הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אירופה מחכה לו?

אספניול עוקבת והחלומות על חו"ל ברקע. החלוץ מפציץ, זוכה להכרה ומתרכז כעת רק בהפועל תל אביב

יואב בורוביץ'  19.02.11 - 14:30
סהר חוגג. חזרה למטרת יציאה בשנית?
סהר חוגג. חזרה למטרת יציאה בשנית?

"הייתי גרוע היום", סינן בן סהר על הספסל רגעים ספורים לאחר שכבש את השער השני מול מכבי פתח תקווה במחזור האחרון. היה זה שער של נחישות, מהירות וקור רוח מול שוער. השמיני של סהר בשמונת המחזורים האחרונים - תפוקה נפלאה, ובמיוחד לנוכח פתיחת העונה האיומה עם שער בודד ב-14 מחזורים. הוא גם הבקיע שער במשחק המכריע באלופות מול ליון. אך סהר, כאמור, אינו לגמרי שבע רצון. "בליגה הזו הוא חושב שהוא שווה לפחות 20 גולים", טוענים בסביבתו, "כל דבר פחות מזה הוא סוג של אכזבה מבחינתו". כרגע המילה "אכזבה" אינה חלק מעולם המושגים של החלוץ. הפועל אמנם לא משחקת טוב, אך ממשיכה לנצח והוא בכושר הבקעה מעולה. מקומו בהרכב מובטח. ואולי הכי חשוב: הוא הצליח לחלץ עצמו ממשבר חריף שהעיב על פתיחת העונה של הפועל, כיוון אליו אש תקשורת ואוהדים, והאיר את ההחלטה הפרטית שקיבל לחזור לארץ באור בעייתי.

"אני הייתי נגד ההחלטה של בן לחזור, אבל הוא התעקש", מבהיר הסוכן רונן קצב. "הוא רצה את זה בגלל שני דברים: כי הוא האמין שפה הוא יקבל הזמנות לשחק ושהוא יוכל להוכיח לעצמו ולכולם שהוא מסוגל לכבוש הרבה שערים". קצב מדגיש כי "החזרה של סהר לא הייתה לטווח ארוך. הוא רצה להיות כאן שנה אחת ואחריה לחזור לאספניול, שמחזיקה בכרטיס השחקן שלו. ואם לא לאספניול, אז לקבוצה אחרת בליגה אירופית בכירה. שם מקומו". לכן הטלפון מיום ראשון מרמון פלאנס, המנהל הטכני של אספניול, כל כך שימח את חלוץ הפועל, שסובל בעשרת הימים האחרונים מדורבן בעקב. סהר עדיין אינו בטוח לכמה זמן מנוחה יזדקק בשבועות הקרובים, אך בינתיים עידכן אותו פלאנס: "אנחנו עוקבים אחריך בכל משחק ומתרשמים". זה עדיין לא מבטיח חזרה לאספניול בסיום העונה.

אספניול מגלה העונה יכולת מצוינת והחלוצים שלה בפורמה. לכן, המועדון והחלוץ יבדקו בסיום העונה מה הכדאיות לשני הצדדים בחזרה, מתוך הנחה כי העפלה של אספניול לליגה האירופית תכפה עונה עמוסה יותר ותגדיל את הסיכוי של סהר ללבוש כחול-לבן. "אני חושב שזה יקרה", מציין קצב. "אך גם אם לא, יש הרבה מאוד קבוצות בליגות איכותיות באירופה שישמחו לקבל את סהר. אבל כרגע הוא ואני לא חושבים על זה. יש לו עוד לסיים כאן את העונה בכושר מצוין ולעזור להפועל לזכות באליפות". בנוסף לאספניול פוזל סהר בתקווה מסוימת לכיוון הליגות באנגליה, גרמניה והולנד. אך, כאמור, אלה הם יעדים פוטנציאליים. המציאות הנוכחית של סהר מורכבת מהפועל תל אביב בלבד.

סהר כבר תקופה ארוכה בוחר שלא לדבר ולתת לפעולות על המגרש לדבר במקומו. בהפועל טוענים כי הוא שחקן כמעט לגמרי אחר מזה שהופיע בתחילת העונה. "היה על בן המון המון לחץ בתחילת העונה", מציין עוזר המאמן יוסי אבוקסיס, שעובד עם סהר לפחות שלוש פעמים בשבוע לאחר האימונים כדי לשפר ולשייף את יכולת הגימור של החלוץ. "אסור לשכוח שבן נתן לנו שני שערים מאוד חשובים שעזרו לקבוצה להעפיל לשלב הבתים של ליגת האלופות", מוסיף אבוקסיס, "אבל ברור שבליגה לא הלך לו. היו לדעתי הרבה נסיבות מקלות: קודם כל הלחץ, כאמור, שהיה גם מצד המועדון והאוהדים אבל בעיקר מהצד שלו. הוא הרגיש שהוא הגיע על תקן כוכב-על וחייב לשחק כמו כוכב-על, בלי לתת לעצמו להיכנס לעניינים באופן רגוע".

