קרח בשדה קוצים: על הירידה של קיארטנסון

ממעט לאיים על השער, לא מקבל כדורים מחבריו לקבוצה ומשדר תסכול. קיארטנסון היה אחד השחקנים הבולטים במכבי תל אביב בשנה שעברה, אבל העונה מתקשה לספק את הסחורה. האיסלנדי יקווה לחזור למסלול דווקא הערב מול ב"ש. וגם: ייני ושוינפלד כשירים

דור בלך  14.12.17 - 15:20
תחילת כתבה

בווידאו: תקציר הניצחון של מכבי ת"א על קריית שמונה בחצי גמר גביע הטוטו

רגע האמת. מכבי תל אביב תעלה הערב (חמישי) לגמר גביע הטוטו מול הפועל באר שבע כשמלבד התואר, בו מעוניינת מאוד לאחר שנתיים שחונות, היא רואה בו הזדמנות כמעט אחרונה להציל את העונה. ניצחון על האלופה, בטוחים בשורות הצהובים, יצליח להחזיר אותם חזרה למסלול, על אף שנראה שהקבוצה צועדת העונה בדרך לשום מקום.

"זה הזמן שלנו להוכיח את היכולת האמיתית שלנו", אמר ג'ורדי קרויף לשחקניו לקראת המשחק. מבחינת ההולנדי והשחקנים, ניצחון והצגת יכולת טובה מול האלופה תהיה הוכחה לכולם, ובעיקר לעצמם, כי הם מסוגלים עוד להציל את העונה הזו. "בעונה שעברה סגרנו פער גדול מזה, בעונה שלפניה גם כן", סיפר שחקן בקבוצה. "ככה שזה כן אפשרי, אבל קודם כל אנחנו צריכים להתחיל לשחק כמו שצריך". הבשורות החיוביות מגיעות מכיוונים של ארון שוינפלד ושרן ייני שהיו בספק למשחק אך ערכו אימון מלא וכשירים למשחק הערב.

אחת הדאגות הגדולות של מכבי ת"א היא הבצורת של וידאר קיארטנסון. החלוץ כבש העונה 11 שערים - ארבעה שערי ליגה, ארבעה שערים בליגה האירופית ועוד שלושה שערים בגביע הטוטו, אלא שהאחרון שבהם היה לפני חודשיים בדיוק, מול בני יהודה. הצהובים יודעים כי חזרה לכושר של האיסלנדי היא אחד מהמפתחות העיקריים כדי שיחזרו תחזור לעניינים.

קיארטנסון היה איימת ההגנות בעונה שעברה, על אף בצורת קלה פחות או יותר באותה התקופה. העונה, הוא מתקשה להגיע למצבים, למרות שהוא שחקן השדה שזכה להכי הרבה דקות משחק במכבי ת"א העונה. האיסלנדי נמצא רק במקום השישי בליגה באיומים לשער, אחרי שחקנים כמו שובל גוזלן, חנן ממן, ובטח שאחרי טוני וואקמה, דיא סבע וערן לוי.

זה לא רק הכושר של האיסלנדי עצמו, אלא הקבוצה כולה שלא מייצרת עבורו מצבים. אין זה מפתיע כי אף שחקן של מכבי ת"א לא מופיע ב-15 הראשונים בטבלת מסירות המפתח של הליגה. במקום ה-16 ניצב עומר אצילי שנפצע, והוא היחיד ממכבי ב-30 המובילים מליגת העל בכמות מסירות המפתח. אף שחקן במכבי גם לא רשם מעל לשני בישולים בליגה העונה.

קיארטנסון עצמו מתוסכל מהמצב, היות שמדובר בעונת מפתח עבורו, כשהמונדיאל ברוסיה מחכה בסופו ומקומו בסגל נבחרת איסלנד מעורער. החלוץ אמנם שומר על נימוס צפון אירופי טיפוסי שמקשה לראות מתי הוא מאבד מקור רוחו, אך מי שמכיר אותו מעיד כי הוא מתחיל להילחץ מהמצב, מה שמשפיע עוד יותר על יכולתו על כר הדשא.

גם קרויף הודה מוקדם יותר השבוע שקבוצתו מוגבלת בקישור ומתקשה לייצר מצבים לחלוצים או לעצמם. בינואר מתכנן המאמן להחתים שני קשרים זרים ואת ליאור רפאלוב, במטרה ליצור יותר מצבי הבקעה עבור החלוצים. בשיחות עם קיארטנסון הובטח לו כי המצב ישתפר, וכי החזרה של דור מיכה ואלי דסה, שבישלו לו כמות שערים נאה בכונה שעברה, תעזור.

בנתיים החלוץ מנסה לשמור על אופטימיות, ומשתמש בכל מה שהוא יכול, כולל אמונות תפלות - הוא הזמין במיוחד חבר איסלנדי לארץ הערב, כשעל פי הסטטיסטיקה שאסף, בכל משחק בו נכח החבר החלוץ הצליח לכבוש. קיארטנסון ניסה את הטריק הזה גם בעונה שעברה בגמר הגביע אז הזמין את הוריו ושלושה מחבריו עם סטטיסטיקה דומה, אך זה לא עבד. הפעם, מקווה האיסלנדי, זה יסתיים עם שער, תואר, וחזרה למסלול ההצלחה - שלו ושל מכבי תל אביב.

הדפס