יורוליג 2018/2019
קבוצה מש’ הפרש נק’
1 פנרבחצ'ה 17 143 32
2 ריאל מדריד 17 192 31
3 צסק"א מוסקבה 16 87 28
4 אנדולו אפס 17 92 28
5 אולימפיאקוס 17 68 28
6 ברצלונה 16 20 25
7 מילאנו 16 21 24
8 באיירן מינכן 16 -20 24
9 פנאתינייקוס 16 -20 23
10 באסקוניה 17 -7 24
11 ז'לגיריס קובנה 17 -14 24
12 חימקי מוסקבה 17 -18 24
13 גראן קנריה 17 -137 23
14 מכבי ת"א 16 -43 21
15 בודוצ'נוסט 16 -193 19
16 דרושפאקה 16 171 18

"לא אפשרי לזכות ביורוליג כל עוד החוק הרוסי בתוקף"

"צריך להיאבק בחוק בכל הכוח"; "המלצתי לעזוב את הליגה. היינו במו"מ עם ה-VTB"; "המאמנים לא רצו את המחליפים שהצענו לפארגו". וויצ'יץ' ללא מעצורים וללא ופילטרים. שי האוזמן אחד על אחד עם הקרואטי. צפו בשעה שלמה של ראיון שאסור לכם לפספס

שי האוזמן
שי האוזמן  09.01.19 - 15:03
תחילת כתבה

לאורך כל השנים המאכזבות של מכבי ת"א, נראה שדמות אחת סופגת יותר מכולם את האש. יכול להיות שהביקורת מוצדקת וייתכן שהיא מעט מוגזמת, אבל בשורה התחתונה ניקולה וויצ'יץ' הוא האיש שעומד בראש המערכת המקצועית, שלא מצליחה להחזיר את הצהובים לימים הגדולים שלהם.

6 שנים יש לקרואטי כשחקן אגדי מכבי ת"א ועוד 5 כמנהל מקצועי, כשגם אם לא נולד ביד אליהו, נראה שהוא מכביסט בכל רמ"ח איבריו. בשיאה של התקופה הלא פשוטה של הצהובים ושל מחאת הקהל נגדו, ניקולה וויצ'יץ' התארח בראיון לראיון בלעדי לשי האוזמן בערוץ הספורט, כדי לענות על כל השאלות. בלי מסננים, בלי פילים שנמצאים בדרך, שעה שלמה של ראיון מרתק, שנותן הצצה יוצאת דופן למה שוויצ'יץ' באמת חושב. סאגת פארגו, החוק הרוסי והאפשרות שמכבי תעזוב את ליגת העל. חלק ב'.

"היינו צריכים להביא מחליף לפארגו, אבל לא היה שחקן מתאים בשוק". וגם: כך פוספס צירוף אריק גרין, טיילר האניקט ו-וסיליה מיצ'יץ'
אחת מהסוגיות עליהן ניקולה וויצ'יץ' סופג ביקורת מתחילת העונה היא בניית הסגל העונה. המחסור בקומבו פורוורד, התפקוד מעורר המחלוקת של סקוטי ווילבקין ויותר מכל: המחליף שלא הגיע לג'רמי פארגו, שהיה אמור להיות אחד מהעוגנים של הקבוצה.

"לא צירפנו את ווילבקין כי שחקנים אחרים אמרו לנו 'לא', זה לא ככה. סקוטי הוא יותר קומבו גארד, ולכן יש לנו גם את פארגו בקבוצה. החתמנו את ווילבקין מתוך ידיעה שאנחנו רוצים לצרף לידו פוינט גארד. בבניית קבוצה יש הרבה מגבלות, היורוליג השתנה ולכן גם צורת העבודה שלנו השתנתה. ריאל, ברצלונה ופנרבחצ'ה הן קבוצות כדורגל, אז הגב הכלכלי שלהן שונה. כשאנחנו בונים קבוצה, אנחנו תמיד מתחילים מהפוינט גארד, זוהי הדעה שלי, משם צריך להתחיל", וויצ'יץ' הסביר את הרציונל מאחורי הבנייה, "פארגו הגיע רק במאי, התחלנו עם הצוות המסייע כמו קנדריק ריי ושחקנים אחרים. לא היה לנו פוינט גארד בשלב כל כך מתקדם של העונה בגלל שפארגו נפצע, זה עד כדי כך פשוט. זה לא סופר מרקט שאתה קונה מה שאתה רוצה תמיד. פארגו נפצע, לא ידענו כמה זמן זה ייקח בגלל שקשה לאבחן במדויק פציעת גב. ישר אחרי הפציעה של פארגו דיברתי עם הסוכן של אריק גרין, אבל הוא הלך לפנרבחצ'ה".

