"אם קון יזכה בצ'מפיונס עם סיטי, הוא ישוב לארגנטינה"

בלעדי: אחרי אביו של קבאני, ארבל עשת עבר לארגנטינה ופגש את לאונל וגסטון, אביו ואחיו של אגוארו. הילדות הקשה ("המשטרה לא נכנסה לשכונה"), הדור הבא ("שני האחים יכולים להגיע לאנגליה") והעתיד: "לא משנה מה יקרה, קון יהיה באינדפנדיינטה ב-2018"

ארבל עשת, ארגנטינה  24.02.16 - 15:45
תחילת כתבה

אתה מביט היכן כוכב כדורגל גדל, בוחן את הסביבה הטבעית בה עשה את צעדיו הראשונים כאדם וכשחקן אלמוני שאיש לא הכיר את שמו. קשה לתאר בטקסט, איך נראה עוני. איך קיימים בתים, שלא ניתן לקרוא להם בית, אלא פחון בו ישנים אנשים ללא שירותים, מקלחת או מטבח. ואולי דווקא דרך אותו עוני, כמו בכל סיפורי האגדות, נוצרים הדברים המופלאים. שחקני כדורגל שצמחו ברחוב כי זה מה שהיה להם לעשות, וכיום יושבים על גג העולם עם קריירה וכסף עצום.

  • הכתבה המלאה תשודר הערב באולפן ליגת האלופות

כזה הוא סרחיו "קון" אגוארו, שלא שוכח היכן צמח ומאיפה הגיע, וחולם על הרגע בו ישוב לשחק בארגנטינה, באינדפנדיינטה בה החל את הקריירה שלו. ארבל עשת ממשיך במסע בעקבות כוכבי ליגת האלופות ובחלק השני, הוא עבר מאורגוואי לארגנטינה. שם, בבואנוס איירס, הוא פגש את הסביבה בה גדל המגה-סטאר של מנצ'סטר סיטי, ושוחח לראיון מסקרן עם אביו ואחיו של אגוארו. כרגיל, הוא קיבל כותרות שידברו עליהן בכל אירופה.

"אני לא אוהב את הקור במנצ'סטר", מספר לאונל דל קסטיז'ו, אביו של אגוארו, "כאן אני רגוע. יש לנו שני בנים, גסטון ומאוריסיו, ואני בטוח שהכדורגל בדרום אמריקה הוא הכי יפה, אבל הילדים רוצים לשחק באירופה".

כמה מהם?
"שניהם. לדעתי יש להם סיכוי לשחק בחו"ל, אבל קודם הם צריכים לשחק פה באינדפנדיינטה. זה חשוב. אחד חלוץ פותח והשני יושב על הספסל. הוא מחליף. הם משחקים במילואים, אז הם משחקים טוב. הם בסדר".

אתה גאה?
"כן, מאוד. 3 בנים שמשחקים כדורגל, עושים את מה שהם אוהבים - אני מרוצה מאוד".

כל ההתחלות קשות

בוא נעבור לבן הבכור, לזה שמשחק במנצ'סטר סיטי. איך קון מרגיש שם?
"טוב מאוד, הוא מרגיש מאוד בנוח במועדון. המועדון גדל מאוד בשנים האחרונות, לכן הוא מרוצה מאוד".

איך התחילה הקריירה שלו?
"הוא היה גר בשכונה. אנחנו קוראים לזה שכונה, אבל זה מקום שיש בו המון בתים בצפיפות, כאן קוראים לזה "ויז'ה" (שכונת מצוקה) בשם "לוס אאוקליפטוס". יש שם אנשים טובים ורעים. מישהו הביא אותו לכאן, למועדון, כשהיה ילד. תודה לאל שהוא הגיע עד הלום, בזכות הכישרון שלו ומשום שכדורגל הייתה התשוקה שלו".

