית"ר ירושלים מצא את עצמו כ"עוד שחקן" בשל הכסף הגדול של ארקדי גאידמק. הסכומים שהוצאו והשחקנים שהגיעו דחקו את ריקן הצידה, אבל המגן/קשר לא נכנס לדיכאון. הוא יצא להשאלה בהפועל פתח תקווה ומכבי הרצליה, משם חזר מחושל והיה השחקן הטוב ביותר של הקבוצה מהבירה בעונה האחרונה עם 11 שערים ושישה בישולים.

לפני כשלושה שבועות, כמה ימים לפני שהתחתן ולמרות שבית"ר התחננה שהוא יישאר, חתם הישראלי בציריך השוויצרית לשלוש עונות, אחרי שראשי הקבוצה התרשמו מאוד מלקט הביצועים שהעביר להם סוכנו, מאיר ריפמן. בשני משחקי האימון בהם הספיק להשתתף, פתח ריקן פעמיים ועד עכשיו יש לו שני ניצחונות. מה שמדהים הוא שלפני שהגיע, קבוצתו רשמה שלושה הפסדים. אם לא יהיו הפתעות, מחר (ראשון) הוא צפוי לפתוח בהרכב במשחק הליגה הראשון של העונה בשוויץ נגד ת'ון. אז לקראת יומו המרגש, העניק ריקן ראיון נרחב לאתר ערוץ הספורט, בו פרט את כל תחושותיו רגע לפני שהפרק המשמעותי בקריירה שלו יוצא לדרך.

אתה קולט שאתה רגע לפני הרגע הגדול ביותר בקריירה שלך?

"אני לא מתייחס לזה ככה. זה המקצוע שלי ואני צריך להיות מוכן כדי לשחק הכי טוב שאפשר. הליגה כאן מתחילה מוקדם ואני ערוך בהתאם. המטרה שלי היא להיות פה טוב ולא רק להגיד 'הנה, הגעתי לאירופה'. אני בטוח שתהיה התרגשות לפני השריקה, כמו לפני כל פתיחת עונה. זה מקום חדש, מועדון גדול ודרך חדשה".

איך קיבלו אותך?

"יפה מאוד. כשהגעתי, נסעתי יחד עם כל הקבוצה ליומיים של גיבוש בהרים. זה היה מעולה בשבילי כדי להכיר את כולם. יצאנו לטיול ברכבל ובאופניים, בנופים הכי יפים שיש. זה עזר לי להשתלב, ומי שמכיר אותי יודע שאני מתחבר בקלות ככה שבעניין הזה אין מה לדאוג".

למרות ההתרגשות של ריקן והדרך החדשה שאליה הוא יוצא, עדיין יש לו יותר מפינה אחת חמה בלב לקבוצה שאותה עזב. הוא אמנם נמצא בשווייץ, אך יודע בדיוק מה עובר על בית"ר ומקווה מאוד שתסתדר גם בימים שאחריו.

איך אתה רואה את בית"ר השנה?

"היא מתחילה דרך חדשה, זו תקופת מעבר. אסור לשכוח שקשה לסדר דברים כל כך מהר, דברים ייקחו זמן. יש עוד זמן להתכונן לליגה ואני בטוח שהצוות החדש שהגיע יקבל את ההחלטות הנכונות. בשנים האחרונות המועדון עבר רגעים קשים ועדיין יש לי שם חברים שרוצים להיות בבית"ר. אני מאחל לקבוצה, שהיא חלק ממני והבית שלי, הרבה הצלחה. לא אשכח מה שהיא נתנה לי".

אתה לא היחיד שעזב. גם עמית בן שושן חתם בקפריסין וכנראה שגם קובי מויאל לא יישאר

"מצד אחד, חבל לי ששחקני הבית האלה לא יישארו בבית"ר, אבל מצד שני אני שמח שמישהו רוצה להתקדם. עמית הוא חבר טוב שלי ואני יודע שהוא יצליח כי הוא איש של עבודה שכל קבוצה תהנה ממנו".

בלי קשר, אצלנו דואגים כי לא ברור מתי תיפתח העונה

"אני עוקב אחרי מה שקורה בארץ בזמן המועט שיש לי. אלה דברים שקורים, לצערי, אבל אני בטוח שהם יסתדרו ובסופו של דבר הכדורגל - שהוא חשוב מאוד להרבה אנשים - ישוחק. אין לי ספק שימצאו את הפתרון".

ניתן לומר שלא מעט גבות הורמו כאשר ריקן בחר דווקא בציריך. הוא היה אחד המצטיינים של העונה החולפת, החזיק בהצעות מהמועדונים הגדולים בישראל ונדמה היה כי אחת הליגות הגדולות באירופה קוראת לו. אבל ריקן, בדרכו שלו, החליט להתחיל את החוויה האירופית בליגה קצת פחות מתוקשרת - אך חזקה מאוד וכזו שיכולה להוות מקפצה אדירה להמשך.

ביחס לליגה בישראל, איך הליגה השוויצרית?

"בזמן שאני פה, ראיתי שיש שחקנים מאוד איכותיים. צריך להבין הליגה פה תחרותית. יש 10 קבוצות והאחרונה יורדת, כל היתר מתחרות על מקום באירופה. הרמה גבוהה כי שוייץ גובלת במדינות כמו גרמניה, איטליה וצרפת והשאיפה של המדינה הזו היא להגיע לרמות הגבוהות".

מה המטרות שלך - מבחינה קבוצתית ואישית?

"קבוצתית, אני רוצה שנתקדם במפעל האירופי ובליגה נרצה לסיים ב-5 ההראשונות כדי שנהיה שוב באירופה גם בשנה הבאה. מבחינה אישית, אני רוצה להיות חלק חשוב בקבוצה על המגרש ומחוצה לו. לעזור לחברים שלי להיות יותר טובים ולהתקדם צעד צעד".

בארץ תופקדת לעיתים כמגן. היום אתה יכול לומר שזה לא התפקיד האהוב עליך?

"אני מעדיף לשחק בקישור, אבל אין לי בעיה לשחק בכל תפקיד שיבקשו ממני. כאן אני מיועד להיות קשר אחורי, וזה לא תפקיד שזר לי. המאמן לא מגביל אותי לתקוף או לנהל את המשחק אז ככה שטוב לי עם התפקיד הזה ואני מקווה להצליח בו".

לא מעט ליגיונרים חזרו אחרי תקופה קצרה באירופה, זה מפחיד אותך?

"לא, כי כל מקרה צריך לבחון לגופו וכל אחד עושה את הבחירות שלו. אני מכבד את מי שחזר ומבין שהוא היה צריך לעשות מה שהכי טוב לקריירה שלו, אבל באופן אישי אני רוצה להמשיך פה".

כשתעלה למגרש, להופעת הבכורה, מה יעבור לך בראש?

"המשחק משודר ומאוד מחמיא לי, אני בטוח שהרבה אנשים יראו אותו. יש לי הרבה אוהדים בארץ וצברתי כאן אוהדים חדשים. יש פה פוטנציאל אדיר וחשוב לי להיות חלק מזה".

הדפס