המנהלת נגד מכבי חיפה: גורמת נזק כבד לכדורסל

הירוקים פרשו מהיורוקאפ וננזפו באופן חסר תקדים: "נדון בנקיטת צעדים נגד הקבוצה". ג'ף רוזן בתגובה: "לשחק ביורוקאפ זו הוצאה גדולה"

מערכת אתר ערוץ הספורט  24.06.14 - 10:40
פרשו, וחטפו על הראש (אלן שיבר)
פרשו, וחטפו על הראש (אלן שיבר)
תחילת כתבה

מתקפה חסרת תקדים של מנהלת ליגת העל נגד מכבי חיפה. הירוקים, שהפסידו את האליפות למכבי תל אביב, הודיעו על פרישה מהיורוקאפ וגררו תגובה נזעמת. סגנית האלופה, שכבר סיכמה על השתתפותה במפעל השני בחשיבותו באירופה, ויתרה יום לפני תום ההרשמה ובמנהלת רותחים.

"ההחלטה התמוהה של חיפה גורמת נזק כבד לכדורסל הישראלי ולליגה, כאשר הישגים של שנים ירדו לטמיון בעקבות פרישה זו", כנתב בהודעה הרשמית של המנהלת, "לפיכך תדון המנהלת בישיבת הדירקטוריון הקרובה בצעדים נגד מכבי חיפה, ותבדוק דרכים למנוע הישנות של מקרים כאלה בעתיד, מאחר שכל פרישה מאירופה פוגעת בניקוד של הקבוצות הישראליות באירופה ופוגעת אנושות בתדמית הליגה".

"מנהלת הליגה קיבלה בצער את הודעתה של מכבי בזן חיפה כי לא תשחק בעונה הקרובה ביורוקאפ", נכתב בנוסף, "ההודעה המפתיעה הגיעה רגע לפני סגירת ההרשמה ולמרות שבחודש שעבר עזרה המנהלת לארגן פגישה בין ג'ף רוזן לנשיא היורוליג ג'ורדי ברתומאו בה, סוכמו פרטי השתתפותה של מכבי חיפה, ונשמעה בקשתה להקדים את משחק הפתיחה של היורוקאפ כדי שתוכל לצאת למסע משחקים בארצות הברית".

"המנהלת ניסתה בכל כוחה לשנות את החלטתה של מכבי חיפה, אך לצערנו למרות תמיכה כלכלית רחבה אשר הציעה המנהלת ולמרות הנזק הגדול לתדמית הליגה, מכבי חיפה החליטה לדבוק בהחלטתה. המנהלת פנתה ליורוליג ואף קיבלה אישור חריג להציע את המקום של חיפה לקבוצה ישראלית אחרת, אך לצערנו בשל אילוצי אולמות והסמיכות לסגירת מועד ההרשמה, קבוצות הליגה אינן יכולות לשחק העונה ביורוקאפ וכך תישאר ישראל העונה עם נציגה אחת בלבד במפעל: הפועל ירושלים".

כאמור, מדובר במתקפה חסרת תקדים של המנהלת כלפי קבוצה בליגה הבכירה, ואפשר להבין את עוצמת הכעס. מלבד העובדה שוויתור על מפעל אירופי הוא בבחינת הפסד מקצועי לכדורסל הישראלי, פרישה כזו עלולה להעמיד את הענף במצב מביך שבו לישראליות אין רצון ממשי לקחת חלק במשחקים אירופיים. בעונה שעברה, אחרי שזכתה באליפות, מכבי חיפה ויתרה על השתתפות ביורוליג, אולם אז אפשר היה להבין את שיקולי התקציב ומגבלות האירוח. כעת, כאשר מדובר בסטנדרטים גבוהים פחות ביורוקאפ, פרישתה של סגנית האלופה מקבלת בעיני המנהלת, כנראה שבצדק גמור, פחות לגיטימציה.

חיפה בתגובה: "לשחק ביורוקאפ זו הוצאה גדולה"

"אנחנו מאוד מאוכזבים מתגובת מנהלת הליגה. המנהלת נוסדה עבור הקבוצות ובעקבות תגובתה זה ברור שסדר העדיפויות שלהם הוא הפוך", מסר הבעלים ג'ף רוזן בתגובה חריפה, "אחרי דיונים עם מנהלת הליגה, הם דחו את ההצעה הנגדית שהגשנו לגבי עזרה כלכלית על מנת לשחק באירופה. לשחק ביורוקאפ זו הוצאה גדולה. שיחקנו פעמיים בארבע העונות האחרונות באירופה כשהקבוצה נטלה על עצמה את כל ההוצאות הכספיות והיתה ירידה משמעותית במספר האוהדים במשחקים מאשר במשחקי הליגה".

"בהתייחסות לפגישה עם ג'ורדי ברתומיאו, מנהלת הליגה שוגה. מטרת הפגישה עם ג'ורדי היתה להודיע לו על ההתנגשות עם המסע ל-NBA, והנושא נשאר בלתי-פתור. המטרה שלנו במכבי חיפה היא להיות אחת מהקבוצות הטובות ביותר בישראל. הוכחנו את זה באופן שיטתי כשהגענו לחמישה גמרים בשש העונות האחרונות (3 גמרים בליגה ושניים בגביע), כולל זכיה באליפות היסטורית עבור המועדון. העונה החלטנו לא לשחק באירופה כדי להרכיב שוב קבוצה מרגשת שתתחרה בצמרת הליגה".