דקו פרש: רציתי להשיג יותר, הגוף לא מרשה

הקשר הברזילאי-פורטוגלי, שזכה באלופות במדי פורטו וברצלונה, החליט לתלות את חולצת פלומיננזה בגיל 35

מערכת אתר ערוץ הספורט  26.08.13 - 16:53
דקו וחבר (gettyimages)
דקו וחבר (gettyimages)
תחילת כתבההוא זכה פעמיים בליגת האלופות במדי שני מועדונים שונים, הוכתר כשחקן השנה של אופ"א, השתתף בשני גביעי עולם וגם היה אחד הגורמים המרכזים בהופעה של פורטוגל בגמר יורו 2004. עכשיו, בגיל 35, דקו הודיע על פרישה מכדורגל.

דקו, או בשמו המלא אנדרסון לואיס דה סואוזה, שיחק עד לאחרונה במדי פלומיננזה מהליגה הברזילאית. אמנם הוא שיחק במדי נבחרת פורטוגל, אבל נולד בברזיל והגיע לאירופה רק בגיל 21. כעת הוא החליט לתלות את הנעליים.

"רציתי להשיג יותר, אבל הגוף לא מניח לי", הסביר דקו בתסכול. "השקעתי, ניסיתי וקיבלתי תמיכה רבה מאנשים שרצו שאמשיך עד תום העונה. מבחינת כושר יכולתי להמשיך, אבל השרירים שלי כבר לא עמדו בעומס".

דקו צמח במחלקת הנוער של נסיונל הברזילאית ומשם המשיך לסאלגיירוס, מועדון קטן מפורטוגל. היכולות שלו הרשימו את אנשי הצוות המקצועי של פורטו, שרכשה אותו בקיץ 1999. תחת שרביטו של ז'וזה מוריניו הצעיר הברזילאי הפך לשחקן מפתח ובעונת 2002/3 היה הכוכב בדרך לזכיה בגביע אופ"א. שנה לאחר מכן קטפו הפורטוגלים גם את ליגת האלופות ודקו זכה בתואר שחקן השנה וקשר השנה של אופ"א.

ההצלחה במדי פורטו גרמה לברצלונה לרכוש את דקו בקיץ 2004, לאחר שכמעט היה סגור בצ'לסי של מוריניו. הוא היה בורג מרכזי בהעפלה של פורטוגל לגמר היורו באותה שנה, על אף ביקורת מצד לואיס פיגו, שהתמרמר: "אם אדם נולד סיני אז הוא צריך לשחק בנבחרת סין". בארסה שילמה עבור הקשר יותר מ-20 מיליון יורו וזה הפך לבעל הבית במרכז השדה לפני שצ'אבי התחיל לפרוח. עם הקטלונים הוא זכה בשתי אליפויות ובצ'מפיונס של עונת 2005/6.

בהמשך שיחק שנתיים בצ'לסי וזכה באליפות אחת, לפני שחזר למולדתו כשחקן פלומיננזה. בברזיל הספיק לזכות בשתי אליפויות (2010 ו-2012), אבל כעת החליט לפרוש.

הדפס