ולמה בכל זאת לא הגיע מחליף?
"המאמנים לא רצו שחקנים שהצענו להם כתחליף לפארגו, עד שהמלצנו על רמון סשנס. לא הבאנו אף אחד כי בישראל יש הגבלה של 8 זרים שאתה יכול לרשום לליגה, זו הסיבה העיקרית שלא הגיע מחליף לפארגו. גם אני חשבתי שאנחו צריכים לצרף שחקן, אבל חלקם רצו חוזה לעונה שלמה, דברים שלא יכולנו לקבל. היה קשה לנו לקבל החלטה כזאת. לא חשבנו שמה שיש בשוק יכול לעשות כזה שינוי חיובי בקבוצה. הבאנו את סשנס, אמרנו לו שהוא לא יכול לשחק בליגה, בשבועיים הוא שיחק שני משחקים, הוא ערך שלושה אימונים כי היינו בטיסות בין לבין, ואז הוא אמר לנו: 'אני לא חלק מהקבוצה הזאת ולא יכול להתאים, אם אני עושה אימון אחד". זה שינוי של מכבי בעונות האחרונות, כי כבר אין לנו זמן להתאמן, אז אם אתה חלק מהקבוצה בליגה, אתה פשוט לא חלק מהקבוצה. אני מסכים שהיינו צריכים להביא מחליף לפארגו, אבל לא היה משהו כזה בשוק".
 
ומאיזו סיבה לא הצטרף פורוורד דומיננטי?
"לכל הקבוצות הגדולות יש שחקן בעמדה קומבו פורוורד, 3/4, הן צירפו את כל השחקנים הכי טובים. טיילר האניקט היה סגור במכבי ת"א, אבל אז קרה מה שקרה. לא היינו יכולים למצוא תחליף, אז הלכנו על דרך אחרת. רצינו את טיילר כי רצינו שחקנים שיש להם ניסיון באירופה. ניסיון זה דבר קריטי בבניית קבוצת יורוליג מצליחה, לכן היה רצון להחתים את טיילר. היה קשה למצוא לו תחליף אחרי מה שקרה".

"צריכים להילחם בחוק הרוסי בכל הכוח"
בפעמים המעטות שניקולה וויצ'יץ' התראיין הוא הביע ביקורת פומבית כנגד החוק הרוסי, שלטענתו פוגע אנושות בקבוצה. גם כעת, וויצ'יץ' הבהיר שאותה תקנה לא מאפשרת לצהובים להצליח.

"הדבר הכי חשוב בקבוצת כדורסל הוא הכימיה בין השחקנים. כימיה זה דבר שלוקח זמן להגיע אליו, עד שכל שחקן מבין מה המקום שלו. התקופה הפחות טובה של מכבי ת"א התחילה ב-2007, אז נכנס לתוקף החוק הרוסי, מה שאנשים לא מבינים הוא שבחוק הרוסי אי אפשר לפתח שחקנים כשאתה משחק עם שתי קבוצות שונות", הקרואטי מבקר, "אתה מדבר על בחירת שחקנים ואני מדבר איתך על כימיה. כשמדברים עם קבוצות מצליחות ושואלים אותן 'איך הצלחתן?'. הן יענו שהייתה להם כימיה מצוינת והן התפתחו כקובצה. אתה חייב להבין שאם אתה לא מצליח לבנות כימיה בעונה אחת, חלק מהשחקנים לא ירצה להישאר. זה בדרך כלל תפקיד של המאמן, לבנות כימיה בין השחקנים. הבעיה היא לא כמות המשחקים, אלא החוק הרוסי והבעיות שהוא יוצר. גם פנרבחצ'ה סובלת מהחוק הרוסי, אבל הם עם אתה קבוצה כבר חמש שנים. רצינו להחתים את וסיליה מיציץ' לפני שהוא עבר לז'לגיריס, אבל הוא העדיף ללכת לשאראס. העונה לא יכולנו להחתים גם אותו וגם את פארגו, בגלל ענייני תקציב".

