"אחד הניצחונות המרגשים בשנים האחרונות"

טירוף בהפועל ת"א אחרי הדרבי. גינת: "מדר הכי גבר בעולם"

עמרי מנהיים  21.01.19 - 07:34
תחילת כתבה

1. המופע של שיא הרגש
דקות ארוכות אחרי שהדרבי הסתיים, אוהדי הפועל תל אביב המשיכו לשיר, לרקוד ולקפוץ. תומר גינת נטל את המיקרופון ומסביבו יתר השחקנים חגגו ניצחון, שהרגיש כמו תואר. ולמען האמת, היתה להם סיבה ממש טובה: בעיצומה של אחת העונות הפחות טובות של האדומים מאז שחזרו לליגה הראשונה, ה-94:104 על מכבי תל אביב היה עבורם כמו קרן אור זוהרת. כזו שיכולה להאיר, החל מהיום, אולי גם את העונה כולה. "זה אחד הניצחונות הכי מרגשים של הפועל ת"א בשנים האחרונות", אמרו במועדון.

כל דרבי הוא אמוציונלי והוא סערת רגשות אחת גדולה, בטח כשמנצחים, אבל הדרך שבה הושג הניצחון הזה גרמה להכל להיראות גדול יותר. הרי, האדומים כבר חגגו ניצחון אחרי 40 דקות, שחקנים התחבקו, הכרוז צעק "יש" ואחד מעובדי המועדון אפילו הספיק לחצות בספרינט את המגרש - רק כדי לגלות כמה רגעים לאחר מכן שהעבירה שנשרקה על סקוטי ווילבקין הייתה לפני הבאזר. "זה תמיד יושב לך בראש, אם היו שורקים אותו דבר הפוך", היטיב לסכם דני פרנקו את הלך הרוח בהפועל את השריקה ההיא.

ולהארכה, כידוע, הפועל הגיעה כשכל המומנטום צהוב וללא שני הרכזים שלה - רביב לימונד וג'רל מקניל שספגו חמש עבירות. "אני שמח שהראינו אופי וידענו לנצח במשחק עם הרבה לב", אמר תומר גינת, שבדיוק כמו בניצחון הקודם בדרבי בהיכל קבוצת שלמה, נבחר למצטיין.

גם פרנקו המשיך בקו הזה: "הטעויות שעשינו בסיום נבעו מהתרגשות. ולפעמים כשאתה פועל עם רגש, אז אתה עושה דברים גדולים ולפעמים אתה עושה טעויות שמכאיבות לך. זה משהו שהוא מאוד אופייני להפועל תל אביב. כל דבר שקורה פה, קורה מאמוציות. גם הניצחון הזה בא מבפנים".

2. מחוברים
בהפועל ת"א דיברו על הניצחון אתמול כניצחון שיכול "לשנות את העונה". נכון, מדובר בסך הכל בספרה אחת יותר בטור הניצחונות, אבל המשמעותית ביותר העונה. "עשינו המון שינויים וסוף סוף יש לנו חודש שאנחנו רצים כאותה קבוצה", התייחס גינת. "עשינו שני ניצחונות גדולים שייתנו לנו דחיפה גדולה הלאה".

כפי שאמר גינת, בהפועל אכן מרגישים שהקבוצה מתחילה לגלות סימני חיבור. שהמהפכות הסתיימו, אולי חוץ מרכז שיגיע בעתיד. "יש פה קבוצה שהתוצאות שלה היו הרבה פחות טובות ממה שהיא באמת", אמרו במועדון. "כולם מבינים שזה היה בסופו של דבר עניין של כימיה ודינמינקה ואלו דברים שדורשים זמן".

וכדי להוכיח שבאמת הגרף של הפועל במגמת עליה, יש לה מבחן אופי חשוב במיוחד כבר בחמישי הזה - משחק השלמה מול אשדוד. "לנצח בדרבי זה ענק, אבל אשדוד זה משחק על החיים כי אנחנו עדיין קבוצת תחתית", סיכמו בהפועל. גינת הוסיף: "המשחק מול אשדוד חשוב עבורנו במיוחד. אנחנו צריכים לבנות את הדרך שלנו לנצח בו".

3. אתם נהניתם?
אחרי ההפסד הביתי להפועל באר שבע, שניים-שלושה אוהדים חיכו ביציאה לשחקנים וקיללו. כלומר, רק שניים-שלושה אוהדים. בהפועל הרגישו, כבר תקופה, שיש מין אדישות בקרב הקהל כלפי הקבוצה, לנוכח התוצאות הרעות. "האוהדים פשוט לא נהנו העונה, וכשאתה לא נהנה אתה אדיש", סיפרו אז בקבוצה. ומה שקרה אתמול, אם כן, היה האנטיתזה לאותו ערב עצוב בדרייב מול באר שבע.

