"רוצה להיות יותר דומיננטי. המטרה להישאר פה שנים"

התפקיד בחולון ("שונה ממה שהייתי רגיל"), השאיפות ("באתי לזכות בתארים") והביקורות ("אחרי משחק אחד אמרו שאני לא בתקופה טובה"). רגע לפני ססארי, שמחון בראיון מיוחד

עמרי מנהיים  17.04.19 - 15:09
תחילת כתבה

הפועל חולון נמצאת על סף היסטוריה - משחק אחד בלבד מעליה לגמר אירופי ראשון בהיסטוריה של המועדון. הערב (רביעי) ב-21:30 מול ססארי יש לה משימה לא פשוטה: לנצח ב-6 נקודות ומעלה במשחק החוץ באיטליה. כדי שזה יקרה, היא ככל הנראה תצטרך את עמית שמחון בשיאו, במיוחד על רקע ההיעדרות של גיא פניני וטי.ג'יי קליין.

"אנחנו מאד מאמינים, זה רק 5 הפרש", אמר שמחון בראיון מיוחד לערוץ הספורט. "אנחנו הולכים לשם למלחמת עולם, לתת כל מה שיש. נבוא בטירוף למשחק הזה, למען האמת אי אפשר שלא לבוא בטירוף לחצי גמר אירופי. זה יהיה הישג מדהים אם נצליח לעלות לגמר".

"הסיבה שבאתי? רוצה לזכות בתארים"
שמחון היה בקיץ אחד השמות הכי חמים על המדף, אחרי העונה הטובה בקריירה בהפועל אילת. הפועל חולון חטפה את אחד הפורוורדים הישראלים הטובים ביותר שיש, אלא שהעונה הראשונה שלו בצהוב-סגול ידעה לא מעט עליות ומורדות. "זו שנה עם הרבה ציפיות והתחלות חדשות", אמר שמחון. "הגעתי למועדון גדול ואני צריך לעשות את ההתאמות בשביל הקבוצה. נכון שאני עושה דברים קצת שונים ממה שהייתי רגיל לעשות בשנים קודמות, אבל בינתיים אנחנו מצליחים והולך מעולה".

אילו התאמות עשית?
"בעבר התרגלנו לראות אותי קולע יותר ושהולכים עליי יותר בהתקפה, אבל בקבוצה פה יש דברים אחרים שאני צריך לעשות. לאו דווקא תרגילים שהם עליי, אלא יותר לבוא לידי ביטוי בצד ההגנתי. אני גם משחק קצת פחות ממה שהייתי רגיל, אבל בסופו של דבר אני נמצא פה בשביל הקבוצה".

הוסבר לך בקיץ מה התפקיד שמיועד לך?
"החתימו אותי כשחקן מרכזי בקבוצה, זה ברור, אבל כשמתחילה עונה אתה לא יודע כמה תשחק. יש ציפיות ויש את מה שהקבוצה צריכה ומה שקורה בפועל. בתור מקצוען, הדבר הכי חשוב שאתה צריך לדעת זה לעזור לקבוצה לנצח. אני רוצה לזכות בתארים וזו הסיבה שבאתי לכאן".

"לפעמים אנשים אומרים שאתה ב'תקופה לא טובה' אחרי משחק אחד"
שמחון, כאמור, הגיע על תקן של ישראלי בכיר. אבל בהשוואה לעונה שעברה הוא מעמיד ממוצעים נמוכים יותר - 23 דקות ו-7.4 נקודות למשחק, לעומת 34 דקות ו-14 נקודות בעונה הקודמת באילת, כשבאירופה - ללא החוק הרוסי - הוא שיחק אפילו פחות. "התפקיד שלי כאן שונה ממה שהייתי רגיל אליו", הוא אומר. "הייתי זורק יותר זריקות וקולע יותר, אבל הקבוצה מנצחת וזה מה שחשוב לי. יש לנו מאמן מעולה וזו הדרך שלו. אני נותן מעצמי מאה אחוז כל משחק, ממש נקרע על הפרקט. נכון לעכשיו אנחנו עומדים בציפיות".

