קו ת"א-בית לחם: סיפורו של קור.גיי קוקס

האווירה באולמות ("לא מרגישים את המתיחות הביטחונית") וההתעניינות בכדורסל שלנו ("עוקבים אחרי הפועל, מכבי וי-ם. התלהבו כאן מפייר ג'קסון") סיפורו המרתק של קור ג'יי קוקס, ביום גר בת"א לצד טיי מקי, ובערב נחשב לכוכב הכי גדול בליגה הפלסטינאית. מיוחד

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  13.01.18 - 09:30
תחילת כתבה

סביר להניח שמעולם לא שמעתם על קור.ג'יי קוקס, אלא אם אתם ממש עכברי כדורסל אמיתיים. קוקס בן ה-27 שיחק במספר מדינות באירופה עד שבקיץ האחרון, נחת בישראל, וכרגע הוא עדיין מחפש קבוצה שתחתים אותו על חוזה. אה, והוא בינתיים משחק במועדון הכדורסל של בית לחם, מהליגה הפלסטינית.

קוקס, שמתגורר בתל אביב וחוצה את הקו הירוק לטובת משחקים, הוא השחקן היחידי שגר בישראל ומשחק בשטחי הרשות. "הם לא עושים לי בעיות במעבר הגבול", הוא טוען.

את הנסיעה לבית לחם, אגב, הוא עושה דרך מוניות שירות שעוברות בירושלים. "כרגע אני בעיקר מחפש הזדמנות לשחק כדורסל", מספר האמריקני על ההחלטה לבחור בליגה הפלסטינית, "ברור שאני מחכה להזדמנות טובה יותר עבורי, כי אני גם לא משחק עבור הכסף. זה לא העניין. אני שומר על כושר וחווה דברים אחרים שלא ראיתי, זה מרתק".

לא קשה לך לשחק כדורסל עם תמורה כל כך מעטה?
"אני שם בשביל התשוקה כי אני אוהב כדורסל. הכסף יבוא".

זה לא מפריע להם שאתה גר בישראל?
"הם לא מתייחסים אליי שונה, הם אוהבים אותי. אני יודע שיש מלחמה, אבל שם לא מרגישים אותה".

איפה שיחקת?
"בית לחם, קלנדיה, רמאללה".

לא פחדת להיכנס לשם?
"לא, הכל שם שלו ורגוע".

מה היחס שלהם לכדורסל?
"הם מאוד אוהבים כדורסל, הם צופים בכדורסל, רואים הרבה NBA. כשאני בא למשחקים ילדים שואלים אותי ה-NBA על ומספרים לי כמה שהם אוהבים אותה".

את הכדורסל הישראלי הם מכירים?
"כן. הם מכירים את מכבי תל אביב, הפועל ירושלים, הפועל תל אביב. הם מדברים על הליגה שלנו, הם אוהבים אותה. הם מכירים קבוצות, הם רואים משחקים בטלוויזיה. אם אני מספר להם שהייתי במשחק של מכבי או של הפועל, הם אומרים 'וואו'. הם מכירים את הקבוצות וחלק מהשחקנים. הם התלהבו מזה שאני מכיר את פייר ג'קסון לדוגמה".

איך הם עוקבים?
"הם אוהבים את הרשתות החברתיות, בעיקר הילדים".

מבחינת כדורסל, קור.ג'יי גדול על הליגה הזו, שנגמרת בעוד שבועות שבועות ספורים, כשהוא קולע 45 נקודות בממוצע למשחק. "יש לכל קבוצה זר אחד, אבל הרמה שם עולה משנה לשנה", הוא קובע, וגם מסביר: "זה בא בעיקר מהילדים. הם מתחברים לענף, לומדים עליו יותר ויותר. אני מרגיש שגם השחקנים המקומיים טובים יותר".

מה הם שואלים אותך על ישראל?
"הם לא שואלים על המצב, הם שואלים על תל אביב ועל איך היא נראית. אני מספר להם רק דברים טובים".

אם תלכו לאימון של הפועל תל אביב, קיים סיכוי גדול שתפגשו את קוקס, שנמצא שם הודות לקשר החם בינו לבין טיי מקי. "יש לי הרבה חברים פה אבל מקי הוא המנטור שלי, אחי הגדול", מגלה קורג'יי, שמקפיד גם להגיע לרוב המשחקים של האדומים, "טיי לימד אותי כל כך הרבה על כדורסל. אני והוא מלמדים אחד את השני דברים ועושים אחד את השני טובים יותר וחזקים יותר מנטלית. אני שמח שיצא לי להכיר אותו ולראות אותו משחק".

לפני שמצא את עצמו בישראל, קוקס שיחק בצרפת, פינלנד ואוסטריה, כשבעונתו הטובה ביותר, בטארמו הפינית, הוא קלע 13 נקודות בממוצע למשחק וקלט 7 ריבאונדים. באתר "יורובאסקט" הוא מתואר כמכונת היילייטים אנושית וכשחקן הגנה טוב מאוד: "בסופו של דבר, המוטיבציה שלי היא לשחק ב-NBA יום אחד, אבל עכשיו, המטרה שלי היא למצוא קבוצה בישראל".

למה דווקא ישראל?
"תמיד חלמתי לבוא לפה בגלל ההיסטוריה. אני אוהב לטייל בעולם, אני אוהב לחיות כאן ומעריך את זה".

קוקס גדל בצפון קרוליינה, במחוז קטן בשם ביופורט. "לא הרבה אנשים יוצאים משם, הרוב נשארים, חלק מתים או הולכים לכלא", הוא מספר בגילוי לב. "אני מגיע ממקום לא טוב, אבל גם ממקום כזה לומדים הרבה על החיים. אמנם למדתי בתיכון של דומיניק ווילקינס, אבל ראיתי הרבה סמים ורובים אבל למזלי היה לי את הספורט ואת הכדורסל שאיפשר לי לראות עולם ולשנות את חיי. עברתי הרבה בחיים, הגעתי מרקע קשה".

הפלסטינים שואלים אותך על ארצות הברית?
"ברור, הם שואלים, אבל יש דברים על אמריקה שאני לא יכול להסביר לילדים כי אני לא מבין אותם בעצמי. אני מספר להם דברים טובים על ארצות הבריות, כי בדיוק כמו פה - מה שרואים בתקשורת זו לא המציאות האמיתית".

הדפס