המלך קרלוס: קוויאר חולם על גביע עם ק"ש

האם הבלם יוכיח שגם בגיל 36 מגיע לו מקום בקבוצה גדולה?

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  28.02.18 - 15:00
תחילת כתבה

הפועל ק"ש עוברת עונה בינונית ומטה, שעשויה לקבל תפנית הערב (רביעי) כשתארח את הפועל באר שבע במסגרת גומלין רבע גמר גביע המדינה. בקיץ נבנה סגל עתיר כישרון, אך רובו לא הותיר חותם. מי שכן עשה זאת הוא הבלם הוותיק, קרלוס קוויאר. הספרדי הגיע בקיץ ממכבי פתח תקווה לאחר הרהורי פרישה. מספר קבוצות חשקו בשירותיו, אך הוא בחר להצפין כששמע מאיזי שרצקי שהמטרה היא להתמודד בצמרת.

מקורב לשחקן סיפר: "קוויאר מאוכזב מכך שהקבוצה לא העפילה לפלייאוף העליון. הוא מאוד רוצה לזכות בגביע המדינה ולהוכיח שלמרות גילו המתקדם, הוא מתאים לקבוצות הגדולות בישראל". קוויאר הגיע לארץ הקודש לאחר קריירה שכללה מאות הופעות בשתיים מהליגות הטובות בעולם, הליגה הספרדית והליגה האנגלית. במהלכה שיתף פעולה עם שחקנים כמו רובר פירס, אמיל הסקי, ג'יימס מילנר, אשלי יאנג, קייל ווקר, רובי קין, מרכוס אלונסו, דני ווקר, ראול גרסיה, חואנפראן, נאצ'ו מונריאל, ססאר אספיליקואטה, רוברטו סולדאדו ועוד רבים וטובים.

הרשימה הארוכה הזו ממחישה עד כמה ניסיון יש לו, כמה הוא למד משחקנים שלימים זכו במונדיאל, יורו וליגת האלופות. הרקורד של קוויאר מדהים ביחס לזרים האחרים שנוחתים בארץ, אפילו לאלה שזוכים למשכורות עתק (קאיו, סטפנוס אתנסיאידיס, תומאש פקהארט והרשימה עוד ארוכה).

אז נכון, קוויאר הגיע לישראל כשהוא בן 35 והרגליים כבר לא מהירות כפי שהיו עשור קודם לכן. הוא הגיע לסיים את הקריירה העשירה שלו בליגה פחות טובה, אך הוא מוכיח שהוא אחד משלושת הבלמים הטובים בליגה עונה שנייה ברציפות. קוויאר הוביל את מכבי פתח תקווה למקום הרביעי בטבלה (הישג מדהים עבור הקבוצה הקטנה) בעונה שעברה, במהלכה הקבוצה ספגה 34 שערים. השחקנים ששיתפו עמו פעולה, דור אלו ואליסון דוס סנטוס, זכו לשדרוג מקצועי וכלכלי הרבה בזכות הספרדי.

לראייה, ב-24 משחקים העונה, מכבי פתח תקווה ספגה 31 שערים ולא הצליחה לשחזר את ההישג ולהעפיל לפלייאוף העליון. בתוך כך, דוס סנטוס מקבל הרבה ביקורת על יכולתו במכבי חיפה העונה - לפתע החלו למצוא ליקויים במשחק שלו שלא נמצאו כאשר קוויאר שיחק לצדו.

כשחיים סילבס בנה את הסגל, הוא חשב לשחק עם שלושה בלמים כשקוויאר באמצע ולצדדיו מרכוס דיניז ואיאד אבו עביד, אך מהר מאוד עבר לשיטת שני בלמים. שמונה פעמים הצליחה העונה הגנת ק"ש לשמור על רשת נקייה. סילבס עשה המון ניסויים, סאן מנחם החל כמגן שמאלי ולאחר מכן מילוש ראדיווייביץ' החליפו. אמיר נסאר ואבו עביד עשו רוטציה בעמדת המגן הימני, דיניז שפתח את העונה לצדו של קוויאר ירד אל הספסל ואף עבר פציעה ובק"ש קיבלו החלטה להריץ את עידן נחמיאס הצעיר.

ייתכן שעם רביעייה קבועה הגנת ק"ש הייתה סופגת פחות מ-29 שערים, למרות זאת היא ההגנה החמישית בטיבה בליגה והרבה בזכותו של קוויאר. ההחלטה להעניק ניסיון לנחמיאס לקראת העונה הבאה הגיעה בעקבות הידיעה כי קוויאר יכול להעניק לו רבות ברמה המקצועית ולשמש לו דוגמא על כר הדשא ומחוצה לו. בק"ש סימנו את נחמיאס כבלם העתיד וככל שישתף פעולה עם קוויאר, כך המועדון ירוויח.

למרות גילו המתקדם, הפסיד קוויאר משחק ליגה אחד בלבד. לחבריו לקבוצה יש הרבה מחמאות: "הוא אישיות בחדר ההלבשה, מכוון את השחקנים הצעירים. הוא מאמן על המגרש ומנהיג מחוצה לו". שחקן אחר ציין: "הוא השחקן הכי מקצוען בק"ש, הוא בן 36 ונראה כמו בן 26". הספרדי שומר על תזונה נכונה, מקפיד לא לשתות אלכוהול בניגוד לרוב שחקני הכדורגל בארץ ובעולם.

בנוסף, קוויאר מקפיד לטפח את אורח החיים הטבעוני שלו ודואג לתעד כל צעד ברשתות החברתיות. שחקנים העידו כי אורח החיים שלו השפיע גם עליהם והם צורכים פחות בשר שנחשב לקשה לעיכול בעיקר לפני משחקים ונהנים יותר מפירות. יש לקוויאר אפילו סיסמא: "vegan-power".

בסוף העונה הוא יסיים את חוזהו בק"ש. כבר בינואר הוא הביע את רצונו לעזוב, לא בגלל המועדון, אלא בגלל העיר שלא נחשבת לאחת האטרקטיביות בישראל. את רוב זמנו הפרטי הוא מעביר במשחקי טלוויזיה, חבריו לקבוצה ציינו כי הם נהנים להגיע וליהנות מהמכשירים הטכנולוגיים שרכש. בכל זאת צריך איכשהו לשרוף את הזמן בין האימונים, אימוני הכושר והבישול הטבעוני.

למקורביו סיפר כי מאוד רוצה להישאר בישראל, אך בכוונתו להצטרף לקבוצה שנאבקת על תארים. הוא זוכה להערכה רבה בק"ש, אך ככל הנראה בקיץ הוא יעזוב למועדון אחר, כשגם קיימת אפשרות שיעזוב את ישראל. הערב יש באפשרותו לעשות צעד נוסף בהיסטוריה של ק"ש ולסייע לה להעפיל לחצי גמר גביע המדינה. במשחק הראשון בין הקבוצות באצטדיון טרנר הוא הציל כדור מקו השער וגם הוא יודע שיש לו הזדמנות להראות שמקומו בקבוצות הבכירות בישראל.