הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שלא יעבדו עליכם: קיקה סטיין הוא רק סותם חורים

עלובה, פאתטית וחסרת כבוד מינימלי. ההתנהלות של בארסה סביב הפיטורים של ואלוורדה ומינוי המאמן החדש לא הוסיפה כבוד למועדון שנמצא במדרון מוסרי ומקצועי. יעקבי מבקר

נדב יעקבי
נדב יעקבי  14.01.20 - 13:50
תחילת כתבה

זה קרה אתמול מאוחר בלילה, הרבה אחרי השעה שנקבעה להודעה. ב-23:18 שעון ספרד יצאה ההודעה הרשמית: ארנסטו ואלוורדה פוטר, קיקה סטיין מונה במקומו. אף אחד לא הופתע. את זה שואלוורדה סיים את דרכו בברצלונה ידענו למעשה מהרגע שבו נודע שהמנהל המקצועי של ברצלונה אריק אבידל וחבר ההנהלה אוסקר גראו פגשו את צ'אבי בקטאר. אף אחד מראשי המועדון לא טרח כמובן לעדכן את ואלוורדה שהוא בדרך החוצה, אבל המאמן הבאסקי לא עד כדי כך טיפש.

במשך ארבעה ימים הוא שיחק את המשחק, נתן לג'וזפ מריה ברתומיאו, נשיא ברצלונה, להסתבך יותר ויותר עם עצמו. התקשורת הפציצה מדי כמה שעות עם מועמד חדש להחליף אותו. אחרי שצ'אבי סירב באדיבות להצעה, קיבל רונלד קומאן פנייה. לכולם היה ברור שאין סיכוי שקומאן יעזוב את נבחרת הולנד חצי שנה לפני היורו, ובכל זאת, ההנהלה הלחוצה של ברצלונה פנתה אליו. לאחר מכן פנו גם למאוריסיו פוצ'טינו. זה היה כבר פאתטי. הרי כולם יודעים שמאמן טוטנהאם לשעבר נשבע בעבר כמה פעמים שלעולם לא יסכים לאמן את בארסה, בשל עברו כשחקן ומאמן אספניול.

עד כמה ברתומיאו היה בפאניקה תעיד העובדה שהוא שקל ברצינות למנות לתפקיד את גארסיה פימיינטה, מאמן קבוצת המילואים של בארסה. עם כל הכבוד לפימיינטה, הוא לא פפ גוארדיולה החדש. לחשוב שהמאמן האלמוני הזה יצליח לתקן את כל הבעיות של בארסה באמצע העונה, מעיד על אובדן העשתונות ועל הייאוש שאחז בברתומיאו ובאנשיו.

בכל הזמן הזה ואלוורדה שתק. הוא המשיך לעבוד. הוא הגיע כרגיל לאימון הראשון של השבוע ביום שני בבוקר כאילו שום דבר לא קורה. כאילו אין סערה אדירה שמתחוללת ממש באותן שעות בחדרי ההנהלה. כשסיים את האימון, נכנס למכוניתו ועזב את מתחם האימונים. הוא חייך לצלמים. הוא ידע כבר כמה ימים שזה יהיה האימון האחרון שלו. הוא ידע שיקבל את כל הכסף שמגיע לו עד סיום החוזה שלו, כ-20 מיליון יורו. והוא ידע שהנהלת ברצלונה הציגה את עצמה מול כל העולם כעלובה, פאתטית וחסרת כבוד מינימלי. זה היה הניצחון המוסרי שלו.

אם ואלוורדה היה מפוטר בקיץ, מה שהיה הצעד הנכון וההגיוני, אף אחד לא היה בא בטענות. עם כל הכבוד לזכייה באליפות, העונה שעברה נחשבת לכישלון בגלל התבוסה 4:0 לליברפול בחצי גמר ליגת האלופות וההפסד לוולנסיה בגמר הגביע. עד עכשיו לא ברור מה גרם לברתומיאו להשאיר את ולוורדה. אבל זו הייתה טעות קריטית שבארסה עלולה לשלם עליה מחיר כבד בשנים הבאות. וגם ברתומיאו עצמו יינזק ממנה, כי הוא צפוי להפסיד בבחירות לנשיאות המועדון בשנה הבאה.

במקום לבנות את הקבוצה מחדש, עם מאמן חדש ובכיר, עם זמן לעשות שינויים ולהכניס דפוסי משחק ועבודה חדשים, עכשיו הכל קורה בלי זמן, בלי יותר מדי אפשרויות – ועם מאמן זוטר שלא ברור כמה זמן יישאר בקבוצה. בואו נודה על האמת, קיקה סטיין הוא ברירת מחדל. אם ברתומיאו היה באמת רוצה אותו, הוא היה ממנה אותו בקיץ. קיקה סטיין יודע שלפחות שלושה מאמנים (וכנראה יותר) הועדפו על פניו, אבל סירבו. לא נעים להיות ברירת מחדל, במיוחד שכל העולם יודע את זה, כולל השחקנים.

