מלכודת התשוקה: ההתלהבות של קונטה נעלמה

הווינריות שהתחלפה בסוג של תבוסתנות, החיבור לשחקנים שהפך לכתף קרה והאוהדים שהתחילו לאבד סבלנות. אם בשנה שעברה קונטה הדביק את צ'לסי בהתלהבות שלו, נראה שהשנה משהו כבה. הערב מול בארסה הוא ינסה להצית מחדש את האש שלו ושל חניכיו

ירין לוי וגל בר-אב  14.03.18 - 14:02
תחילת כתבה

משהו רע עובר על אנטוניו קונטה וצ'לסי בתקופה האחרונה. חוץ מהתוצאות, נראה שהתשוקה של קונטה כבתה ובמקומה רואים על פניו בעיקר ייאוש. 

"יש לי אמביציה גדולה, אבל לא מקצים לי מספיק כסף כדי לחזק את צ'לסי", קונטה הודה במסיבת העיתונאים לקראת המשחק מול מנצ'סטר סיטי בליגה, "המועדון יודע טוב מאוד מה האמביציה שלי. כשאתה מחליט לעבוד עם מאמן גדול, אתה חייב להבין שאתה לוקח מאמן עם אמביציה גדולה, לא לוזר אלא ווינר. חייבים להבין את זה".
 
כשנשאל האם להנהלת צ'לסי יש אותה אמביציה כמוהו, קונטה כבר נשמע פחות נחרץ: "אני לא יודע ולא רוצה לדבר על זה. עכשיו מה שחשוב זה להישאר מרוכזים בהווה. על הנושאים האלה נדבר בעתיד".

במסיבת העיתונאים לפני המשחק מול מנצ'סטר סיטי,  האיטלקי לא חשש להסתיר את האכזבה שלו מההנהלה וגם לא הייתה לו בעיה להביע קנאה בפפ שמקבל ממנצ'סטר סיטי כל שחקן שהוא דורש להחתים. "כשמשלבים מאמן טוב והרבה כסף, זאת התוצאה", הוא הודה ושלח מסר לרומן אברמוביץ'.

יחד עם זאת, לא נראה שדבריו של האיטלקי השפיעו. בשנים האחרונות צ'לסי מרשה לעצמה להחליף מאמנים בתדירות גבוהה מאוד, זאת הודות לסעיף בחוזה שלפיו צ'לסי לא תשלם פיצויים על פיטורי מאמן, אלא תמשיך לשלם את המשכורת למאמן המפוטר עד סוף החוזה או לחילופין עד שימצא עבודה חדשה (המוקדם מבין השניים).

לכן, היד של ההנהלה קלה על ההדק בכל מה שקשור לפיטורי מאמנים וכמעט בכל פעם שמאמן פוטר המאמן שהחליף אותו הביא השיגים. אולי בגלל זה צ'לסי לא מוכנה לתת לקונטה את מבוקשו כי יכול להיות שבמידה וצ'לסי לא תיקח אף תואר ותיכשל לסיים את העונה במקום שמוביל לליגת האלופות, קונטה לא יהיה שם בעונה הבאה. בתרחיש בו הוא עוזב, ראשי צ'לסי מבינים שקיים תרחיש בו השחקנים שהמאמן דורש לא יתאימו לפילוסופיה שהמאמן העתידי ירצה.

למרות זאת אסור לשכוח את מה שקונטה הצליח לעשות בעונה שעברה בצ'לסי, כשגם פפ גווארדיולה, ידע להעריך אותו על פועלו: "אולי אנשים לא מבינים מה קונטה עשה באנגליה. הוא הציג דרך נוספת לתקוף עם חמישה שחקנים בהגנה. מבחינה טקטית הוא מאסטר".

אבל זה לא רק התוצאות שנחשבו להצלחה בעונתו הראשונה של האיטלקי במועדון, אלא גם האווירה הטובה בחדר ההלבשה, השקט ששידר להנהלה והטירוף על הקווים שהכניס את השחקנים לאנרגיות שלו, תחושות שנעלמו בתקופה האחרונה.

חלק מהשחקנים גם מרשים לעצמם לבקר את המאמן בפומבי. טיבו קורטואה למשל לא הבין את ההחלטה של קונטה להחליף את אדן הזאר כשהתוצאה הייתה 1:1 באולד טראפורד. גם הבלגי לא התבייש לבקר את ההחלטה של מאמנו להציב אותו כחלוץ מדומה מול מנצ'סטר סיטי. "יכולנו לשחק 3 שעות אבל לא הייתי נוגע בכדור", הזאר סיפר, "לא שיחקנו עם האיכויות שלנו ואם אלבארו מוראטה או אוליביה ז'ירו היו משחקים, היה קל יותר לשחק על כדורים ארוכים".

מלבד שחקניו, קונטה גם הצליח להרגיז את אוהדי צ'לסי, כשהביע תבוסתנות, שלדעתם לא אמורה לאפיין קבוצה אלופה. "אנחנו חייבים להיות ריאליים ולהבין מה הרמה שלנו", האיטלקי הסביר פעם אחר פעם העונה, אך נראה שבמקום להרגיע, האמירות הללו רק מרגיזות את אוהדי הבלוז, כשהוא הגיע אחרי ההפסד למנצ'סטר סיטי: "אני חושב שאנחנו חייבים להתחרט על ההפסדים מול בורנמות', יונייטד ומול ווטפורד, אבל לא על היום. שיחקנו נגד קבוצה שהוכיחה שהיא קבוצה חזקה".

השאלה המתבקשת היא – האם הגישה הזו היא גישה שאלופת אנגליה אמורה לנקוט בה? להזכירכם, העונה הכי מוצלחת בהיסטוריה של צ'לסי הייתה עונת 11/12, כשבערך באותו שלב של העונה המצב היה נראה אפילו גרוע יותר. המקום בליגת האלופות בעונה הבאה היה במרחק בלתי אפשרי, התוצאה במשחק הראשון מול נאפולי הייתה הפסד 3:1 ורוברטו די מטאו מונה רק כדי לסתום חור. די מטאו הצליח לתת לשחקנים את הביטחון והחופש שהם היו צריכים אחרי שווליאש בואש נכשל ביחסי האנוש שלו, כשהרעל חזר והוביל עד לזכייה בליגת האלופות.

הערב, אחרי ה-1:1 בסטמפורד ברידג', צ'לסי מחפשת להדהים את ברצלונה, כשההעפלה לשלב הבא עשויה לתת את דחיפת המורל שהבלוז כל כך צריכים. שחזור הזכייה בליגת האלופות ובגביע האנגלי, כמו שהיה בעונת 11\12, אמורה להספיק כדי לשכנע את הנהלת הבלוז לעשות הכל כדי להתאים את עצמם לציפיות של קונטה ולשחרר את המזומנים כדי להשאיר את האיטלקי בתפקידו. מנגד, כישלון בליגת האלופות יכול להפוך את העזיבה של קונטה בעונה הבאה לבלתי נמנעת, ולגרום לצ'לסי לחפש אחר מחליף.

הדפס