פספוס ענק בארה"ב: יוליה גלושקו שמטה ניצחון והודחה

הישראלית היתה במרחק נגיעה מעליה מדהימה לשמינית, אך לא ניצלה ארבע (!) נקודות משחק במערכה השלישית ונכנעה 2:1 (3:6, 7:5, 7:6) להאנטוחובה: "כואב לי הלב, צריכה לצאת בראש מורם". גם אנדיוני בחוץ

מערכת אתר ערוץ הספורט  31.08.13 - 22:40
אכזבת השנה. גלושקו (gettyimages)
אכזבת השנה. גלושקו (gettyimages)
תחילת כתבה

נדמה שאת המילה "פספוס" צריך להגדיר כעת מחדש. יוליה גלושקו היתה הערב (שבת) במרחק של נגיעה מעליה לשמינית גמר ה-US OPEN, אך הפסידה 3:6, 7:5, 7:6 לדניאלה האנטוחובה הסלובקית בסיבוב השלישי. אז עד כמה זה היה קרוב? אפילו הטניסאית הישראלית לא האמינה שהיא יכולה לשמוט כל כך הרבה הזדמנויות לנצח ולהמשיך את המסע ההיסטורי שלה בניו יורק.

מה בעצם קרה כאן? הכל. גלושקו דרסה במערכה הראשונה בדרך ל-3:6 ולא עצרה עם יתרון של 2:5 במערכה השניה. הסלובקית המדורגת 48 בעולם כבר ירדה לטיפול בכתפה הפצועה, אבל משום מקום הצליחה למצוא את הכוחות לחזור ל-5:7, תוך שהיא מנצחת חמישה משחקונים רצופים. הסט הקובע היה דרמטי והפכפך במיוחד: גלושקו נשברה פעמיים וירדה לפיגור של 3:0, אך חזרה ל-3:3. במצב של 5:6 לטובתה, על ההגשות של האנטוחובה, היא עמדה בפני ניצחון לא פחות מארבע פעמים - אך איבדה את כל הנקודות הקריטיות.

זה יהיה קצת אכזרי לומר שלגלושקו לא יהיו עוד צ'אנסים כאלו, אלא שדומה כי זו המציאות. ההגרלה היחסית נוחה, הכושר בו היא נמצאת וכמובן הסיטואציה במשחק הערב - הכל הלך לטובתה. אלא שהיא, אולי כחלק מההתרגשות מהמעמד, אולי בשל חוסר ניסיון ואולי פשוט כי היא חטפה פיק ברכיים - קרסה תחת הלחץ ב"מאני טיים".

ייתכן שכל ספורטאי אחר היה מוכתר מיד כ"לוזר" אחרי כזו אוזלת יד, אלא שזה לא המצב ברגע שבוחנים את המסע של גלושקו בפלאשינג מדו. הטניסאית, שעד לטורניר הזה לא עברה את הסיבוב הראשון באף גראנד סלאם, הוציאה מעצמה מעל ומעבר, ואולי זו בעצם היתה רק יריית הפתיחה לקראת המשך הקריירה. תהיו בטוחים שבפעם הבאה שבה גלושקו תמצא את עצמה בסיטואציה זהה, היא כבר תדע לצאת עם הכרטיס לשלב הבא.

"יש לי רגשות מעורבים עכשיו", אמרה יוליה גלושקו לאחר המשחק, "אני יודעת שאני צריכה להיות חיובית ולצאת מהשבועיים הללו בראש מורם, אבל כואב בלב. לדניאלה יש המון ניסיון והיא שיחקה טניס מדהים בנקודות החשובות. אני צריכה להבין מה עליי לעשות כדי להשתפר לפעמים הבאות".

"הטניס הטוב שהצגתי נותן לי ביטחון לתחרויות הקרובות", הוסיפה הישראלית, "אני רוצה להודות לצוות המדהים שלי, אסף אינגבר, לירן קלינג ויורם מנחם ולחבר שלי שהיה לצידי כל הזמן. מודה שוב לאיגוד הטניס על התמיכה לאורך השנים".

