"קובי היה חלק בלתי נפרד מקהילת הקולנוע"

מחוות לממבה באוסקר: צפו באייליש שרה. ספייק לי לבש סגול

כפיר שקד
כפיר שקד  10.02.20 - 10:08
תחילת כתבה

בוידאו: בילי אייליש שרה לזכרו של הממבה ושאר קהילת הקולנוע>>>

שבועיים עברו מאז אותה תאונת מסוק טרגית בה קיפחו את חייהם קובי בראיינט, ביתו בת ה-13 ג'יאנה ושבעה נוסעים נוספים ונדמה שזיכרון הקורבנות לא יישכח במהרה. לפנות בוקר (בין ראשון לשני) היה זה תורה של האקדמייה לסרטים, טקס האוסקר הנוצץ, לחלוק כבוד אחרון לממבה. רק לפני שנתיים עמד בראיינט על הבמה הנחשבת ביותר של עולם הקולנוע וזכה בפסלון היקר ביותר שיש לתעשייה להציע, על הסרט הקצר "כדורסל היקר", אותו כתב, הפיק בצוותא ודובב, אגדת הכדורסל שהלך לעולמו כשהוא בן 41 בלבד.

הראשון לחלוק כבוד לממבה היה לא אחר מספייק לי, הבמאי הניו יורקי הנודע. לי הגיע לשטיח האדום בחליפה סגולה בהשראת הבלאק ממבה בצבעים סגולים-זהובים כשהספרה 2 והספרה 4 מוטבעות על דש הג'קט שלו וכשהוא חמוש  במשקפיים סגולים. הקשר בים הבמאי המוערך לקובי החל אי שם ב-2009, כשלי יצר סרט דוקו על בראיינט שנקרא "קובי נותן עבודה". ספייק בן ה-62 ידוע כאוהד מספר 1 של הניו יורק ניקס הסביר את האקט האצילי בשלוש מילים: "מחווה, כבוד, הומאז'" ואז הוסיף, "זאת הדרך שלי להנציח את קובי".

בהמשך הטקס, עלתה הזמרת המצליחה בילי אייליש לבצע את השיר "יסטרדיי" של הביטלס, כשמאחוריה מתנוססים כל אלה שנפטרו בשנה האחרונה מתעשיית הקלונוע. באופן סימבולי ומרגש החליטו באקדמייה לפתוח עם תמונתו של בראיינט שלוותה בציטוט של הממבה: "החיים קצרים מידי כדי לתת לדברים לעצור ולהוריד אותך. אתה חייב להמשיך לזוז. חייב להמשיך קדימה".

מפיקת הטקס, סטפני אלן גילתה במסיבת עיתונאים כבר בשבוע שעבר שבראיינט יכלל ב-IN MEMORIAM המסורתי. "אני חושבת שזה יותר מראוי שקובי, שהיה חלק מקהילת הקולנוע, יכלל בקטע שחולק כבוד לאלה שאינם עוד". בטקס שהתקיים בלוס אנג'לס, נרשמה היסטוריה, כשמאתיו שרי הופך לאתלט השני אי פעם, אחרי קובי, לזכות בפרס האוסקר, בקטגוריית סרט האנימציה הקצר. שרי, שחקן NFL  לשעבר, זכה בצוותא עם קארן טוליבר בפסלון המוזהב על סרטם "HAIR LOVE".

במעמד קבלת הפרס, הקדיש שרי את האוסקר לממבה, כשאמר "זה לכבוד קובי בראיינט. מי ייתן ולכולנו יהיה פרק ב' מוצלח כמו שהיה לו" כשהוא מתייחס לאפשרויות שעומדות בפני אתלטים ביום שאחרי הקריירה וחותם ערב מרגש נוסף שמעיד כמה חשוב היה קובי, לא רק על הפרקט.