המנהל הספורטיבי של מכבי ת"א הבהיר שמבחינתו הוא ימשיך להיאבק כנגד החוק הרוסי: "הבעיה הכי גדולה לגבי החוק הרוסי הוא שאי אפשר לבנות כימיה, פשוט בגלל שזאת לא אותה קבוצה. כל מאמן שמגיע למכבי מתרסקים בגלל אותה סיבה: יש שתי קבוצות, שני ליינאפים שונים בכל שלושה ימים. אני משוכנע שזאת בעיה שאי אפשר לפתור, אם החוק הזה יימשך. אי אפשר לזכות ביורוליג כשלך יש חוק רוסי ולקבוצות אחרות אין. זה הבסיס של הספורט. 2014 היא דוגמה מצוינת. התחלנו רע מאוד, המאמן כמעט פוטר, הלך לנו קשה עד אפריל. הצלחנו לבנות כימיה בזמן קצר מאוד, אבל זה לא יכול לקרות ביורוליג של היום".

"אנחנו במכבי אף פעם לא מוותרים, הדעה שלי היא שאנחנו צריכים להיאבק בחוק הרוסי בכל הכוח ועד הסוף, בלי קשר להשלכות. זו דעתי האישית. בעונה הבאה היורוליג היה קשה עוד יותר, גם מבחינת לו"ז, ככה שלא נתאמן. אם לא נהיה בדיוק אותה קבוצה מההתחלה ועד הסוף, יהיה קשה מאוד לעמוד במטרות שלנו".

האם מכבי ת"א תשחק בעונה הבאה בליגת העל, או שייתכן שהיא תשתתף במסגרת אחרת?
"זו תהיה החלטה קשה עבור הבעלים, הם מבינים את זה, אנחנו חושבים על עוד אופציות, זאת בעיה שאנחנו מכירים. יש לנו מספיק הוכחות למה החוק הזה לא טוב ופוגע. עד כמה שאני יודע, התקציב של מכבי קבוע. יש 7 קבוצות שנמצאות בטופ מבחינת תקציב, אנחנו בין המקום העשירי ל-13 מבחינת תקציב, ביחס ליורוליג. אנחנו אף פעם לא מרימים ידיים, 2014 נותנת לנו תקווה, אבל אם מסתכלים על המספרים אתה מבין שבחוקים הקיימים, יהיה קשה מאוד להצליח".

האם בעקבות החוק הרוסי מכבי ת"א תשחק בליגה שהיא לא ליגת העל?
"קיוויתי שנצליח לשכנע את הבעלים להבין את המצב. זה לא תלוי בי לקבל את ההחלטה הזו, אבל המלצתי על זה. היינו במו"מ עם ה-VTB, חיפשנו פיתרון. כשאני מדבר עם קבוצות אחרות באירופה, הן בשוק שמכבי ת"א מוכנה לדברים האלה. הן (הקבוצות האחרות) אומרים שהן לא היו מוכנות שזה יקרה להן. אני לא רואה יתרונות בחוק הרוסי. אני יכול להבין את הרצון לראות שחקנים ישראלים משחקים וזו אחת המטרות העיקריות שלנו. עבורנו במכבי, חשוב לנו ששחקנים ישראלים ישחקו. אתה יודע מה? השחקנים הישראלים שיחקו הרבה יותר לפני החוק הרוסי. הם התחרו ברמה הכי גבוהה והיו חלק חשוב בקבוצות במשך שנים".

