גליל מחוץ ליורוקאפ, ירושלים בשלב הבתים

היורוליג החליטו שסגנית האלופה לא עומדת בסטנדרט של המפעל, בעיקר בשל האולם הקטן והמרחק משדה התעופה. האדומים ייכנסו אוטומטית לשלב הבתים. אוחיון: "אם י-ם תירש אותנו, זה מעשה נבלה". שמעון מזרחי ינסה לשנות התקנון

אסף אפל ורועי גלדסטון  04.07.11 - 16:12
כבר לא צריך מוקדמות. קטש (אתר המנהלת)
כבר לא צריך מוקדמות. קטש (אתר המנהלת)
תחילת כתבה

הפועל ירושלים תפתח את העונה הקרובה ביורוקאפ כבר בשלב הבתים, מבלי שתזדקק לשלב מוקדמות. הסיבה לקידום: ביורוליג החליטו היום (שני) כי גלבוע/גליל, סגנית האלופה הישראלית, אינה עומדת בסטנדרטים לאירוח משחקים במפעל, שעיקרם מספר מקומות ישיבה מינימלי ומרחק משדה תעופה. הקבוצה של חיים אוחיון לא מוכנה לנדוד לאולם אחר ועל כן לא תוכל להשתתף בטורניר.

ביום חמישי, ביום בו תתקיים הגרלת שלב הבתים ביורוליג, תתקיים גם ישיבת הועד המנהל של היורוליג, בו חבר שמעון מזרחי. יו"ר מכבי ת"א ינסה לשנות את תקנון היורוקאפ, כדי להוריד את מספר המקומות המינימלי הדרוש מ-3,000 ל-2,500 וכמו כן יבקש שהתקנה החדשה, אם תעבור, תיכנס לתוקף כבר העונה. אם יצליח, גלבוע/גליל תוכל לארח בגן נר ולהשתתף ביורוקאפ. בשורות סגנית האלופה, עם זאת, סקפטיים לגבי הצלחת המהלך.

כזכור, בעונה שעברה משחקי גלבוע/גליל ביורוקאפ התקיימו במלחה מאותן הסיבות. נציג הארגון האירופי הגיע אז במיוחד לישראל על מנת לבדוק את המגרש בגן נר והחליט לפסול אותו, כשאנשי היורוקאפ טענו שהמידע שהגיע ממנהלת הליגה וגליל/גלבוע סבל מחוסר דיוקים, דבר שהעכיר את מערכת היחסים בין הצדדים. בגליל, בכל מקרה, מסרבים בשלב זה לשחק מחוץ לגן נר, ונראה כי הם ויתרו על האפשרות להשתתף העונה ביורוקאפ.

ירושלים, קבוצה מוערכת מאוד במפעל שגם זכתה ביול"ב קאפ ב-2004, ומאז הספיקה גם להעפיל לחצי הגמר ורבע הגמר של המפעל, קיבלה היום את ההודעה בשמחה ולא תצטרך להתמודד בשלב המוקדמות על הכרטיס למפעל. ביורוליג מרוצים מאוד מהעובדה שירושלים תהיה זאת שתמלא את מקומה של גלבוע/גליל, שכן בשנים האחרונות מדובר בקבוצה שמשודרת הכי הרבה ביורוספורט 2. הגרלת שלב הבתים תיערך בתחילת אוקטובר.

את הבעלים של גלבוע/גליל, חיים אוחיון, החלטת היורוליג פשוט הרתיחה. פסילת האולם בגנר נר, בגינה ויתרה גליל על ההשתתפות ביורוקאפ, הביאה את אוחיון לתקוף את הארגון בכל הכח. "ביורוליג לא מכבדים את ההישגים הספורטיביים שלנו ואת ערכי הספורט הבסיסיים", אמר אוחיון לאתר ערוץ הספורט, "הם לא מכבדים את הקהל הביתי והמשמעות של קבוצה שרוצה לשחק בבית שלה. שולחים אותנו לאולם (מלחה) שבמקרה הטוב שווה לשלנו. גן נר נשלל לא על בסיס ענייני".

"מה לא עומד בתקן? כמות הכסאות, אבל אין טעם שיהיו סתם כסאות אם ממוצע הצופים במפעל הוא 2,000", הוסיף אוחיון בראיון לרדיו ת"א, "אנחנו מכירים את המדינה שלנו, אחרי נוקיה ומלחה האולם שלנו הוא השני בגודלו. מה הטעם שגלבוע תשחק בירושלים, 100 ומשהו ק"מ מהבית? זה לא מתאים למפעל הזה. ידענו שהתקנון אומר 3,000 מקומות אבל ראינו שגם במקומות אחרים זה לא כך. גם בירושלים משחקים בפחות מזה, אז יש פה התנהגות הכי לא עניינית ברמה הכי נמוכה שיכולה להיות. הפועל ירושלים הם לא יכולה לרשת אותנו ואם כן זה מעשה נבלה. זה לא מכובד ואני במקומם הייתי פורש מהמפעל הזה. ירושלים לא צריכה להיות שם".

"מוסד היורוליג נגוע בעסקנות שלא מתחברת עם ערכי הספורט", המשיך אוחיון לירות, "השקענו כספים, הגענו להישגים ואנחנו דורשים את היחס המתאים. זה מריח לי כמו קונספירציה מהסוג הגרוע ביותר. יש תחושה שמתחשבנים איתנו בגלל מחלוקות ויריבות עם מנהלת הליגה. אם לירושלים מגיע לארח במלחה, אז גם לנו מגיע לארח בגן נר. אני לא מבין למה ביורוליג עושים איפה ואיפה. שטחנו את הטענות שלנו בצורה עניינים, והתשובות שקיבלנו מהיורוליג הן עלבון לאינטליגנציה. הם מדברים איתנו בשפה טוטאליטרית ולא נותנים לנו אפשרות לשכנע אותם. אנחנו נתקלים שם בחומות".

מה התשובה של הפועל ירושלים? "היינו אמורים להיות במוקדמות, זה לא שאנחנו לא משחקים בכלל במפעל אירופי ולא באנו מהירח כדי לקחת מקום של מישהו", אמר מנהל הקבוצה גידי דודי, "אנחנו לא מעורבים בהחלטה של היורוליג ואנחנו לא חלק ממנה. לגליל יש סיפור עם היורוליג כבר מספר שנים. אנחנו לא יכולים לבחור איפה לשחק. לגלות לויאליות זה אולי בהסתדרות או בקיבוץ, אם אנחנו לא נלך אז קבוצה ישראלית אחרת תלך. ניסיתי לעזור לגליל במידת האפשר שיאשרו להם את האולם אבל הם לא הקשיבו לעצות שלי. יש לגלבוע גליל אנשים נפלאים, אבל יש להם בעיות קשות עם היורוליג ולא אוהבים אותם שם במפעל. הכעסים של חיים אוחיון מוצדקים לגבי היורוליג, אבל שישאל את עצמו למה הם מתייחסים אליהם ככה".

תגובתה הרשמית של הפועל ירושלים: "אנחנו לא צד בעניין. אנחנו בעד שכמה שיותר קבוצות ישראליות ישחקו במפעלים אירופיים. עד אתמול היתה לגליל הזכות להשתתף ביורוקאפ, והם אלה שהשיבו בשלילה".

הדפס