"אוהבים אותי מאוד בחיפה. מקווה שהיא לא תרד ליגה"

"אני ירוק-לבן מאז 1999, אפילו המכונית שלי ירוקה"; "השמאלית שלי עדיין טובה"; "אני מרגיש בבית בישראל"; "אשמח לעלות ליגה עם כפ"ס". אגדת מכבי חיפה, ז'וטאוטאס, שב לישראל, הפעם כמאמן ושומר פינה חמה לאקסית. בונוס: שחזור השער הענק מול יונייטד

גבריאל היידו
גבריאל היידו  09.02.18 - 17:34
תחילת כתבה

גם בגיל 45 ויותר מ-15 שנה אחרי השער ההוא מול מנצ'סטר יונייטד, רגל שמאל של ריימונדאס ז'וטאוטאס עדיין בלתי ניתנת לעצירה, והצצה לשמאלית הקטלנית שלו אפשר לקבל באימונים הראושנים שלו באצטדיון לויטה. אז נכון, שער כמאמן הפועל כפר סבא הוא לא בדיוק שער בשלב הבתים של ליגת האלופות אבל חוץ משיני הזמן שנגסו , כמעט הכל אצל הליטאי עובד אותו דבר.

"אני עדיין בועט טוב, השחקנים צריכים ללמוד ממני איך לעשות את זה", הוא מספר, "נראה לי שזה מאוחר מידי לשחקנים שלי ללמוד ממני איך לבעוט ככה. אולי צריך להתחיל בגילאים קטנים יותר".

כמו שהיה גדול על ליגת העל בזמנו כקשר אחורי מאיים במכבי חיפה וגרם לתהות על מה בדיוק פיגורה כמוהו עושה כאן, כך גם עכשיו בתפקידו כמאמן הפועל כפר סבא הצנועה.  הרי למה שמי שהיה בעבר המאמן הצעיר בהיסטוריה של נבחרת ליטא יגיע לליגה הלאומית? החוט המקשר בין שני המקרים הוא יצחק שום, פעם המאמן שלו בחיפה ותמיד סמל בכפר סבא.

את טבילת האש שלו כמאמן בישראל, ערך האיש שמכונה בחיבה ז'וטא, ברבע גמר גביע המדינה מול בית"ר ירושלים. המינוי האישי של הבעלים שום, לקח את הזמן עד שעמד על הקווים, למד את הסגל, בחר שיטה ונכנס לרשימה המתארכת של מאמנים במועדון הסימפטי שמנסה לשחזר את ימיו הגדולים.

משחק ראשון מול קבוצת צמרת מליגת העל זו נקודת פתיחה לא רעה למאמן חדש. תנצח, כולם ישבחו אותך, תפסיד, וזה יתקבל בהבנה בגלל פערי הכוחות הברורים. אבל האמת שלעיני הבוס שלו בעבר ובהווה, כפר סבא נראתה לא רע מול קבוצה עדיפה עליה בכל פרמטר. ז'וטא קרע את הגרון שלו מהספסל, אבל מה לעשות, שלא היה ז'וטאוטאס על כר הדשא.

מוקדם מאוד לראות טביעות אצבע של מאמן ובמקרה של שחקן שנחשב למוח של הקבוצות שלו, זה בוודאי ייקח זמן עד שנוכל לקרוא לכפר סבא "קבוצה של ז'וטאוטאס".  אז נכון, הירוקים היו יכולים להשיג יותר אבל הסדר העולמי נשאר והמאמן סיים בכורה עם הפסד 2:0 ביתי שלמעשה משאיר אותו להתרכז במה שחשוב באמת – לעלות ליגה. "יש לי הרבה ניסיון כשחקן כדורגל. כמאמן הייתי חמש שנים בלונדון ולא רק צפיתי בכדורגל. הלכתי לאקדמיות, התבוננתי באימונים ולמדתי  איך לתת מהידע לשחקנים", הוא מספר, "אני מרגיש בבית בישראל".

הרומן של ז'וטא עם הצבע הירוק הלך איתו ממכבי חיפה, דרך פנאתיינייקוס ועד היום. ""אני ירוק-לבן מאז 1999. אפילו המכונית שלי ירוקה", הוא מהודה, במה שבוודאי גורם לצמרמורת אצל לא מעט אוהדים. פחות או יותר בזמן שארון הגביעים של כפר סבא הפסיק להתחדש, הארון של מכבי חיפה התחיל להתמלא, אבל ז'וטא לא עושה הקבלות בין המועדונים מעבר לצבע המשותף, אלא אם כן החזון שלו למועדון מהשרון יתגשם, ואז שני מחנות האוהדים יחבקו אותו, רצוי במפגש פיקנטי בליגת העל. 

"דיברתי הרבה עם יצחק שום, ואמרתי שאולי זה מוקדם מידי לעלות ליגה מיד והוא אמר 'בוא ננסה, למה לא?'. לדעתי אם רוצים לבנות מועדון גדול, צריך לעשות זאת צעד אחרי צעד".

איך זה ירגיש לך לאמן מול מכבי חיפה?
"אשמח לעשות זאת. זה יהיה נחמד מאוד כי אני חושב שהקהל יתמוך בי ולא במכבי חיפה כי הם אוהבים אותי. אולי יום אחד אם נעלה לליגת העל ניפגש. אני מקווה שחיפה לא תרד השנה כי הם לא משחקים כל כך טוב, אבל הכול אפשרי".

הדפס