חוזה, לך ברח: העימות של רייט והפועל י-ם

אחרי שזכה באליפות עם הפועל י-ם וכשהוא מחזיק בחוזה ארוך טווח, ברייסי רייט החליט לשקר ולנסות למצוא קבוצה בסין, שם הראו לו את הדרך החוצה. הערב הוא שב למקום שהציע לו בית, אבל אותו הוא בחר לעזוב. הסיפור המלא מאחורי העזיבה בטריקת דלת

רועי כהן
רועי כהן  07.11.18 - 13:37

תגיות: ברייסי רייט

תחילת כתבה

כשהפועל ירושלים הוגרלה לאותו בית בליגת האלופות נגד נימברוק, לא נרשמה התרגשות יוצאת דופן, למעט המפגש עם אורן עמיאל ששימש כעוזר המאמן של בראד גרינברג בירושלים בעונת 13-14. אבל כשברייסי רייט הצטרף לאלופה הצ'כית, כולם סימנו את ה-7 בנובמבר כיום שבו הגארד, שעזב את ירושלים לסין במטרה להשיג חוזה, ובתגובה נזרק מיידית מהארנה, יחזור לראשונה לשחק נגד האדומים, וכבר עלו התהיות כיצד הוא יתקבל.

  • הערב ב-19:45 ב-5STARS: הפועל י-ם מול נימבורק

לאוהד הממוצע רייט זכור בעיקר בגלל ההתעלות בגמר הפלייאוף ב-2015, במשחקי הגומלין נגד הפועל אילת. האוהדים האדומים זוכרים לו חסר מאותו צמד משחקים, אבל במועדון עצמו זוכרים דווקא תקופות אחרות.

"עד אותו גמר, הוא 'מכר' אותנו חצי עונה", אומר גורם בירושלים, "פעם כאבה לו העין, אחר כך כאבה לו הבטן, כל פעם היה משהו אחר. כשהוא כן שיחק זה היה בעצלתיים. הוא תיכנן מראש לתת שואו בגמר כדי לבוא אחר כך לאורי אלון ולהוציא ממנו חוזה משודרג".

רייט חתם על ל-3 שנים לפני עונת האליפות. לאחר שזכה בתואר ה-MVP הוא ביקש לפתוח את החוזה ולקבל שידרוג. אורי אלון לא אישר ואמר שבשביל זה יש חוזים ארוכי טווח. כבר אז היה מי שהרים גבה על המהלך, שכן הוא מעולם לא נשאר באותה קבוצה למשך יותר מעונה אחת.

כדי להמשיך לרצות את רייט, שהתלונן על כך שבגלל החוק הרוסי הוא לא פותח בחמישייה, ירושלים הלכה על מהלך נוסף: החתימה את המתאזרח דיאור פישר על חוזה עתק. המטרה העיקרית בהבאתו של פישר היתה להשיג גבוה ישראלי באיכות של שחקן זר, שישחק לצידו של ליאור אליהו ויאפשר לרייט לעלות בחמישייה.

אלא שרייט כנראה ראה את הכל הפוך. בזמן שפישר הובא בעיקר כדי לרצות אותו, רייט, כך לטענת גורמים בקבוצה באותו זמן, שמע על הסכומים שפישר מרוויח ולא הבין מדוע הוא, שחקן צעיר ומוכשר יותר, מקבל פחות.
כבר בקיץ ראשי ירושלים קיבלו איתותים של חוסר שביעות רצון מכיוונו של רייט, אבל קיוו שהגארד יתרצה כשהעונה תיפתח. כעבור כמה שבועות רייט נחת חזרה בישראל עם מזוודה אחת בגודל בינוני. "ככה מגיע שחקן שאמור להישאר כאן למשך עונה שלמה?" שאלו את עצמם אז בדאגה.

הדאגות התממשו כשרייט סיפר לראשי הקבוצה על "בעיות אישיות" וביקש לטוס לארה"ב כדי לטפל בהן. למרות שהעונה כבר החלה, רייט קיבל אישור להיעדר מהמחזור הראשון ביורוקאפ, כדי לטוס הביתה. אלא שכבר אז בירושלים חשדו שמשהו לא כשורה, ונדהו לגלות שהשחקן נמצא בבייג'ין. האמריקני חזר ו"נתפס על חם", הושעה מיידית וכעבור יום שוחרר מהקבוצה.