זה מתסכל ברמה האישית שהתפקיד שלך השתנה?
"חולון זו קבוצה גדולה, יש פה הרבה שחקנים טובים פה והחלוקה היא יותר רחבה - של הדקות ושל הזריקות. הדברים מתנהלים שונה ממה שאני הייתי רגיל בקבוצה קודמות. יש פה תהליך למידה שלי, למצוא את עצמי בתוך זה. ברור שלפעמים מבחינה אישית הייתי רוצה לזרוק יותר ולהיות יותר דומיננטי, אבל זה עניין של זמן ושל תהליך. כל עוד הקבוצה מצליחה, אני מאושר מזה".

היה שלב שזה פגע לך בביטחון?
"יש עליות וירידות בעונה, אבל זה המקצוע שלנו, זה לא מקצוע קל. אתה צריך להישאר חזק בראש וצריך לדעת מה אתה יכול לתת, שגם אם אתה עולה לקצת זמן, אתה צריך לספק את הסחורה. אני חושב שאני עושה את זה טוב".

אתה מרגיש שבתקופה האחרונה למדת להתנהל יותר טוב?
"גם בתחילת העונה היו לי משחקים טובים. לפעמים אנשים נוהגים להגיד 'תקופה לא טובה' אחרי משחק אחד. יש משחקים שאתה קולע 2 נקודות, אבל עשית מהלכים גדולים בהגנה ועזרת לנצח, אני מסתכל גם על זה. אולי הייתי חושב קצת אחרת, אבל היום אני מסתכל על איך מביאים את הקבוצה לכמה שיותר ניצחונות ואיך מביאים אותה לרמה הגבוהה ביותר שהיא יכולה לשחק בה. ואם אני בפאזל הזה, אני צריך לעזור בצד ההגנתי ולקלוע 2 נקודות, או לקלוע 19 נקודות במשחק אחר - אז זה מה שאעשה".

"אנחנו מסוגלים לנצח כל קבוצה"
במיוחד בליגה, לשמחון יש חלק חשוב בעונה הטובה של חולון, שלמרות שנבלמה מעט לאחרונה, מציגה מאזן מרשים. "זה מועדון שמנוהל בצורה טובה מאד, מלמעלה עד למטה", הוא מנסה לשים את האצבע לגורמים שהופכים את חולון למה שהיא. "ההנהלה, עוזרי המאמנים, מאמני הכושר, יש פה את כל התנאים להצליח. המועדון הזה מנוהל ברמה של המועדונים הכי גדולים בארץ. יש פה שחקנים טובים, אנשים טובים, אין פה אנשים רעים. יש פה חבר'ה טובים שאוהבים להיות ביחד".

היו לכם משחקים פחות טובים שהצלחתם לנצח. זה מעודד אתכם?
"גם כשלא הולך, יש שחקנים שיודעים לסגור משחקים על הצד הטוב ביותר, והיו הרבה משחקים כאלה השנה. זו הגדולה, שיש לנו הרבה שחקנים שיודעים להתעלות ברגעים חשובים".

הפתעתם את עצמכם בסיבוב השני?
"לא ממש. אנחנו יודעים מה הסגל שלנו ומה אנחנו שווים, וביום נתון אנחנו יכולים לנצח כל קבוצה בארץ וגם באירופה. אם אנחנו משחקים ברמה גבוהה אפשר לנצח כל אחת".

ועדיין היו שני משחקי מאני טיים שהפסדתם - מה קרה בחצי גמר הגביע ומול נאנטר בליגת האלופות?
"יש משחקים שלא הולך כלום. ביום נתון אפשר לנצח כל יריבה, אבל הרבה תלוי באיך אנחנו מגיעים למשחק ואיך אנחנו מוציאים לפועל את התכנית שלנו. יש משחקים שפשוט לא הולך ולצערי זה קרה במשחקים האלו".

במה שונה המעטפת בחולון ממה שהיה לך עד עכשיו?
"אתה מתעסק בכדורסל בלבד. הכל פה מסודר, הכל מגיע בזמן, כל בעיה נפתרת באופן מיידי. תמיד יש נגישות של אולם או של חדר כושר, הכל ברמה הכי גבוהה שהייתה לי בקריירה. אני מרגיש כאילו אני משחק פה כבר שלוש שנים".