מהלך המשחק
גלושקו פתחה נהדר ותקפה את הסרב השני של האנטוחובה, וניצלה את נקודת השבירה השלישית כדי לעלות ל-0:1. גלושקו שמרה על הסרב וטיפסה ל-0:2 עם משחקון מהיר. הסלובקית לא הרימה ידיים, הקטינה ל-2:1 וחזרה ל-2:2 עם שבירה משלה. המומנטום עם הסלובקית? לא אם שואלים את הישראלית, שהציגה משחק נהדר מהקו האחורי ועלתה ל-2:3. גם הפעם, היא המשיכה בשלה בדרך ל-2:4. המחבט מספר 2 של ישראל עלתה כבר ל-3:5 והגיעה למרחק של נגיעה מזכיה במערכה הראשונה. גלושקו לא נבהלה, שברה שוב את האנטוחובה והבטיחה לעצמה 3:6 גדול.

דווקא המערכה השניה לא התחילה טוב מבחינת יוליה, שנשברה כבר במשחקון הראשון, אבל שוב - תקפה את הסרב השני של יריבתה והצליחה להשיב שבירה. 1:1. בניגוד למה שקרה בגיים הראשון, גלושקו לא נתנה להאנטוחובה להתקרב והשלימה משחקון יעיל בדרך ל-1:2. כאן, האנטוחובה ירדה לקבל טיפול רפואי בכתפה הימנית וגלושקו הריחה דם. היא שברה שוב, ושמרה בדרך ל-1:4 גדול. גלושקו כבר עלתה ל-2:5 והניצחון נראה בכיס, אך האנטוחובה לא ויתרה, חזרה ל-5:4 עם שבירה ופתחה את המשחק. הסלובקית המשיכה במומנטום, איזנה ל-5:5 והפכה ל-5:6 תוך שגלושקו נראית חסרת אונים. האנטוחובה לא ריחמה ודהרה ל-5:7 במערכה השניה.

חדשות רעות הגיעו גם עם פתיחת המערכה השלישית: האנטוחובה שברה כבר במשחקון הראשון ולא התקשתה לנצח שוב בדרך ל-0:2, כשגלושקו נראית עצבנית ולא רגועה. המגמה לא השתנתה, הישראלית המשיכה לטעות ונפלה לפיגור של 3:0. דווקא בנקודה הזו גלושקו התאוששה, שברה ל-3:1 והקטינה ל-3:2 עם משחק הגשות נהדר. היא גם חזרה ל-3:3 אבל ברגע הקריטי מכולם - נשברה שוב - הפעם "על האפס" וראתה את האנטוחובה עולה ל-3:4.

אבל גלושקו היא אחת שתרים ידיים, והיא החזירה להאנטוחובה שבירה בדרך ל-4:4 מדהים. איזו דרמה. גלושקו עלתה ל-4:5 במשחקון מצוין, אבל כאן הדרמה רק התחילה. גלושקו עלתה ל-15:40 על ההגשות של הסלובקית, אך שמטה את שתי נקודות הניצחון. לאחר מכן היו לה עוד שתי הזדמנויות לזכות במשחק כולו, אבל האנטוחובה לקחת אותן והישוותה ל-5:5. השתיים הגיעו למצב של 6:6 ובשובר השיוויון היתה הסלובקית טובה יותר. היא כבר טיפסה ל-2:6, גלושקו עוד חזרה ל-6:4, אבל בסופו של דבר איבדה נקודה חשובה והפסידה 7:6 במערכה הקובעת.

זוגות
יוני ארליך ואני רם רצו גם כן עליה לשמינית הגמר, אלא שהם נכנעו לדיביז' שאראן (הודו) וין סון לו (טייוואן) 6:4, 5:7 7:6. הצמד הישראלי היה על סף הפסד במערכה השניה, אך הפך את תוצאה ובסט השלישי כבר היה רחוק שתי נקודות מניצחון. אלא שבסופו של דבר, שאראן ולו היו חדים יותר בשובר השיוויון בדרך ל-2:7.

הדפס