ארד לשמאילוב, כהן ונלסון-לוי באבו דאבי

יום מוצלח למשלחת. צפו במירי רגב מעניקה מדליה לגילי כהן

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  27.10.18 - 18:12
תחילת כתבה

גראנד סלאם אבו דאבי נפתח היום (שבת), כשלראשונה הג'ודאים הישראלים התחרו עם סממנים ישראליים ודגל ישראל. גם בזירה המקצועית הייתה לספורטאים בכחול לבן הצלחה כשגילי כהן השיגה את מדליית הארד, הראשונה של המשלחת בתחרות, ולאחר מכן ברוך שמאילוב ותמנע נלסון לוי הוסיפו שתי מדליות ארד וחתמו יום מוצלח למשלחת.

גילי כהן (עד 52 ק"ג) עלתה אוטומטית לסיבוב השני. שם ניצחה את מרינה אסטבס מפורטוגל בווזארי בניקוד זהב. ברבע הגמר פגשה הישראלית, שחזרה מפציעה, את מילינדה קלמנדי מקוסובו, האלופה האולימפית מריו ואחת מכוכבות הג'ודו העולמיות. הישראלית ספגה שלושה עונשים, הפסידה ונשרה לבית הניחומים, שם גברה על אוולין טשופ משוויץ באמצעות איפון. בקרב על הארד היא פגשה את הפורטוגלית ראמוס, שניצחה את פרימו.

הקרב מול ראמוס היה ארוך ולא פשוט וכהן השיגה אותו כשלוש דקות אחרי הזמן החוקי. הג'ודאיות לא השיגו ניקוד, אבל ראמוס ספגה את העונש השלישי שלה, מה שהעניק לישראלית את הניצחון והמדליה היוקרתית. מדובר בשחזור הישג שלה משנה שעברה, גם הוא באבו דאבי. הישג נהדר לג'ודאית ששבה מפציעה. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שנחכה באירוע, גם העניקה לכהן את המדליה. "גאה מאוד שהצלחתי לסיים את היום על הפודיום", אמרה כהן, "שמחה ברמה האישית, בשביל הנבחרת, ובשביל המדינה".

ברוך שמאילוב (עד 66 ק"ג) גבר בקרב הראשון שלו על מנואל שייבלל הגרמני בווזארי. ברבע הגמר הוא הפסיד ליירלן סריקזנוב מקזחסטאן באיפון, מה ששלח את הישראלי לבית הניחומים. שם התמודד ילדוס זומקנוב מקזחסטאן שסיים שני בטורניר המאסטרס בשנה שעברה. אחרי ארבע דקות של הזמן החוקי, וכשלכל אחד מהספורטאים היה ניקוד ווזארי הקרב נכנס לניקוד זהב. שם שמאילוב הטיל את יריבו באיפון באיפון ועלה לקרב על מדליית הארד מול יקוב שמילוב מרוסיה.

הישראלי פתח את הקרב בצורה חלשה והרוסי השיג ווזארי, אך שלוש שניות לסיום הקרב הפיל שמאילוב את שמילוב והצליח לגרור את הקרב לניקוד זהב. אחרי שתי דקות הוא גם הפיל את היריב על הגב והוסיף עוד מדליה למשלחת. "אני שמח לייצג את המדינה ולהציג את הדגל", אמר שמאילוב לאחר התחרות, "הגעתי לפה עם חששות, אבל אני שמח שמגבים אותנו. אני רוצה להודות לספונסרים שלי ולכל עם ישראל".

מאמן נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה: "שמח על המדליה של ברוך שמאילוב. יש לנו נבחרת חזקה ומגובשת שיודעת לעשות את זה ברגע הנכון ונלחמת עד הרגע האחרון וכפי שראינו, ברוך הלך עד הסוף, עד השנייה האחרונה וניצח".

צפו במירי רגב מעניקה את המדליה לגילי כהן >>

תמנע נלסון לוי (עד 57 ק"ג) גברה בווזארי על אבלינה ילייבה מבולגריה. ברבע הגמר הפסידה לאנסטסיה קונקינה מרוסיה באיפון, מה ששלח אותה לבית הניחומים. שם ניצחה את טרזה שטול הגרמניה באיפון דקה וחצי אחרי תחילת הקרב. הקרב על הארד מול שן לינג לייאן היה נמתח אל עבר ניקוד זהב, למרות שהישראלית הייתה דומיננטית יותר. דקה ו-19 שניות בתוספת הזמן היא גם הפילה את יריבתה באיפון מרשים והוסיפה מדלייה שלישית למשלחת. לאחר הקרב היא הצביעה בהפגנתיות על דגל ישראל שעל דש החלוק. נלסון לוי: "מרגישה גאווה לסיים את הגרנד סלאם עם מדליה שנייה ברצף. אמנם לא הצלחנו להשמיע את התקווה היום אבל הבאנו כבוד למדינה ולאיגוד הג׳ודו".

צפו ברגעי ההכרעה בקרב של תמנע נלסון לוי >>

גפן פרימו (עד 52 ק"ג), שהפעילה אוטומטית לסיבוב השני, ניצחה בקרב הראשון שלה באיפון את האוסטרלית אינה אסטון. ברבע הגמר הפסידה לפורטוגלית ג'ואנה ראמוס באיפון. בבית הניחומים פגשה את אנה פרס בוקס מספרד, והטילה את יריבתה באיפון תוך 2:30 דקות, מה שסידר לה מקום בקרב על מדליית הארד מול הבריטית צ'לסי גילס. בקרב על הארד הישראלית לא הייתה פעילה מדי וממש בשניות האחרונות נכנעה בווזארי.

עוד אצל הנשים, שירה ראשוני (עד 48 ק"ג) הודחה בקרב הראשון שלה ע"י מארוסה סטנגר מסלובניה. הקרב נכנס לניקוד זהב, שם אחרי 3:13 דקות, הישראלית ספגה עונש שלישי והפסידה.

נועה מינצקר (עד 48 ק"ג) הפסידה גם היא בקרב הראשון שלה. היא פגשה את קטרינה קוסטה  מפורטוגל, אחרי ארבע דקות של הזמן החוקי הספורטאיות היו ללא ניקוד, הקרב נכנס לניקוד זהב , שם היריבה מפורטוגל ביצעה ווזארי שסיים את דרכה של מינצקר בתחרות.

מאמן נבחרת הנשים, שני הרשקו: "גאה מאוד בנבחרת הנשים על תחרות גרנד סלאם מצויינת. זו גאווה לאיגוד הג׳ודו, לספורט הישראלי ולמדינת ישראל. שמחים לעשות היסטוריה ולראשונה להניף את דגל ישראל על אדמת אבו דאבי.  ילי כהן ותמנע נלסון עשו תחרות מצויינת, כולל נצחונות על ספורטאיות הטופ העולמי. זו הזדמנות מצויינת להודות ליו״ר האיגוד, משה פונטי, לשרת הספורט, מירי רגב וליו"ר האיגוד העולמי, מר מאחוז ויזר, על המאמץ והעקשנות לתת לספורטאיות ישראליות לייצג את מדינת ישראל בכבוד כמו כולם ובכל מקום".

הדפס