נכון, קיקה סטיין הוא קרויפיסט מוצהר, דוגל בכדורגל של יוהן קרויף מנוחתו עדן, שבו התאהב כשהיה ילד בסנטאנדר בשנות ה-70. נכון הוא אמר שהיה מוכן לחתוך לעצמו אצבע כדי לשחק בבארסה של שנות ה-90. נכון, בטיס שאותה אימן ניצחה את בארסה של ואלוורדה 3:4 בקאמפ נואו. הכל נכון, ועדיין קיקה סטיין הוא מאמן זוטר שאימן רק שתי קבוצות בליגה הראשונה, את לאס פלמאס הקטנה ואת בטיס הבינונית, שהחליטה לא להשאיר אותו בתפקיד בסיום העונה שעברה. כן, בבטיס חשבו שעם כל הכבוד לכדורגל היפה שהקבוצה שיחקה מדי פעם, הוא כנראה לא מאמן מספיק טוב. האם מה שלא מספיק טוב לבטיס הוא מצויין עבור ברצלונה? התשובה די ברורה.

אני מציע לאוהדי בארסה לא להתרשם יותר מדי משירי ההלל שמתפרסמים ב"מונדו דפורטיבו" וב"ספורט", שני עיתוני הספורט הקטאלונים, על קיקה סטיין. שני העיתונים הללו אף פעם לא התיימרו להיות אובייקטיביים. הם קודם כל בעד הקבוצה ורוצים לתת הרגשה טובה לאוהדים, שלא לדבר על כך שהם גם משמשים לא פעם כשופר של הנשיא וההנהלה.

קיקה סטיין הוא אכן מעריץ של קרויף, של סגנון המשחק שאוהדי ברצלונה מעריצים, אבל השאלה הגדולה האם הוא מסוגל לקחת את סגל השחקנים הנוכחי ו"להחזיר אותו למקורות". מאז שפפ גוארדיולה עזב ב-2012 חלה חל תהליך איטי אבל הדרגתי של התרחקות ממה שכונה בעבר "טיקי טאקה". זה התחיל אצל טאטה מרטינו, נמשך אצל לואיס אנריקה והגיע לשיא אצל ואלוורדה. האמת היא שה"טיקי טאקה" הקלאסי מת מזמן. הוא הפסיד במערכה ל"גגנפרסינג" של יורגן קלופ. אפילו גוארדיולה עצמו, שמנצ'סטר סיטי שלו משחקת גירסא שונה לחלוטין של הטיקי טאקה, הפסיד לקלופ ולסגנון שלו.

קיקה סטיין לא יצליח להחזיר את השעון לאחור ל-2011. זה לא יקרה. ברצלונה היא קבוצה שונה ממה שהייתה כשצ'אבי ואינייסטה שיחקו בה, כשמסי היה בן 24 ולא בן 33. אפשר לדבר מעכשיו עד מחר על ההערצה של קיקה סטיין לקרויף ולגוארדיולה, אבל אלו רק דיבורים. מישהו באמת מאמין שבתוך כמה ימים אותם שחקנים יתחילו לשחק כדורגל אחר? ובכלל, הבעיה הגדולה של בארסה היא ההגנה הרעועה שסופגת כמו מסננת והיכולת המאכזבת במשחקי החוץ. הסיבה העיקרית ברורה: הקבוצה הנוכחית, הדי מבוגרת, לא מסוגלת ללחוץ בלי הפסק כפי שעושות היריבות שלה. יהיה מעניין לראות מה קיקה סטיין יעשה בעניין הזה.

רבים הופתעו כשקיקה סטיין קיבל חוזה לשנתיים וחצי, אבל אין מה להתרגש מהנדיבות של ברתומיאו. מעטים מאמינים שהוא ישרוד את כל התקופה הזו. לכן הוכנסו לחוזה סעיפי יציאה ברורים בכל סוף עונה. הנהלת ברצלונה מנסה שוב להיראות מכובדת ומכבדת כלפי המאמן החדש שלה. אבל בתכל'ס הוא לא יותר מאשר פקק שאמור להחזיק מעמד בבקבוק כמה חודשים בלבד. כי כולם יודעים את האמת הערומה שמתחת לבגדי המלך החדשים: רוב הסיכויים שבעוד שישה חודשים קיקה סטיין, כמו ארנסטו ואלוורדה כעת, ייבעט החוצה בלי יותר מדי סנטימנטים, ובמקומו יגיע המאמן שברצלונה באמת רוצה.