"זו עדיין ליגה חדשה בשבילו", מזכיר אבוקסיס. "וההסתגלות לכדורגל כאן בנוסף לתנאי מזג האוויר והכל לא הייתה פשוטה. בוודאי לא כשאנחנו משחקים גם בצ'מפיונס ליג ובן נאלץ לשחק המון בגלל הפציעה של איתי שכטר. בן משחק עכשיו בצורה חכמה יותר. הוא משחרר כדור מהר והולך קדימה. הוא עושה פחות דריבלים, ואם כן אז הם באיזורים הרבה יותר קרובים לשער".

בסביבת סהר מספרים כי דווקא המקרה המצער של שכטר אילץ את צוות המאמנים בראשות אלי גוטמן לתת לחלוץ את זמן המשחק הנחוץ כדי להיכנס לפורמה. סהר לא אהב בתחילת העונה את העובדה שהוחלף בתכיפות בשלבים די מוקדמים של משחקים. אך ככל ששכטר נעדר יותר כך גדל הקרדיט של סהר, ובסופו של דבר זה השתלם לכולם. "אני בקשר רצוף עם בן ואני יודע עד כמה הוא יותר מבסוט עכשיו, כשהוא משחק הרבה יותר", טוען אלון מזרחי. "ברור שהוא חבר טוב של איתי (שכטר) ושהוא לא רוצה להיבנות מפציעה של חבר, אבל לפעמים כך זה עובד בכדורגל. בכל מקרה, סהר היה חייב להצדיק את הקרדיט שניתן לו ואין ספק שהוא עושה זאת בגדול". מזרחי רואה אצל סהר הרבה יותר בטחון ומיקוד מול השער בחודשיים האחרונים. "בלי בטחון אין לחלוץ מה לחפש", הוא מסביר, "ובן, למרות שהוא לא גולר טיפוסי, נותן עכשיו הרבה מאוד גולים כתוצאה מהבטחון שהוא רכש. אבל גם בגלל העבודה הקשה שהוא משקיע, תראה לדוגמא את השער מול מכבי פ"ת".

רון ציבלין, מאמן הכושר המוביל בכדורגל הישראלי ואחת הסיבות העיקריות והשקטות להצלחה הגדולה של הפועל בשנים האחרונות, מעריך מאוד לא רק את היכולות הפיזיות של סהר, אלא גם את המנטליות. "שמע, מה שהבחור הזה עבר בתחילת העונה לא הרבה שחקנים עוברים. בוודאי לא שחקנים כל כך צעירים. עד גיל עשרים הוא שיחק ביותר מחמש קבוצות. זה מאוד קשה מבחינת נפשית, אבל כנראה שזה גם יכול לבנות אותך", הוא מנתח. "אני מזהה אצל בן לא רק רצון גדול להצליח, אלא גם יותר בגרות. הוא התמודד כל כך יפה עם התקופה הפחות טובה שעבר, ועכשיו הוא קוטף את הפירות. בכל הקשור לכדורגל ולפיזיות, אין ספק שיש לו את זה. בן לא רק מוכשר מבחינה טכנית, אלא בעיקר מהיר מאוד וחזק. יש לו תכונות שלמעט מאוד כדורגלנים וחלוצים ישראלים יש".

סהר, לא מספר 9 קלאסי, משחק מאחורי טוטו תמוז כסקנד סטרייקר. בינתיים התפוקה של שניהם בליגה היא 20 שערים יחד, 40% מכמות השערים הכללית של הפועל תל אביב. "הם שני שחקנים חדשים שהגיעו העונה מסיטואציה בכלל לא פשוטה בקבוצות הקודמות שלהם, ובכלל בקריירה", מדגיש אבוקסיס. "ועוד הם באו לקבוצה דאבליסטית שהייתה מצוינת. זה רק הופך את ההישג שלהם כאן עד עכשיו לעוד יותר מרשים".

אלא שגם טוטו וגם סהר ייאלצו להיבחן במבחן האולטימטיבי לספורטאי, כדורגלן ובוודאי לחלוץ: העקביות. "חלוץ חייב כל הזמן לתת גולים ולכן לדעתי זו העמדה הקשה ביותר בכדורגל", מסביר ציבלין. "אף אחד לא זוכר איך שיחק או מה עשה אם חולפים כמה משחקים והוא לא נתן תפוקה. זה לא בלם שהרחיק כמה כדורים מסוכנים ואומרים שהיה לו משחק מצוין או קשר שנותן כמה פסים. חלוץ חייב לשים את הכדור ברשת, וכל היתר קצת פחות רלוונטי. לכן, אם שניים-שלושה משחקים הוא לא כובש, שוב מדברים על משבר".