היו לכם חיים קשים?
"כן היינו מאוד עניים. החיים שלנו, שלו, היו קשים מאוד כשהיה ילד. תאר לך - הם היו 7 אחים והשכונה הייתה קשה מאוד. אבל יצאנו מזה טוב, תודה לאל".

מה זה מסוכן? המשטרה לא נכנסת לשם?
"לא, המשטרה לא נכנסת לשם. לא קל להיכנס לשכונה הזאת. קון השתנה מאוד. כיום יש שכונות רבות כמו זו, היא לא היחידה. יש שכונות שהן קשות, אבל צריך להסתגל לתקופה שאתה חי בה. השחקנים הגדולים של ארגנטינה יצאו משכונות המצוקה האלו, מה"וויז'ס". הילדים נולדו למשפחות עניות מאוד והצעצוע היחיד שהיה להם היה כדור. יש להם שם מגרשים, הם מארגנים קבוצות, יש שם המון ילדים, יותר מדי ילדים, ומתוך 20-30 ילדים בשכונה, אחד הצליח, סרחיו.

"ה-20 האחרים לא הצליחו, אלה הולכים בדרך אחת וילדים אחרים הולכים בדרכים אחרות. הם מתפצלים. זו שכונה מאוד לא פשוטה. כשגרתי שם היה קצת יותר שקט, עכשיו זה יותר כבד. אני לא יודע אם הם פושעים היום כי אני לא הולך לשם יותר. זה מסוכן. הילדים הקטנים לא מכירים אותך. למה לי ללכת למקום שאתה בסכנה בו?"

קון הוציא אתכם משם?
"קון משחק כעת בקבוצה העשירה בעולם. כן, למרבה המזל שלנו".

מה היה הרגע הכי גדול שחווית עד עכשיו אצל קון?
"הגול שלו בפרמיירליג במשחק האליפות של אותה עונה (2011/12). זה היה נורא. זה היה משחק קשה, הם היו בפיגור וסרחיו לא שיחק טוב, כי הקבוצות שם מסתגרות. הניצוץ נדלק פתאום. זהו, זה היה הניצוץ באותו רגע, המשחק כמעט נגמר, התוצאה הייתה 2:2, והגול הזה פרץ את הכל. פעם ראשונה שסיטי אלופה אחרי 40 ומשהו שנים. זה היה מטורף, שמח מאוד, מדהים".

הייתם שם?
"כן, היינו שם. צעקתי לכל עבר והתפללתי שהמשחק יסתיים כמה שיותר מהר. צעקנו וחיכינו לשריקה הסופית כדי לחגוג. היה מדהים".

מה החלומות שנותרו לו?
"נדמה לי שיש לו כמה חלומות. לזכות בליגת האלופות, לזכות בתואר עם נבחרת ארגנטינה, אליה הוא משתייך. בנבחרת הבוגרת, כי בנבחרת הצעירה הוא זכה בכל התארים. ואח"כ לחזור למועדון שגדל בו (אינדפנדיינטה) ולזכות גם כאן באליפות. נדמה לי שאלה שלושת החלומות שלו".

אגוארו: הדור הבא

גסטון, אחיו בן ה-18 של קון, דומה לו שתי טיפות מים. הם כמו תאומים זהים, רק בהפרש של 9 שנים. "אני משחק עם אחי בקבוצת המילואים של אינדפנדיינטה", הוא מסביר, "יש הרבה לחץ כאן. בחו"ל אתה מפספס כדור ומוחאים לך כפיים, כאן מקללים אותך".

למי אחיך דומה?
"הוא דומה לי. יש בינינו דמיון, אנשים אומרים לי, אבל אני לא רואה את זה. אבל אם אני דומה לו, אז הוא דומה לי. אני שמח שיש לי אח כזה, זה פשוט נפלא".