זה התחיל עוד לפני המשחק, כאשר לראשונה העונה, ההיכל היה מלא עד אפס מקום. דגל פריסה יפהפה הונף והקהל האדום לא הפסיק לעודד לשניה (בהמשך נתייחס גם לחלק הפחות יפה של חלק משירי ה"עידוד"). בסיום, מאות האוהדים כאמור נשארו בהיכל וחגגו את הניצחון המתוק ביותר השנה, כשבחוץ המתין גוש גדול של אוהדים, שעטף באהבה את שחקני הפועל וקילל את שחקני מכבי שעשו את דרכם לאוטובוס. "אני שמח שהקבוצה הזאת לומד להילחם בשביל הקהל שלה", אמר פרנקו. "הם נתנו פה הצגה ועשו אווירה מטורפת".

4. טיפה בים
זה לא אמור היה להיות הערב של ים מדר, וגם השורה הססטיסטית שלו - שש נקודות בשש דקות לא מבשרת שהיה פה איזה מופע יוצא דופן. אבל אתמול, אי אפשר להתכחש לזה, נולד כוכב בדרייב אין. נכון, הוא היה שם מתחילת העונה, אבל אין כמו דרבי כדי לשים את הסטמפה שאתה באמת משהו מיוחד.

מדר נכנס דקה ו-18 שניות לסיום המחצית הראשונה. וזהו. מאז הוא ישב על הספסל וראה איך החברים שלו כמעט משיגים ניצחון יוקרתי בדרבי, אבל אז הגיעה השריקה לעבירה על ווילבקין. הארכה, הפועל בלי רכזים - ופרנקו משליך לפרקט שעליו הוא פחות סמך לאורך המשחק ובכלל בתקופה האחרונה.

אלא שדווקא הילד, בסך הכל בן 18, שיחק בחמש הדקות של ההארכה כמו אחד שעבר עשרות דרבים בחייו. ניהול משחק מלא באחריות וטונות של בטחון שבאו לידי ביטוי עם סל קריטי ביד שמאל ועוד קליעות עונשין עם הרבה לחץ על הכתפיים. "כשהוא עמד על הקו, אמרתי לו באוזן שהוא הכי גבר בעולם", גילה גינת. "ילד בן 18 שעולה ככה לדרבי בהארכה, ועושה את מה שעשה, כל הכבוד לו".

בסיום, אחד האוהדים המוכרים של הפועל תפס את מדר ולא הרפה ממנו מספר שניות. "אתה קולט מה עשית פה?", הוא צעק באוזנו. "רק בן 18, וכבר ניצחת בדרבי".

5. בדרך לבית הדין?
בצד הפחות נעים של הערב הזה - אוהדי הפועל שרו לא מעט פעמים "שתהיה שואה למכבי" ובמהלך החימום אף השתמשו בביטויים "ניאו נאצים". גם את הקללות והשירים לעברו של רגב פנאן אי אפשר היה לפספס. לקראת סיום המשחק, הושלכו מספר חפצים לפרקט, כאשר אוהדי הפועל גם זרקו קונפטי שהביא לעצירת המשחק - והשופט עמית בלק וידא עם המשקיף גילי עובד שהאירועים נרשמו בדוח. תוסיפו לכך את זה שבזמן שתי קליעות העונשין המכריעות של ווילבקין, לפתע הופעלה מוזיקה - בדיוק ברגע שגארד הצהוב זרק. על אלו, ככל הנראה, תגיע הפועל לביה"ד המשמעתי של איגוד הכדורסל.

6. תאריך הקסם
יכול להיות שיש משהו מיוחד להפועל ת"א עם ה-20 בינואר. אתמול היא רשמה ניצחון בדרבי שבוודאי ייכנס להיכל התהילה, בעונה שעברה בדיוק באותו תאריך הפועל ביצעה קאמבק מדהים בארנה בדרך לניצחון על הפועל ירושלים. ב-20 בינואר 2013 האדומים גם כן רשמו ניצחון משוגע בשניה האחרונה על הפועל אשקלון (51:54 - כן, זה היה הסקור) משלשה של גל איתן. אולי שווה להפועל להבא, לנסות להעביר את גמר הגביע לתאריך הזה.