"רייט הונה ושיקר"
אלא שהשחקן עצמו הגדיל לעשות ותבע את ירושלים על שאר החוזה שלטענתו הגיע לו (התביעה הגיעה כתגובה נגדית לתביעה שלו על ידי ירושלים). הבורר של איגוד הכדורסל עו"ד אסף הדסי "זרק אותו מכל המדרגות" עם פסיקה מהדהדת.

"רייט הונה למעשה את ראשי הקבוצה ומסר להם גרסה שקרית הן לגבי יעד נסיעתו והן לגבי מטרתה. בעת חקירתו הנגדית התנהגותו של רייט היתה תמוהה, שלא לומר מתחמקת, והשחקן אף לא ידע להצביע על עובדות בסיסיות", נכתב בפסק הבוררות, "טענותיו של השחקן בדבר רצונה של הקבוצה להיפטר ממנו אינן משכנעות, ואינן עולות בקנה אחד עם העדויות שהושמעו בפני. התרשמותי מהעדויות, כולל הראיות בכתב שהוצגו, הינה כי הקבוצה היא זו שעשתה מאמצים רבים על מנת ללכת לקראת השחקן, להקל עליו ולשפר את מצב רוחו, ומנגד השחקן הוא זה שהחל מפתיחת העונה חש מרמור מסוים. לאור הממצאים והמסקנות בתביעת הקבוצה סיום ההתקשרות היה צעד נכון, חוקי ואף מתבקש".

במהלך הבוררות, הוצגו לבורר תמלילי שתי שיחות שנערכו בין מנכ״ל הקבוצה, גיא הראל, לבין רייט. השיחה הראשונה התקיימה יום לפני נסיעתו לחו"ל, בעוד השנייה התקיימה ביום שובו.

מתמלילי השיחות עולה כי הראל אמר לרייט במהלך השיחה ביניהם טרם נסיעתו: ״אני מוטרד שיש לך הרבה דברים על הראש. אני יודע שיש לך עניינים אישיים, ומהיום שהגעת אמרתי לך שנשמח לעזור לך בכל נושא זה" , ואף אמר לו "אני ממש רוצה שתהיה שמח פה. אם תחזור אליי שאתה יכול להיות פה שמח - אני אלחם בשביל זה". בשיחה נוספת, לאחר שובו של רייט מסין, השחקן אף אמר להראל "אני לא חושב שיש עוד משהו שיכולתם לעשות עבורי. כמו שאמרתי לך לפני שנסעתי - אתם עשיתם עבורי הכל".

הבורר, שפסק לטובת הקבוצה בכל הסעיפים, אף חייב את השחקן בהוצאות הקבוצה (לרבות שכ"ט עורך דין) ושכר טרחת הבורר. ירושלים תבעה את רייט בסך 324,683 ש"ח, בצירוף דרישה לפיצויים בגובה 500 אלף דולר. מנגד, רייט תבע את י-ם בסכום 499,023 ש"ח, בצירוף פיצוי בסך 301,400 ש"ח.

ואחרי כל הפרשייה הזאת, ברייסי רייט צפוי להתקבל הערב בפרחים בארנה, מאותה קבוצה שממנה הוא ניסה לברוח, מאותה קבוצה שאותה, כך על פי פסיקת הבורר, הוא ניסה להונות. מאז שנזרק מירושלים, רייט נדד בין קבוצות קטנות בטורקיה, כשאפילו הליגה הסינית, שתנאי הקבלה לשם לא בדיוק מעידים על תו איכות, לא קיבלה אותו.

הממוצעים שלו ירדו וכעת הוא בנימברוק. וכך, משחקן שמבחינת כישרון היה בקלות לשחק ביורוליג, רייט נמצא בשלהי קריירה, שבה החליף 14 קבוצות ב-14 שנים, כשמהמקום שהכי היה קרוב לבית אמיתי - הוא פשוט בחר לעזוב.

תגובתו של ברייסי רייט תובא לכשתתקבל.