"היינו עניים מאוד", מספר גסטון, "כמו שאבא שלי אמר, גרנו ב"לוס אאוקליפטוס", בשכונת קילמס, ב"וויז'ה". אבל שרביט קסמים נגעה בו והתקדמנו כלפי מעלה, למרבה המזל טוב לנו, הוא תמיד עוזר לנו, וזה המצב שלנו היום. ני הייתי ילד קטן מאוד, היו עקרונות בשכונה, לא היה בלגן וגם לא ריבים, אבל זו שכונת עוני, תאר לך מה קורה שם. הייתי צעיר מאוד ואבא שלי לא יספר לקון כל מה שעבר עליי. כיום שכונות העוני מסוכנות בהרבה לעומת בעבר. כעת אנחנו גרים בשכונה טובה יותר כמובן".

כמה אחים ואחיות אתם סך הכל?
"אנחנו 7, כולל אותי. 4 אחיות ו-3 אחים, שלושתנו משחקים. אנחנו עוברים כל פעם לבית נוח יותר. כשאמרתי לך ששרביט קסמים נגעה באחי לא סתם אמרתי, למרבה המזל קרו לו דברים טובים ועכשיו הוא משחק בחו"ל בקבוצה גדולה כמו מנצ'סטר סיטי, נקווה שימשיך להצליח".

אתה מדבר איתו?
"כן, אני מדבר איתו מדי פעם. בגדול, כל יום, יש לנו קבוצה בוואטסאפ של האחים ואנחנו מדברים דרכה תמיד. הוא גם מייעץ לי בפרטי, אבל זה בסדר. כל שנה בדצמבר אני טס אליו כשמקבלים חופשה, בחג המולד, אנחנו טסים לשם וחוגגים איתו. הוא כמעט לא בא לכאן, פעם-פעמיים בשנה, ובחג המולד אנחנו טסים לשם, אחרת הוא לבד".

איך אתה זוכר את שער האליפות ההיסטורי שלו?
"הייתי עם המשפחה פה בארגנטינה ושיחקתי כדורגל כשזה קרה. אמרו לי שהם בפיגור 2:0 וחשבתי, 'זהו, הם הפסידו'. הגעתי הביתה והתוצאה כבר הייתה 2:2. המשחק עמד להסתיים, אחי קיבל את הכדור והבקיע. רצתי בכל הבית כשזה קרה. הופתעתי מאוד, היה קשה להאמין למה שקרה. דיברנו  אחרי המשחק, בירכתי אותו, לא הצלחתי להאמין שזה קרה והוא גם אמר לי שקשה גם לו להאמין".

הוא חבר של מסי, נכון?
"כן, הוא חבר של מסי מאז שהיה צעיר מאוד, לא זוכר ממתי. אולי כשהתחיל לשחק בנבחרת, בגיל 15, לא יודע. מאז הם נהיו חברים. הם חולקים את החדר ומאז הפכו לחברים טובים מאוד. יש ביניהם קשרי ידידות חמים מאוד".

קון שיתף אותך בחלומות שלו?
"החלום של קון עם מנצ'סטר סיטי הוא לזכות בליגת האלופות, לדעתי אם הוא יעשה את זה הוא יחזור לארגנטינה לשחק. אם לא יזכה, אז הוא יחזור בוודאות ב-2018 כפי שהוא אמר. אני מאחל לו את הטוב ביותר כדי שיזכה באליפות העולם ובליגת האלופות".

מתי אתה תשחק באנגליה?
"בקרוב מאוד, לא יודע איפה. אני מקווה שאצליח לשחק קודם כאן בשלווה, שאצליח כאן כדי שאוכל אח"כ לשחק בחו"ל כמו אחי".

את אינדפנדיינטה הוא עדיין אוהב?
"הוא מאוד אוהב את המועדון, הוא שיחק בו מאז שהיה ילד קטן. הוא יעשה הכול למען אינדפנדיינטה, יעזור בכל מה שניתן. הוא בנה פה דברים ומתקנים למועדון מהכסף שלו, ביחד עם גבריאל מיליטו. הוא קשור בנפשו למועדון ויחזור לשחק בו".