שאלת הנבחרת
אחת הנקודות הכואבות יותר מבחינתו של שמחון בשנה-שנתיים האחרונות היא נבחרת ישראל - שם הוא "זוכה" להתעלמות מצידו של עודד קטש כבר תקופה ארוכה. "בפעם הראשונה שלא זומנתי זה צבט לי, במיוחד בעונות האחרונות שהייתי טוב", מספר שמחון. "הרגשתי סוג של פספוס בשבילי ובשביל הנבחרת כי חשבתי שאני יכול לתרום, אבל ככל שעובר הזמן זה פחות מציק לי. הבנתי שזה לא הכיוון. למדתי לא להתעסק במה שאני לא יכול לשלוט בו. אם אני לא מוזמן, זו לא החלטה שלי".

הוסבר לך למה?
"האמת שלא. עודד ואני היינו באילת ביחד ואני אהבתי אותו מאד בתור מאמן, אבל יש לו את הסיבות שלו. אני לא מנסה להיכנס לו לראש. בגדול, בהתחלה הייתה לי סוג של אכזבה כי היה לי קשה לראות את החבר'ה שלי מהנבחרת שאני לא יכול לעזור להם. הייתי מת להיות שם, אבל אין לי מה לעשות עם זה".

"הייתי שמח להמשיך בחולון עוד שנים"
אחת החוויות שאותן חווה שמחון לראשונה בקריירה היא לשחק מול קהל ביתי גדול ותומך - קהל שאותו הוא הרגיש היטב בעונה שעברה מהצד השני. במהלך סדרת הפלייאוף בין אילת לחולון, ג'ורדן המילטון ירק עליו וטען לאחר מכן שעשה זאת כי התגרה בו. שמחון הכחיש והמילטון התנצל, אבל בהיכל טוטו חיכתה לו קבלת פנים "חמה" במיוחד. "בתור ספורטאי אתה לומד לעשות את ההפרדה בין מה שקורה בפועל לבין החלטות שאתה מקבל בקריירה", הוא מסביר. "חשבתי שללכת לחולון יהיה הצעד הנכון, וזה מה שאני עשיתי למרות שקיללו אותי בעונה שעברה. בסופו של דבר, אוהדים מקללים כי היית טוב נגדם - אז זה גם מחמיא ואפשר להבין את זה".

היו כאלה שביקשו ממך סליחה?
"השנה אני מקבל המון תמיכה ואהבה, והרבה אוהדים אמרו לי שהם מצטערים על מה שהיה. הם קיבלו אותי יפה מהרגע הראשון, דאגו להזכיר לי שעכשיו הם איתי וזה מאחוריי כבר".

באופן כללי, החלטת לחתום בחולון ברגע שפנו אליך?
"רציתי מאד שזה יקרה, אני חושב שתוך כמה ימים מההצעה חתמתי פה. חולון זה מועדון גדול, ולהגיע לפה זו עליית מדרגה בקריירה. זו עוד משוכה שאני רוצה לעבור. עליית המדרגה הבאה? לזכות בתואר עם חולון זה יהיה דבר מדהים, זו אחת הסיבות שהגעתי לפה. אחרי זה אי אפשר לדעת".

שמחון כבר היה קרוב פעמיים לאליפות - עם מכבי חיפה ועם הפועל אילת, אבל הפסד פעמיים בגמר. העונה, הוא בסיטואציה שונה בכל מקרה. "בחיפה ואילת היינו אנדרדוג מובהק", הוא אומר. "פה אני לא מרגיש שאנחנו אנדרדוג. זו פעם ראשונה שאני אגיע לפלייאוף כפייבוריט. זה לא אותו דבר, מרגישים את הבאז שיש מסביב".

אליפות זה יעד ריאלי?
"אנחנו צריכים להתקדם לאט, אסור לדבר רחוק מדי. צריך לעבור משחק משחק ולהגיע לפלייאוף הכי מוכנים שיש. בפיינל פור השמיים הם הגבול".

הייתי רואה עצמך נשאר פה גם אחרי שייגמר החוזה בעונה הבאה?
"לגמרי. אני מאד אוהב את המועדון, התחברתי לאנשים, להנהלה, לאוהדים. התנאים פה מדהימים, הייתי שמח להמשיך פה עוד שנים".