"לפני שנתיים היה לנו את מקל, פניני, יוגב ושגב. כשיש לך ישראלים ואתה מפסיד, יש לך בעיה, צריך להיות איזון. כמכביסט, אני רוצה לראות ישראלים בקבוצה. אתם אומרים כל הזמן שמכבי צריכה גם לנצח וגם לייצר שחקנים, מכבי צריכה להיות הטופ עבור השחקנים הישראלים הכי טובים. כרגע יש לנו את הישראלים הכי טובים. יש לנו 3 שחקני נבחרת שתורמים הכי הרבה לנבחרת".

האם אתה מתגעגע לשחקן ותיק כמו פניני?
"אי אפשר לבנות על הוותיקים עד גיל 50. אני לא מדבר באופן אישי על גיא, הוא אדם מדהים והיה הקפטן של מכבי ועזר לנו הרבה. קיבלנו החלטה - ואני לא אגיד מי קיבל אותה - ללכת עם משעור ועוד שחקנים ולהתחיל לבנות קבוצה חדשה. זו אחת הבעיות שאנחנו מתמודדים איתן מול הקבוצות שאנחנו משחקים מולן - אולימפיאקוס, פנאתינייקוס וכו'. לא לקחנו 3 ישראלים שעושים שינוי גדול, אנחנו יודעים בדיוק מה קורה בשוק".

"בלאט כמעט חתם במכבי לפני ספאחיה"
מאז שדיוויד בלאט עזב, העומדים על הקווים של מכבי ת"א לא ממש מצליחים. גיא גודס, ז'אן טבק, איינרס בגאצקיס, ארז אדלשטיין ואפילו אריק שיבק. רכבת המאמנים במכבי ת"א לא עצרה, ולא ממש הביאה להצלחה. כעת וויצ'יץ' מספר מה ההשקפה שלו בנוגע למאמנים ישראלים וזרים.

"האם אני מעדיף מאמנים לא ישראלים? לא, זה לא נכון. על איזה מאמן ישראלי אני ממליץ למכבי? דיוויד בלאט. הוא כמעט חתם לפני ספאחיה, היה לנו סיכום איתו. הוא אמר 'כן' ו-3 חודשים לפני סיום העונה הייתי באיסטנבול, בבוקר הוא אמר לנו איזה עוזרים הוא רוצה, דיברתי איתם, בערב הוא היה אמור לחתום ואז זה השתבש", הקרואטי נזכר, "הוא הסביר את השיקול שלו והבנו אותו".

בהמשך, וויצ'יץ' התייחס לעזיבה של ארז אדלשטיין: "האם המלצתי להחתים את אדלשטיין? לא. אני חייב להיות אמיתי. באותו רגע לא חשבתי שזה הפיתרון הכי טוב בגלל שמכבי הייתה בלחץ ואני מכיר את ארז די טוב, הוא אדם מדהים, אבל יותר מדי אמוציונלי וחשבתי שאם הוא ייכנס לבלאגן של מכבי, זה לא ייגמר טוב. האם המלצתי להנהלה לפטר אותו אחרי 2 משחקי יורוליג? לא. ההחלטה הזו התקבלה על ידי הבעלים והם הסבירו לי כשהם לקחו אותה. האם הסכמתי עם ההחלטה? אני תמיד מסכים עם הבעלים, פומבית".

האם מאמנים ישראלים לא מספיק טובים להיות על הספסל של מכבי (גם עוזרים)?
"זה לא עניין של האם המאמן ישראלי. כשספרופולוס הגיע, המלצתי לו להשאיר את גודס כעוזר, אבל הוא אמר לי שהוא עובד עם העוזרים שלו במשך מספר שנים וקיבל את ההחלטה שלו. אנחנו לא מסתכלים על המדינה שממנה בא המאמן, אלא על היכולת שלו. אם אנחנו רוצים להגיע לפיינל פור, אנחנו צריכים אנשים שיודעים איך להגיע לשם. ספאחיה היה שם, יאניס היה שם וזו הדרך הנכונה לדעתי. אולי אין לנו עין טובה למאמנים, אולי אנחנו לא תמיד מקבלים את ההחלטות הנכונות, אבל אנחנו תמיד נותנים את כל התמיכה למי שמאמן את מכבי. אם אין תוצאות, אז אנחנו צריכים לפטר את המאמן".

הדפס