השילוש הקדוש: הגורמים להצלחת הפועל חיפה

הזרים, התנאים המשופרים והצומת של קלינגר. מאחורי הקלעים

עינת הירש
עינת הירש  10.05.18 - 12:05
תחילת כתבה

את הערב שחוותה אמש (רביעי) הפועל חיפה באיצטדיון טדי היא כנראה לא תשכח לעולם. "אם מישהו היה אומר לי בקיץ שבסוף העונה ניקח את גביע המדינה ונגיע לאירופה - הייתי אומר לו שהוא צריך להיכנס לאשפוז. מתקשה לעכל את העונה החלומית הזאת", אמר אלברט, איש המשק הוותיק של הקבוצה בסיום המשחק. השחקנים התקשו לרדת מכר הדשא, ואם עד עכשיו העבירו את חגיגות הניצחון בחדר ההלבשה, הפעם, הן היו עם אלפי האוהדים שהגיעו למענם לבירה, כשבני משפחותיהם, הורים, נשותיהם וילדיהם עוטפים אותם בגאווה מול אלפי אוהדים נרגשים. השחקנים הסתובבו כמו שיכורים על  הדשא, כואבים, חבולים, אבל עם סיפוק ענק על פניהם, וחשוב מכך, גביע בידיהם.

מי שהסתובב כמנסה להסתיר את שמחתו הוא יואב כץ, שמדי פעם הגניב חיוך מאופק ולא יותר. גם הוא יודע שעכשיו מתחילה העבודה הקשה באמת, שאת הקץ לא ניתן לדחות יותר ועכשיו צריך להתחיל בישיבת רכבת עם שחקניו מחוסרי החוזים, כל אותם שחקני ההרכב שהעניקו לו תואר ראשון בכל שנותיו כבעלים, אותם השחקנים שאמר להם בעקביות שהוא מעוניין בהם בעונה הבאה.

כמו בכל דבר שעובד גם בהפועל חיפה, לעומת השנים הקודמות, קיים משולש זהב: ניר קלינגר, דורון אוסידון ויואב כץ עצמו. בזמן שכל אחד מהשלושה התקשה בשנים האחרונות להמריא לחוד, האיחוד שלהם יצר הרמוניה של תיאום והכלה שהביאה, כדבריו של המאמן, את הקבוצה ממצב של ברווזון מכוער, ליפייפיה אמיתית.

ואולי דווקא לאור ההצלחה, קלינגר נמצא בצומת. מצד אחד, המועמדות לנבחרת מרחפת מעל ראשו, במיוחד אחרי עונה קשה במיוחד בה שימש גם כמאמן וגם כמנהל מקצועי והקריב שעות נוספות רבות על חשבונו להצלחת הקבוצה. מן העבר השני, הבטיח ליואב כץ שבין אם יישאר בקבוצה ובין אם לא, הוא ירכיב קבוצה, ולא סתם קבוצה, אלא כזו שתתיימר להיות טובה באירופה. לקלינגר, שבחר את הזרים והפריח קריירות של שחקנים רבים אחרים לאחר שנים פושרות, יוצע חוזה משודרג על מנת שישאר, כשגם הקהל, ששר לו שישאר בסיום המשחק, היה רוצה להמשיך ולראות אותו.

אלא שהוא לא היה מצליח לבדו. ניר קלינגר הלך כל העונה יד ביד עם דורון אוסידון, כשהיחסים הטובים בין השניים יצרו איזון בקבוצה הן מבחינת השחקנים והן מבחינת הבעלים. מעבר לעובדה שהשניים הפכו במהלך העונה לחברים טובים, סגן הנשיא הקל על קלינגר בדברים רבים, הן מהבחינה המקצועית ובתקשורת מול הבעלים, והן מבחינת ההתנהלות, שכזכור, לא תמיד זכתה למחמאות.

לאור קשריו הרבים בעולם העסקים אוסידון הצליח לגייס ספונסרים בסכומי עתק שמעולם לא היו במועדון, דבר שמחק לחלוטין את כל המעשיות הידועות לשמצה על "חסכנות יתרה". מלונות מפוארים לפני כל משחק, יציאה משותפת למסעדות באופן תדיר וקבוע וצילומי סרטונים משעשעים משותפים הם רק חלק ממה שהביא לגיבוש הקבוצה.

גם העובדה שיש לקלינגר קשר חם עם השחקנים והוא מהווה דמות אב עבורם, היא עוד נדבך בהצלחה שלו העונה. במהלך כל העונה אוסידון העמיד אוזן קשבת לשחקנים ותרם באיזון המנטלי ובהשארת ה"כביסה המלוכלכת" בתוך המועדון, ולמעשה היווה מעין דבק במרקם החברתי שנוצר. עברו של סגן הנשיא בחיי הלילה של תל אביב סידר אמש ברגע אחד מקום לכל הצוות המורחב של הקבוצה מקומות בבר השלוותא, כשגם כץ עצמו נהנה מקשריו הענפים בתחום המסעדנות כשהוא מבקר בארץ.

לאחר עונה היסטורית עבורו ואחרי שנים של מאבקים בתחתית, כעת כל שנשאר הוא לחכות ולראות האם פיו וליבו של כץ שווים. לאחר שבמשך חודשים הבטיח לשחקנים שישב עימם למשא ומתן, נראה שהעונה הבאה של הפועל חיפה כבר כאן. העונה הנוכחית נגמרה אתמול בצורה המתוקה ביותר מזה 44 שנים, ואם ישכיל הבעלים לשמור על אותם השחקנים שהעניקו לו יחד קלינגר ואוסידון תואר ואירופה לראשונה מאז הגיעו לקבוצה, אולי יהיה אפשר להתחיל לראות ניצנים של תהליך צמיחה של הקבוצה הנוספת בעיר חיפה, שלפחות נכון לעכשיו, הפכה אדומה.

הדפס